— Какво по дяволите правиш в моя лаптоп? — Алексей се наведе над Радослава. Тя никога не го бе виждала така…
Радослава се прибра от училище и още в коридора усети тежкия мирис на угар. От стаята се чуваше силен хъркане. Ясно беше — баща ѝ пак бе пиян. Тя веднага отиде в кухнята.
Майка ѝ стоеше до мивката и бешеше картофи. Усети стъпки зад гърба си и се обърна. Радослава с острият си поглед веднага забеляза червената, подута буза.
— Мамо, да си тръгнем от него. Колко още да го търпим? Може да те убие! — с ярост каза Радослава.
— Къде ще отидем? На кого сме ни нужни? Нямаме пари за наем. Не се притеснявай, няма да ме убие. Той е страхливец. Само пред мен си показва силата…
Сутринта Радослава се събуди от странни звуци. Стана и погледна в кухнята. Баща ѝ стоеше до печката и пиеше право от носика на чайника, запрокиднал глава. Радослава втренчено гледаше как Адамовата му ябълка отива нагоре-надолу. Чу звука на водата, която преминаваше през гърлото му. „Да се удави! Моля те, да се удави!“ — помисли тя с омраза.
Но баща ѝ не се удави. Постави чайника, кръкна, хмуро я погледна с червени, подути очи и тръгна към банята.
Радослава се сви от мисълта, че майка ѝ ще долие чайника и ще го сложи на котлона без да го измие. Тя взе чайника и го почисти дълго с гъба, решавайки никога вече да не пие от него без да го измие първо.
На коледните ваканции Радослава с класа си отиде на три дни във Велико Търново. Когато се върна, майка ѝ беше в болницата.
— Той ли те преби? — рязко попита Радослава, видяйки превързаната глава на майка си.
— Не, какво ти хрумна. Подхлъзнах се, навън е лед.
Но Радослава знаеше, че майка ѝ лъже.
От честите удари по главата майка ѝ страдаше от високо кръв. След половин година получи удар и почина. Баща ѝ плачеше на опелото с пиянски сълзи — то оплаквайки скъпата си Биляна, то ругаейки я.
Казваше, че Радослава е цялата като майка си, и заплашваше, че ако и тя го напусне, ще я убие. Радослава едва дочака края на училището. На абитуриентския бал не отиде. На следващия ден тихо взе дипломата и избяга.
Баща ѝ даваше пари за храна, а тя спестяваше част от тях. Понякога дори му вадеше от джоба, докато спял. Не много, но ще свърши. Отдавна бе решила, че ще се изнесе, ще работи и ще учи задочно.
Не се страхуваше, че баща ѝ ще я търси. Участъковият и съседите знаеха за пиянствата му и нямаше да му помагат. Тя отиде в голям град, нае скромен, но евтин апартамент в покрайнините и започна работа в „Пилешка къща“. Помогнаха ѝ с документите и хранеха безплатно…
Подаде документи за задочно обучение в техникум. Когато в „Пилешка къща“ разбраха, че учи счетоводство, я сложиха на касата.
Момчетата се опитваха да я ухажват. „Мама често казваше, че всички са добри и нежни в началото, после започват да пият или изневеряват. Не знам кое е по-лошо. Не вярвай на ласкавите им думи, щерко. Бъди внимателна. И аз бях красива… Баща ти не беше пиян, когато се запознахме. Обичахме се. И какво остана?“
Радослава запомни думите ѝ и не отговаряше на ухажванията. Гледала беше живота на родителите си.
Майка ѝ в дни на заплата купуваше храни за по-дълго — тестени изделия, захар, зърнени храни, консерви. Баща ѝ пиеше парите, но вкъщи винаги имаше храна, макар и еднообразна. Сега Радослава правеше същото.
Връщаше се към вкъщи с тежък пакет. Срещу нея вървеше младеш, втренчен в телефона си. Радослава се надяваше, че ще я забележи. Но той се блъсна в нея.
— Извинявай, — каза той, откъсвайки се от екрана.
Радослава искаше да му се скара, но видя искрящите му очи и се смути.
— Нищо, и аз не гледах, — усмихна се тя.
Младежът предложи помощ. Тя се поколеба, но му подаде пакета. Човек с такава искрена усмивка не може да е лош. Запознаха се. Алексей лесно пренесе пакета, но Радослава не му позволи да я придружи до апартамента.
На следващия ден той дойде в „Пилешка къща“. Каза, че е случаен, но тя знаеше, че не е. Започнаха да се срещат.
Алексей честно призна, че е разведен и има малка дъщеря, която обича. Оставил е апартамента на съпругата си, а сам живее при приятел. Разказа, че се е оженил наивно.
— Прост не успявахме да живеем заедно. Оказа се, че нямаме нищо общо.
Говореше много за дъщеря си,