«Защо си отиде любовта? Беше тук, беше… Бях толкова щастлива, че не забелязах нищо около себе си. Живеех само за него. И пропуснах момента, когато се промени. Наивна глупачка. Това си заслужавам. Отпуснах се. А не трябваше.» Ралица гледаше през прозореца върховете на дърветата, люлеещи се от вятъра. Ледът по пътищата беше посипан с пясък. Няколко дни без сняг, и дворът почерня.
«Само мислех за пране, гладене, как да го нахран вкусно. А той поиска страст, младо тяло. Криза на средна възраст. Забелязах, че се подмладява. Мислех, че иска да спре времето… Интересно, добре ли готви? Или ядят в ресторанти? Господи, какво си мисля? Колко е тежко. Минаха месеци, а аз все не мога да се успокоя. И никога няма да свикна.
Кое е днес?» Ралица се замисли. «14-то изглежда. Стара Нова година. А аз седя вкъщи като баба. Решено е, ще се оправя и ще отида до магазина.»
Сложи празната кафева чаша в кухненската мивка и отиде в банята. Пусна водата, свали хавлията и стъпи във ваната. Натисна дръжката, за да преключи към душ, но я заседна. Ралица натисна по-силно, и дръжката се отскубна, падна във ваната, а от чешмата и душа хълна вода. Опита се да спре водата, но не стана.
Трябваше да излезе и да затвори тръбите. Водата спря да блика, но продължи да капе. Ралица не облече мокрия халат. Гола, отиде в стаята, намери спортен екип. «Ето, измих се. Всичко ми се случва нарочно. Нова година, стари проблеми. Колко пъти казах на мъжа си, че дръжката засяда, но той винаги отлагаше…» мърмореше си Ралица, докато бършеше пода.
После се обади в жилищното управление. Трябва да дежурят в случай на авария. Дългите гудки я дразнеха. Ако никой не отговори, какво да прави? Да се обади на бившия си? Не, не ще да се унижава. Тогава в телефона се чу уморен женски глас:
— Ало?
Ралица си представи раздразнената, отегчена жена зад телефона.
— В банята ми се счупи чешмата! — извика неочаквано високо.
— Затворихте ли водата? — попитаха от другата страна.
— Да.
— В понеделник ще дойде водопроводчик.
— Как в понеделник? Ще остана без вода два дни? Тръбите минават през банята, кухнята и тоалетната!
От телефона се чу въздъхване.
— Водопроводчик е на обект. Щом се освободи, ще дойде. Сега ще му се обадя.
— Дълго ли ще чакам? — извика Ралица, страхувайки се, че жената ще затвори. — Водата все още капе. Ако тръбата се пръсне?
— Госпожо, водопроводчик ще дойде, когато може.
Ралица искаше да пита още, но вече се чуха къси гудки. «Ще трябва да чакам. Господи, защо ми се случва това?» Още известно време ругаеше бившия си, че я остави сама със старите чешми. Но какъв смисъл?
По телевизията водеше сериал. Скоро Ралица толкова се увлече, че забрави за водата. И когато звъннаха, не разбра веднага кой може да е. Погледна часовника — само час и двадесет минути чакане. Бързо.
Отвори вратата. На прага стоеше спретнат мъж на около шестдесет, сив, добре облечен.
— Водопроводчик ви ли трябва? — попита той.
— Вие сте водопроводчик? — съмнително попита Ралица.
— Не ли приличам? — мъжът се усмихна, и около очите му се набелязаха бръчки.
— Не много. Те обикновено са… — Ралица махна неясно с ръка.
— Е, имате право. Не съм водопроводчик. Но мога да оправя чешмата.
— А вие кой сте? — продължи тя да разпитва.
— Съсед съм му. Той така добре посрещна Старата Нова година, че не може да работи. Жената ме помоли да го заменя, че ще го уволнят. Тя е инвалид, с две деца. — Мъжът млъкна, чакайки да бъде поканен вътре, но Ралица не бързаше. — Е, какво, ще чакате до понеделник или ще ми покажете какъв е проблемът?
— Да, да, влизайте. — Ралица се отдръпна.
Мъжът сложи замърсената чанта с инструменти, мина в банята.
— Затворихте ли водата? Добре. — Прегледа смесителя. — Трябва нова дръжка. Но смесителят е стар, ръждясал, ненадежден. Няма да издържи дълго. По-добре да си купите нов.
— Вие разбирате по-добре, — каза Ралица с безжизнен глас.
— Не се притеснявайте, ще ги сложа. Сега ще отида до магазина.
— Скъпо ли ще струва? — притесни се тя, опитвайки се да си спомни колко пари има в портфейла.
— Ще донеса касова бележка. Не се тревожете. — Мъжът чакаше съгласие.
— Какво да правя? Добре, — без ентусиазъм отвърна тя.
— Да оставя чантата? — Той излезе.
«Може би трябваше да чакам до понеделник? — помисли си Ралица, напълно разстроена. — Да живея два дни без вода и тоалетна? Не.» Загрея чайника, вече беше изпила чаша чай, когато звъннаха. На прага стоеше задъхан водопроводчик.
— Виждате ли, колко бързо. — Веднага мина в банята.
Ралица отиде в кухнята и се вгледа в прозореца. «Трябва да му предложа чай след това. Все пак човекът се постара, бързаше, сигурно тича.»
— Готово е, проверете, госпожо, — чу се гласът му.
Ралица се обърна. По лицето му сеНиколай и Ралица останаха до късно, разговаряйки за живота, за изгубените мечти и за новите възможности, които все още ги чакат.