Кольо
В семейството на Петьо беше обикновено. Майка му и баща му го обичаха, както и той тях. Във времето между делничните дни ходяха на кино и театър, на леда, а през лятото пътуваха до морето. Събираха черупки, баща му го учеше да плува… После фирмата, в която работеше, фалира. И баща му започна да пие. А като се напиеше, ругаше правителството, президента, законите. Всички бяха виновни, че е загубил работата си.
Когато майка му, уморена от пияните му тиради, го молеше да легне да спи, той се нахвърляше върху нея. Напоследък започна да я закача още от самото начало. Тя изпращаше Петьо в стаята му, но той чуваше всичко, трепереше от викове, от звъна на счупени чинии. Какво можеше да направи?
Когато баща му най-после заспиваше, изпълвайки стаята със сън и киселата миризма на угар, майка му идваше при Петьо в стаята, често заспивайки с него на тесната му легло. Петьо забелязваше натъртвания по ръцете ѝ, дори по лицето. На сутринта баща му се извиняваше и се кълнеше, че повече няма да я докосне…
Сутрин майка му внимателно си тръгваше. Проснат се, излизаше и баща му «да търси работа», както казваше. Петьо оставаше сам, вършеше домашните си. Учеше се в трети клас на втора смяна. Сам си загряваше обяда, ядеше и отиваше на училище.
Вечерта всичко се повтаряше.
— Какво, баща ти пак вчера буйстваше? — попита го съседката Цветана Ефремова, която живееше до тях.
— Да, — кимна кратко Петьо.
— Защо майка ти не викне полиция?
— Трябва да тръгвам, закъснявам за училище, — Петьо побърза да си отиде.
— Хайде, бягай, бягай, — погледна го след него и въздъхна съседката.
Когато Петьо се върна от училище, майка му готвеше вечеря в кухнята. Баща му не беше вкъщи, за което Петьо се зарадва. Седна на масата и започна да разказва простички училищни новини. А после каза, че без баща му е по-добре, и щеше да е хубаво, ако той не се завърне повече.
Майка му го погледна неодобрително.
— Той минава през трудно време, синко. Ще си намери работа и всичко ще се оправи.
Но баща му се върна вкъщи, шумно събличайки се в коридора, пукайки нещо и мърморейки. Майка му веднага се сви, погледна от кухнята.
— Иди в стаята си, — шепна тя, избутвайки го в гърба.
Той седна в стаята си и слушаше. Но днес всичко беше различно, по-тихо. После майка му внезапно извика, нещо тежко падна на пода. Петьо внимателно излезе от убежището си и погледна в кухнята. Баща му стоеше, широко разкрачил крака, гледайки майка му, простряна на пода. Петьо не устоя, извика. Баща му обърна глава и го погледна с кръвни очи.
— Синко, — каза той.
Петьо изтича от апартамента и звънна на съседната врата. Трепереше от страх. Цветана Ефремова не разбра нищо от обясненията му, но извика полиция и линейка. Дойдоха почти едновременно. Баща му го заведоха, майка му я откараха в болницата. Петьо прекара нощта при съседката.
На сутринта заедно с Цветана Ефремова отидоха при майка му. Тя лежеше сама в стаята, увита с прозрачни тръбички. Спи, не се събуди, дори когато Петьо я викаше и дърпаше за ръката. Лекарят отведе Цветана Ефремова в коридора, а Петьо остана с майка си.
Той я будеше и будеше. Стана му скучно, съседката не се връщаше, и Петьо тръгна да я търси. Една от вратите към коридора беше леко отворена. Чу как лекарят казва на някого, че «тя е в кома и едва ли ще се събуди, но трябва да вярваме…» Уплаши се и избяга от болницата.
Цветана Ефремова го намери на пейката в болничния парк. По пътя до вкъщи плака безспирно. Цветана Ефремова губеше търпение, опитвайки се да го успокои. Вкъщи попита дали имат роднини с майка му?
— Баба ми е в село, — отвърна Петьо.
— Далеч ли е оттук?
— С автобус час и половина, после още три километра пеша.
— Помниш ли пътя?
— Аз какво, малък ли съм? — обиди се Петьо.
— Утре сутринта ще те закарам при баба ти, — каза Цветана Ефремова.
Но сутринта ѝ се обади дъщерята на приятелката ѝ и я помоли да дойде спешно. Каза, че майка ѝ умира. Цветана се обърка.
— Ще те отведа до гарата и ще те кача на автобуса. Съжалявам, че не мога да идем заедно. Ти вече си голямо момче.
На гарата помоли водача да го наглежда. Той обеща. И Петьо тръгна сам към баба си. От монотонното бръмчене на мотора и преживяното бързо заспа. Сякаш току-що затвори очи, а в следващия момент някой го мърдаше за рамото.
— Хей, момче, събуди се, стигнахме, — будеше го жената, която седеше до него.
Петьо стана и тръгна към изхода.
— Ей, момченце, върви с останалите, не се отделяй. Не мога да те заведа, трябва да се връщам, — каза му водачът.
Петьо кимна и слезе от автобуса. Хората бързо се разотидоха, на пътя зад селото остана сам. Стана му страшно. Но слънцето грееше, под краката му шумоляха спалните листа. Петьо си каза, че вече е голям, знае пътя, важно
Петьо поехта към селото, сърцето му пълно с надежда, че баба му ще го позная и ще му помогне да си спомни всичко.