Майчинска сила

“Мамочки”

“Добро утро, майки. Как сте?” – В раните зори през вратата на палатата в родилното отделение влезе красива акушерка-гинеколог. В бяла престилка, с висока нашарена шапка, тя изглеждаше невероятно елегантна.

Приближи се до леглото вляво, където една млада майка лежеше обърната към стената.

“Иванова, не се преструвайте, че спите. Обърнете се по гръб. Трябва да ви прегледам корема,” – каза лекарят строго.

Иванова се преобърна неохотно. Катя веднага я познà. Седяха в една стая цялата нощ. Лекарят се наведе, отдръпна завивката, вдигна изтърканата болнична риза и прегледа корема ѝ.

“Добре. Скоро ще ви донесат сина ви за кърмене. Готови ли сте?” – попита лекарят, покривайки я с одеяло и изправяйки се.

Новородената майка отвори широко очи от страх.

“Няма да го кърмя,” – прошепна с отчаяние.

“Защо?”

“Моля ви, не ми го носете,” – умоли Иванова, гледайки лекарят с молитвени очи.

“Какво става, Иванова? Не искаш да видиш сина си? Искаш да се откажеш от него?” – разбра лекарят.
Младата майка кимна. Лекарят я погледна с укор.

“Нека да го оставим така. Ще завърша обхода и ще поговорим. Имаш време да помислиш.” – Лекарят се обърна рязко и се насочи към Катя.

“А при вас как е?” – Лекарят се наведе над нея… – “Добре. Второ дете? Да ви донеса бебето за кърмене?”

“Да, разбира се,” – отговори Катя бързо.

Лекарят я погледна за момент, сякаш искаше да каже нещо. Огледа се към Иванова, която пак беше обърната към стената, въздъхна и излезе.

Когато вратата се затвори, Катя седна на леглото и спусна краката си.

“Как се казваш?” – Изчака малко, но съседката ѝ не отговори. – “Рождахме заедно тази нощ. Ти малко по-рано. Защо не искаш да видиш сина си?”

Младата майка мълчеше.

“На моето момченце вече са пет…” – Катя се замисли кратко, после попита:

“Момчето, бащата му… изостави ли те? Да не било късно за аборт? Мислиш, че няма да успееш сама да го отгледаш? Казват, че ако Бог даде дете, ще даде и за детето. Ще видиш.” – Катя говореше към напрегнатите гръб на Иванова.

“След родилния дом бебето ще отиде в дом за бебета. Никога няма да усети топлината и миризмата на майка си – твоята. Чуждени жени ще го гледат. Ще мисли, че някоя от тях е неговата майка. Ще гледа в очите им, надежден, че едната е тя. Но те ще идват и си отиват. Те имат свои деца. А твоето ще плаче и ще вика за теб.”

“После ще го преместят в сиропиталище. Целият живот ще те чака и търси. Мислиш, че ще го забравиш? Ще го изтриеш от живота си? Времето ще дойде, и ще съжаляваш. А ако го осиновят, друга жена ще нарича майка…”

“Защо всички ме тормозите? Не е ваша работа. Не знаете нищо за мен!” – прошепна Иванова, гласът ѝ трепереше от сълзи.

“Вярно, не знам,” – согласи се Катя. – “Но така просто не се отказват от дете, особено след раждането и болката, след като чу първия му плач. А знаеш ли, добре е, че те изостави. По-добре веднага. Значи е слабак, не те е обичал, няма да обича и сина. И с мъж можеш да си самотна майка.”

“Ние се оженихме на третата година. Държавните изпити ги яхнах с големия си корем. Разбира се, стресира се и родих две седмици по-рано. Мислех, че зарадвах мъжа си. Мъжете мечтаят за синове. Но в него таткото така и не се събуди. И аз, честно казано, бях глупава и неопитна майка.”

“Когато се прибрахме с Ваньо от родилния дом, очаквах да видя ново легълце, количка и дрехи, с любов избрани за бебето ни. Но свекърва донесе леглото от внучката на по-голямата си дъщеря. Одеждата също беше ползвана. Количката мъжът ми взе от познати – съвсем износена. Каза, че няма пари за нова.”

“Сърцето ми кървеше, че Ваньо ще носи стари дрехи, розови якета и шапки за момиченца. Не сме бедни, не сме безродни, а се държаха с нас като с просяци. Дори когато мъжът ми почна да печели добре, той носеше дрехи от по-големите племенници.”

“Родителите ми помагаха, но детето растеше бързо и имаше нужда от много неща. Когато му се оплаквах, мъжът ми казваше, че няма пари. ‘Ще го глезиш с дрехи, като почнеш да работиш.’ Като нож в сърцето. Оказа се, че синът е само мой.”

“Постоянно ми натякваше, че не работя. А аз въртях като катерица в колело. Нищо не успявах, не знаех как. Не свършех да храня Ваньо, трябваше да готвя обяд, да го извеждам на разходка. А ако се събудеше и заплачеше, изпусках всичко и тичах към него. Къде ми бяха другите задължения?”

“За себе си махнах ръка. Освен това напълнях след раждането. Не се побирах в нито една рокля, да не говорим за дънки. С мъжа ми беше безсмислено да обсъждам това. Исках да започна работа, но кой ще гледа бебето ни? Родителите ми бяха млади, далеч от пенсия, не можеха да се грижат за Ваньо.”

“Не беше навършил и две години, когато го дадох на ясла. Сърцето ме щемеИванова се прегърна със сина си, а сълзите ѝ се стихнаха, защото накрая разбра, че истинското щастие е в това да бъде майка.

Rate article
Майчинска сила