Преди шест месеца почина старата съседка на Ралица. Нейният съпруг остана сам. Той потъна в мисли, сгърби се, сякаш тежестта на скръбта го притискаше към земята. Почти не излизаше от вкъщи. Съседите го жалеха. Един му носеше чиния топъл чорба, друг отидеше до магазина да му купи провизии.
Беше леко глуховат и забравяше. Сядеше пред телевизора, пуснаше звука на пълна мощ и забравяше чайника на котлона. Веднъж почти не стана пожар, а той самият едва не се задуши. Оттогава Ралица пазеше резервен ключ от апартамента му.
Един ден дойде синът му и го заведе при себе си, а жилището пусна на продажба. Съседите се зарадваха – не е редно старец да умира сам при живи деца.
След три седмици в апартамента се нанесе нов собственик. Цялата сграда разбра веднага – пристигнаха работници и започнаха ремонт. Цял ден изнасяха боклук, почерняла сантехника, стари мебели. После продължиха с чукове, машини, безспирно тракаха. На кого ще му издържат нервите? Ралица живееше точно до тях.
Не искаше да се прибира от работа. Шумът и тракането я посрещаха още на стълбите. Търпе, търпе, ама накрая отиде да поговори със съседа. Вратата й отвори мъж, изцяло в прах и боя.
“Вие ли сте собственикът? Дълго ли ще продължавате с този шум? Нервите ми нямат по-сили,” изръмжа тя.
“Извинете, стопанко, но ми казаха да свърша ремонта бързо. Още около два дни ще тракаме, после ще е по-спокойно,” отвърна той.
“Два дни?..” Ралица дори не намираше думи.
Затворената врата почна да вибрира от машината. Тя излезе навън. Там шумът не беше толкова силен.
“Какво, съседът те дразни ли?” попита една от жените, седящи на пейката пред входа.
“Виждали ли сте го?” отвърна Ралица.
“Виждахме го. Изглежда сякаш е приличен мъж,” започнаха да обясняват съседките. “Облечен е хубаво, скъпо, мирише на добър колон. Приятен е, учтив, поздравява.”
“В нашата сграда се нанесе чудесен съсед,” пропя беззъбата баба Мица.
Другите жени се засмяха, демонстрирайки към Ралица редките си зъби с метални коронки и сменни протези.
“По-добре да свиреше на цигулка или кавал,” проворча Ралица.
“Ти отиде ли при него?”
“Отидох. Ама какъв е смисъл? Работници са, а на тях няма как да им кажеш.”
“А ти, Ралице, погледни го по-внимателно. Мъж като хартия. Колко време ще си сама? Още можеш да родиш. И пари има, кара луксозна кола.”
“Ще отида до магазина,” Ралица се отдалечи, опитвайки се да не слуша какво говорят зад гърба й.
Съпругът й умира две години след сватбата. Не успя да има дете. Тринадесет години беше сама.
“Съседът сигурно идва, когато съм на работа. Безсмислено е да се оплаквам. Ремонт трябва да се прави. Жилището на старите беше запустяло. Нищо, ще му върна аз също, само да свърши ремонта и да се нанесе,” мислеше Ралица, избягвайки локвата.
Два дни по-късно тя все пак го срещна. Ралица се прибираше от работа с едно желание – да легне. Денят беше тежък, дори не искаше да яде. Приближи се до входа и вратата пред нея се отвори сама.
До нея стоеше млад мъж. Усмихна се широко. Тя веднага разбра, че това е новият собственик. Усмивката му й се стори нахална, а погледът – надменен.
“Благодаря,” каза тя сухо и влезе.
Вратата зад нея се затвори. В полумрака на стълбището се чуха крачки. Сърцето й трепна. Преодолявайки страха, тя спря и се обърна. Новото лице я следваше.
“Минавайте напред. Не обичам да ми дишат в гърба,” каза тя, стараейки се да не показва страх.
Съседът я изпревари и започна да се качва. Къщата беше стара, в центъра на града, с големи стаи и високи тавани. Такива жилища бяха търсени.
Когато Ралица стигна до четвъртия етаж, той стоеше пред вратата си.
“Значи вие сте моята съседка? Да се запознаем. Работниците ми казаха, че сте идвала, карали сте се.”
“Не се карах, а помолих да работят по-тихо. Живеем като на строеж. Вие ремонтирате, а целият дом страда,” каза тя, ровейки за ключа в чантата си.
“Съжалявам. Скоро ще свършим, обещавам.”
Ралица мъкна, погледна го с укор и влезе, дръпнаДве години по-късно, когато малкият Борис започна да ходи, Ралица стояше до прозореца и гледаше как съпругът й играе с него в парка, и усмихна се, защото разбра, че любовта е дошла точно когато най-малко я очакваше.