“Не щраквай с клюса, Ленке! Най-важното е да се омъжиш добре. При всяко положение ще си на печеливша страна,” поучаваше роднината.
Лена израства като единствена и обожавана дъщеря, за която родителите си даваха гърба. Към края на гимназията все по-често споменаваше, че иска да продължи обучението си в София.
“Щерко, тук имаме добър университет. Защо да отиваш в София?” питаше я баща ѝ.
“Тате, искам да стана журналист. А след нашия университет ще остана само учителка.”
Родителите дълго се колебаеха да я пуснат. Колко филма бяха гледали за прекършените съдби на провинциални момичета, опитващи късмета си в столицата! Но в крайна сметка се съгласиха. Баща ѝ се свърза с далечна роднина, живееща в София, която се съгласи да я настани. Лена беше в седмото небе от щастие. Обеща на родителите си, че ще се справи, че няма да ги срамува, дори ще ги накара да се гордеят с нея.
Баща ѝ лично я заведе в София, увери се, че е наред, остави ѝ пари за начало и си тръгна.
Лена не живееше при роднината безвъзмездно. Почистваше апартамента, пазаруваше, готвеше. Съседите клатяха глави: “Ето, Радка направи от роднината си слугиня.” Далечната роднина живееше сама — мъжът ѝ отдавна я беше напуснал за друга, оставил ѝ само апартамента. Тя смяташе живота си за успешен: живееше в София, в столицата! И поучаваше Лена:
“Ленке, не си мисли, че ученето е най-важното. За една жена основното е да се омъжи добре — за софиянец. Както и да е, ще спечелиш. Ето, погледни мен.”
Лена слушаше и се усмихваше снизходително. Нейната мечта беше да я забележат, да оценят способностите ѝ, да я вземат в престижно издание, а ако късметът ѝ се усмихне — дори в телевизията.
Но мечтите си бяха едно, а животът често променяше амбициозните планове. На третия курс Лена се влюби в Борис. Запознаха се случайно — тя празнуваше с приятелки успешно завършена сесия, а Борис с приятел също бяха там. Забелязал е я, поканил я да танцуват, после я изпратил.
Приятелките ѝ я съветваха да не пропуска такъв мъж: осем години по-голям, софиянец, с апартамент, красив. Борис не криеше, че е разведен и има дъщеря. Но кой не греши в младостта? Дъщеря му живееше с майка си, нямаше да им пречи. А от друга страна — значи обича деца.
Лена не правеше планове, но Борис ѝ харесваше. Той разбираше, че тя е неопитна в любовта, не бързаше и все още не я канеше у дома си. Разхождаха се, посещаваха изложби, театри, концерти. За цялото време в София Лена не беше опознала града така, както след срещата с Борис.
Той все по-често говореше за любов, за бъдещи планове, за техните деца. Главата ѝ се замагличаваше. Когато Борис най-накрая ѝ предложи брак, тя веднага се съгласи. Ученето беше почти приключило — оставаше само последната година. А напред я чакаше интересен възрастен живот.
Борис я заведе при родителите си. Баща му се усмихна приветливо и се зарови вЛена усети, че в крайна сметка щастието не зависи от града, в който живееш, а от хората, които обичаш и които обичат теб.