Съдбите на хората са различни. Някои имат късмета да срещнат любовта на живота си още в младостта. Други я откриват едва след изневери, развод и години на отчаяние.
Георги беше от вторите. С бъдещата си съпруга се запозна още в университета. Красивата и срамежлива Таня беше дошла да учи от малък провинциален град. Тя веднага му хареса. Той беше обикновен мъж, нищо изключително, и тя дълго не му връщаше чувствата.
Но на последния курс, когато много от студентите вече бяха намерили своята половинка, а някои дори имаха деца, Таня внезапно се обърна към него. Георги летеше от щастие и, разбира се, веднага й предложи брак. Тя прие.
Майка му разбра, че момичето не иска да се връща в провинцията. Бракът с Георги й осигуряваше жилище в София, голям апартамент в центъра и добра работа. Но щом сина й бе щастлив, тя не му разваля илюзиите.
Сватбата беше веднага след дипломирането. В ресторант извън града се събраха главно приятели от студентските години. Само родителите на невестата не дойдоха.
Таня обясни, че баща й е болен, а майка й не може да го остави сама. На въпроси отговаряше кратко, очите й ставаха мъгливи от сълзи. Семейството на Георги реши да не я разпитва повече — момичето явно страда.
Живееха заедно, щастливо. Таня забременя скоро, не започна работа. Парите стигаха, а след девет месеца се роди Георги — кръстен на дядо си.
Вторият път забременя едва след осем години. Раждането беше трудно, бебето излезе малко и слабо. Кръстиха я Елица, на майка му.
Родителите на Таня така и не видяха внуците си. Баща й почина, майка й го последва след осем месеца.
Когато Елица отиде на училище, Таня поиска да работи. Знанията й вече бяха остарели, но с помощта на роднините я наредиха в голяма фирма като секретарка.
Започна да ходи на фитнес, да се облича модерно. Приличаше на бизнесдама, не на домакиня. Познати му се шегуваха: “Къде си криел тази красавица?”
Таня забрави за децата си. Георги завършваше гимназия, Елица прекарваше времето си при баба и дядо. А Георги все по-често чуваше упреци: “Изтлъстя, не се грижиш за себе си.” Сравняваше го с шефа си, който, макар и по-възрастен, беше във форма.
Един ден Георги отиде да я види на работа. Кабинетът беше празен, а от съседната стая се чуваха стонове. Отвори вратата и я видя — неговата скромница Таня, със сбита пола, се качваше върху шефа си.
Георги не повярва на очите си. Затвори вратата и си тръгна. Не се сби, не вика — просто се почувства предаден.
Тя се прибра все едно нищо не се беше случило. Усещаше се нагла, като котка, която е похапала сметаната. Сега всичко си дойде на мястото — защо отскоро отбягваше интимността.
Когато той й каза, че знае всичко, тя дори не се смути. “Добре, тогава даже по-добре — напускам те.”
“А децата?”
“Георги е голям, а Елица нека реши сама.”
Момичето избра да живее с баба си и дядо си.
И така Георги остана сам. Мъж в разцвета на силите си. Таня взе колата — той не й се спъваше. Не му трябваше нищо.
Скоро срещна Лилия. Тя също беше оставена от мъжа си. Деца не можеше да има.
Георги завърши, ожени се. Елица отказа да учи. Дядо й почина, баба й го последва две години по-късно. Момичето наследи апартамента им.
Парите свършиха, а тя не искаше да работи. Започна да идва при баща си на обяд. Лилия й приготвяше храна да носи.
“Прекалено я разглезваш,” мърмор”Щом няма да ми е дъщеря, поне нека ѝ е майка,” — помисли си Лилия, докато пак слагаше топла храна в кутията за Елица.