„Момчето чисти сняг за възрастна съседка – какво остави на вратата му разтопи всички сърца“

Беше една от онези ледени сутрини, когато всичко изглежда заглъхнало под снежно покривало. През нощта виелица беше завятяла квартала, покривайки всичко с дебели снежни преспи. Училището беше отменено. Повечето деца все още спехуваха под одеялата, но 13-годишният Борис вече беше на крака, връзвайки си зимните обувки.

От прозореца видя снега, натрупан височно по пътя на съседката му — стръмна, неравна пътека, водеща до малкия й чардак. Госпожа Цветана Димитрова, която живееше сама, беше на седемдесет и пет години. Движеше се бавно, прегърбена, с бастун след злополуката миналата зима. Борис никога не беше забравил звука на линейките онази нощ.

Затова без да пита, без да казва на родителите си, той си хвърли яке, грабна лопатата и тръгна през улицата.

Работи повече от час, внимателно изчиствайки безопасен път от чардака й до улицата. Разчисти стъпалата и поръси малко пясък от чувала до вратата й. Носът му беше зачервен, а ръкавиците — мокри, но когато погледна гладкия, чист път, се усмихна. Усещането беше добро. А благодарност не му трябваше.

Не почука, не натисна звънеца. Просто се върна у дома, събу си обувките и си направи горещо какао.

На следващата сутрин Борис откри нещо странно на прага. Малко пакетче, увито в сребриста хартия и превързано с панделка. Отгоре беше залепена ръчно написана картичка. Взе я и проче:

„До моя млад герой — благодаря ти, че направи една стара жена да се почувства отново в безопасност. Добротата ти стопли сърцето ми повече, отколкото предполагаш. С любов, Цветана.“

В кутийката имаше антикварен джобен часовник и кадифена торбичка с 40 лева в нови банкноти.

Борис замръзна на място. Никога не беше очаквал награда — и със сигурност не нещо толкова смислено. Часовникът блещеше под сутрешните слънчеви лъчи, верижката му тежка в ръката му. Втурна се вътре и го показа на родителите си.

Майка му ахна. „Това беше на съпруга й. Той беше пожарникар. Явно наистина е искала да ти го даде.“

Баща му обърна часовника и проче гравировката: „В служба и любов — Иван Димитров, 1967.“

Борис ококори очи. „Не мога да го запазя.“

Но когато се обадиха на госпожа Димитрова, за да върнат подаръка, тя се засмя топло и рече: „Вече е твой. Иван винаги вярваше, че тихите добри дела трябва да се възнаграждават. Този часовник лежеше в чекмедже десет години. Най-сетне разбрах за когоЧасовникът животно ще ти напомня, че малките грижи могат да разтопят дори най-студените сърца.

Rate article
„Момчето чисти сняг за възрастна съседка – какво остави на вратата му разтопи всички сърца“