Сърцето в ритъм

Сърцебитие

“Кирил Петров, няма нужда сам да отивате в нашия клон. Нека Радослава занесе документите,” каза директорът недоволно.

“Извинете, но искам да отида лично. Това е родният ми град. Отдавна не съм бил там.”

“Родителите ви живеят ли още там?” попита директорът, по-мек.

“Не. Майка ми я преместих тук, но…”

“Разбирам,” прекъсна го директорът. “Родният град е свещено нещо. Добре, отивайте. Но утре имаме важен ден, ще успеете ли да се върнете?”

“Не се безпокойте,” обеща Кирил. “Благодаря.”
Директорът махна с ръка, за да покаже, че разговорът е приключен.

Кирил влезе в кабинета си, прибра работните документи, изключи компютъра, взе папката и излезе, заключвайки вратата. Ключът остави на охраната на първия етаж.

Нямаше нужда да отбива се вкъщи. От колата се обади на майка си, попита я как се чувства и я предупреди, че няма да я посети този ден – има важна среща. Не й каза, че отива в родния им Плевен. Майка му ще се разтревожи, а сърцето й не е наред.

“Всичко е наред, мамо. Ако нещо се случи, веднага ми се обади.” Кирил изключи телефона и запали двигателя.

На излизане от София спря на бензиностанция, направи пълен резервоар, взе кафе и две банички, за да не спира повече. Трябваше да предаде документите преди края на работния ден. Впрочем, можеше да се обади и да помоли партньорите да го изчакат в офиса.

Нямаше планове да види стари приятели. Всички бяха се разотишли. Просто искаше да се върне за малко в града на детството си. Пусна музика – новият хит изпълни салона. Отпи от горещото кафе.

***

След смъртта на баща си майка му започна да боледува все по-често. При прегледи откриха проблеми със сърцето. Кирил й предложи да се премести при него в София. В големия град медицината е по-добра. Но тя отказа категорично. Синът й е възрастен, трябва да урежда личния си живот, а тя ще му пречи. Но състоянието й влошаваше се.

Кирил успя да я убеди да продаде апартамента, добави пари и й купи малко жилище близо до неговото. Оттогава не беше стъпвал в Плевен, макар че често си го спомняше.

Може ли човек да забрави първата си любов? Може би тя вече не живее там, но градът си остана – същите улици, същата къща, под чиито прозорци стои и страда от несподелената му любов. Все още, когато си спомняше за Ивелина, сърцето му започваше да бие неспокойно. Никога повече не изпитал нищо подобно. Сякаш е оставил сърцето си завинаги в този град.

На крехката си съученичка Ивелина, която не се отличаваше особено от другите момичета, не обръщаше внимание до дванадесети клас. След лятната ваканция тя се върна в училище – пораснала, променена, друга. И тогава Кирил усети за първи път как сърцето му силно тупти в гърдите.

Оттогава мислеше само за нея. С нетърпение чакаше Нова година, защото в училището щеше да има новогодишен бал. Тогава ще я покани на танц и ще й каже за чувствата си. И ето го денят – в залата беше издигната висока елха, украсена до тавана. След концерта започнаха танцовите мелодии. Кирил пропусна първия бавен танц – не се осмели да я покани.

Вечерта приближаваше към края, а от тонколоните се чуваха само бързи чуждестранни хитове. Шансовете му намаляваха. Стоеше до стената и нервно хапеше устни. Най-накрая започна бавна мелодия, и залата внезапно се изпразни.

Кирил пое дълбоко въздух. Сега или никога. Изхвърли се от мястото си и се запъти към прозореца, където Ивелина стоеше с приятелките си, за да изпревари евентуални съперници.

Сърцето му биеше толкова силно, че в очите му помръдна. Усещаше, че ще припадна от вълнение. Не можеше и да говори. Тежко дишайки, протегна ръка към Ивелина, гледайки я с отчаяние.

Тя се огледа към приятелките си и неочаквано му се усмихна. В центъра на залата, пред всички, Кирил неловко я хвана за кръста. Тя постави ръце на раменете му, и започнаха да се люлеят леко.

Краката му бяха вкочанени, цялото му тяло трепереше от вълнение. Около тях може би танцуваха и други двойки, но Кирил не виждаше нищо. Сърцето му биеше до гърлото, в главата му чукаха чукове.

Бледорозовата червило на устните й миришеше на ягоди. Оттогава ароматът на ягоди го връщаше към спомена за училищния бал, за Ивелина.

Музиката внезапно спря. Ивелина се отдръпна рязко и се върна при приятелките си. Каза нещо, и те се засмяха, поглеждайки в негова посока. Кирил почервеня и изтича от залата.

През април, навечерието на рождения ден на Ивелина, Кирил чакаше родителите си да заспят в стаята си. Когато чу хъркането на баща си, се промъкна до входната врата, облече се и излезе, вземайки боя и четка, намерени под ваната. На асфалта под прозорците й изписа с големи букви: “Честит рожден ден!” И по-долу сложи инициалите си – “К.П.” (Кирил Павлов), но в тях вложи друг смисъл: “С любов”.

В училище очакваше да види някаква реакция – да го погледне, да спомене надписа. Но Ивелина дори не го забеляза. На рождения си ден покани няколко съученици, но го игнорира.

След училище не отиде вкъщи,Разочарован, той се върна в двора ѝ и видя, че дъждът е измил боята, оставяйки само белезникаво петно – Ивелина така и не разбра кой ѝ е написал поздравлението.

Rate article
Сърцето в ритъм