“Ами ако родителите наистина се разделят?” От тази мисъл на Кольо се сгърчи стомахът и очите му се изпълниха със сълзи.
Тримата приятели се прибираха от училище. Пролетното слънце грееше право в очите. Блъскаха се и се подсмиваха, преди да спрат пред блока на Георги.
– Ще дойдеш ли довечера да караме колелета? Вчера с Димо толкова яко се разхождахме из парка.
Кольо намръщи чело. От дни молеше баща си да изкара колелото от гаража, но той винаги нямаше време — или закъсняваше от работа, или казваше да почакат до уикенда, после забравяше.
– Ще дойдеш? — повтори Георги и го бутна леко.
– Не знам. Колелото е в гаража. Ако татко дойде по-рано…
– Не можеш ли сам да го вземеш? Добре, в седем сме в парка, ела. — Георги подаде ръка и всеки удари по дланта му.
На следващия вход Кольо се сбогува и с Димо. „Може би да потърся ключа? Татко слага колата там само зиме. Сигурно не го носи със себе си.“ Ускори крачка към вкъщи. Живееше най-далеч от всички.
Вкъщи Кольо се преоблече и веднага започна да търси ключа. Но в чекмеджето, където родителите държаха дребни нещица, нямаше и следа от гаражния. Ровейки още малко, се отказа и седна да учи. Ще попита майка си, когато дойде. Но ако не свърши урока, тя няма да му го даде.
За час и половина приключи всичко. Дори се изненада — обикновено му отнемаше повече. Когато вратата скърца, изтича да посрещне майка си.
– Здравей, — каза тя уморено и продължи към кухнята с торбичките.
Кольо я последва. Тя изваждаше храна от тях, подреждайки я в хладилника.
– Защо не изяде спагетите с кюфтета? Пак ли си хапнал филии с чай? Сложи това в шкафа. — Тя му подаде опаковка с елда.
– Мамо, къде е ключът от гаража?
– За какво ти трябва?
– Да изкарам колелото.
– Уроки свърши ли? — Тя затвори хладилника и го погледна.
– Да, провери си, — отвърна той уверено.
– Ключът… — Майка му загледа кухнята като занемарена. — Не си спомням. Почакай татко, той знае къде е.
– Кога ще дойде? През ноща? — Кольо изкрещя раздразнено. — Другарите отдавна карат. Защо трябваше да го скривате в гаража? Оставете го на балкона! Когато дойде, пак ще се карате, няма да ви е до мен. Уморено ми е! — Замърмори, осъзнавайки, че днес няма да кара.
Настроението му падна. Затръшна вратата на стаята си.
Последно време баща му закъсняваше всеки ден. Родителите му се караха, крещяха, думата „развод“ звучеше прекалено често.
Не можеше да повярва, че ще се разделят. Да, баща му рядко го питаше за училище, отдавна не бяха излизали заедно. Един път се прибра навреме, попита го как е минал денят. Кольо започна да разказва, но спря — баща му го слушаше отсъстващо, мислейки за нещо друго.
Майка му веднага забеляза: „На теб ти е все едно за сина ти! Не се занимаваш с него, а сега му е най-важно да има баща до себе си!“ Кольо се затвори в стаята, опитвайки се да не ги чува. Но как да не чуеш, когато се крещят?
На всички други приятели им беше нормално. Георги и баща му често ходеха на риболов или на стадиона. Димо рядко излизаше — постоянно пътуваха някъде с кола. Кольо въздъхна.
Седяше на леглото, държейки книга, но не беше прочел и ред. Майка му влезе, седна до него и посегна да го погали по косата. Той отдръпна глава и тя отдръпна ръка.
– Намерих ключа. Ако си учил… — започна виновно.
– Учих, казах ти! — я пресече той.
– Добре, тогава облечи се. Ще идем заедно.
Кольо захлопна книгата, хвана пуловера и го нахлузи.
– Готов съм! — каза весело.
– Обещай ми, че няма да излизате на шосе. В парка или по тротоарите.
Гаража беше на пет минути. Отключиха ръждясалия ключалка, вратата скърца, когато я дръпнаха.
– Колко пъти съм казвала да намажат пантите, — промърмори майка му.
Светлината освети тясното помещение. По рафтове бяха натрупани кутии, инструменти, стари вещи. В ъгъла стоеха маса и две столчета. Въздухът беше тежък, с мирис на бензин и масло. Колелото висеше високо на стената.
– Така не ще стане, вземи столчето, — каза майка му.
Кольо се качи, но столчето заклатя.
– ВънКольо усмихна се, след като колелото се освободи от стената, но в този момент родителите му го погледнаха с такова разбиране и загриженост, че той осъзна — този ден не беше просто за колелото, а за нещо много по-важно.