Един крачъм до щастието
Гергана от малка беше хубавица. Дребна, русокоса, с фигура на орис и лице като на кукла. След университета остана да работи в София. Единствено с личния живот нещо не щеше да се получи. Не, че липсваха мъже наоколо, но никой не я водеше под венец. А на нея вече наближаваха тридесетте.
Отначало се шегуваше, че няма къде да бърза. После обаче й стана тъжно. Времето, както се знае, е лъжлив приятел.
“Може би са те уросли? Помисли, на кого си пречела?” – попита я майчината приятелка миналата Коледа.
“Не съм пречела на никого, не съм злоупотребила с чуждо, не съм разбила семейство” – отговори уверено Гергана.
“Значи, завиждат ти силно” – заяви твърдо леля Стоянка, майчината приятелка.
Е, с това твърдение Гергана не спореше. Понякога наистина й завиждаха, дори и в училище. Момчетата не й липсваха. Учеше се добре, но любовта оставяше за по-късно.
Майка й я отгледа сама. Не бяха бедни, но и не живееха в лукс. Майка й плетеше чудесно. Тънки, дантелови, топли, пухкави, модерни и ярки пуловери Гергана имаше безброй. Плетеше и за продан.
“Типун на езика ти, Стоянке! Какви ги говориш? Ухажорите й са повече от достатъчни. Има от кого да избира. Не е редно да бърза” – защитаваше дъщеря си майка й.
“Едно са ухажори, друго – съпруг, или на краен случай свестен любовник” – не отстъпваше леля Стоянка.
“А каква е разликата?” – попита недоволно майка й.
Тя дори не искаше да си представя, че умната си дъщеря ще стане нечия любовница.
“Разлика няма, освен печата в паспорта, което е важно за детето. Един любовник понякога е по-добър от съпруг…” – И леля Стоянка започна да разказва за стотен път как си намерила любовник, който й купи апартамент и изпрати сина на добро образование… А безполезния си и пиянски мъж изгонила.
Тогава Гергана реши, че няма да ходи при майка си за Коледа. Умориха я тези разговори, по-добре сама. А междувременно празникът се приближаваше.
Гергана вървеше, гледайки си под краката, за да не се подхлъзне. Отмести се малко настрана, за да даде път на жена с кошница.
“Гергана!” – извика тя и спря. “Не ме позна ли? Аз съм Деси Стоянова, сега Колева” – каза радостно.
“Деси” – Гергана се усмихна натягано. “Наистина не те познах. В София ли си сега? Отдавна ли?”
“Вече три години. Еха, как добре се срещнахме! Чувала съм, че ти…” – Деси явно тепенеше да започне дълъг разпит.
“Твоето?” – попита Гергана, опитвайки се да избегне въпросите. Майките обичат да хвалят децата си. “Мога ли да видя?”
“Разбира се. Това е дъщеря ми.” – В гласа на Деси прозвуча гордост, а погледът й стана по-топъл.
Гергана се наведе над кошницата и погледна под капака. Сред бяло облаче от дантела, в розова плетена шапчица, надета чак до очичките, спеше малко чудо. Дълги миглички лежаха на пълнички бузички, устенцата бяха свити като панделка. От кошницата й помириша на мляко, сладко сънно топло и вълна.
“Красива. На баща си ли прилича?” – попита тя.
“Да. Когато се роди…” – Деси започна въодушевено да разказва.
“Извини, бързам. Ще се видим пак” – каза Гергана и побърза да си тръгне.
Настроението й се развали. “И в тоя град точно нея да срещна? В училище беше сива мишка, незабележима. А ей сега, омъжена, в София, с дете. И щастието й буквално блика от очите. А къде ли се загуби моето? Годините минават, а аз сама…” – мислеше си Гергана.
Запъхтяна в размисли, незабелязано стигна до вкъщи. Коледното дърво беше украсена от седмица. Първите дни й доставяше радост, сега вече я дразнеше. Напомняше й, че празникът е близо, а няма да го празнува с никого.
ТогаваГергана усети, че животът й най-после се е изправил вярно — точно като плетените бримки на майчината шапка за внука.