Чакай ме, Райна Георгиева!
Камбаните звъннаха и училищните коридори постепенно опустяха. Учителите се разотиваха по класните стаи, подтиквайки закъснелите ученици.
През прозорците шумеше младата лиственица, слънцето примамваше навън. Райна Георгиева спря пред вратата на класа. И на нея, като на учениците, и се искаше да остави всичко и да се разходи из пролетния град. Въздъхна и влезе. Учениците от седми „б“ шумно станаха.
— Добро утро. Седнете, моля. — каза тя, преминавайки към учителската маса.
— Кой липсва днес? — попита, преглеждайки класа с бърз поглед.
Отличничката Елка Димитрова стана и отговори на английски, че Иванова е болна, а отсъства и Кольо Тодоров. Тя винаги реагираше бързо, защото говореше най-добре от всички. Класът промърмори.
— Мишо, какво става с Кольо? — попита Райна Георгиева на български.
Мишо Иванов беше негов съсед.
Всички в училището знаеха, че баща му преди година беше излязъл от затвора, не работеше никъде, пиеше и безжалостно биеше жена си. И синът получаваше, когато заставаше в защита на майка си. Кольо често идваше на училище с натъртенини. Преди физкултура се скриваше в съблекалнята, за да не виждат мъшките по тялото му. Но всички знаеха, че баща му е брутален. Съседът Мишо разказваше.
Райна симпатизираше на Кольо и го жалеше. Момчето беше хубаво, зряло за годините си. В неблагополучни семейства децата порастват рано. Учеше добре, схващаше бързо. Само английският не му се отдаваше, но се стараеше.
След университета Райна се върна в родното си училище като учителка по английски. Не искаше да оставя майка си сама, затова не замина за София, не започна работа в частно училище, както направиха много от нейните състуденти.
Гимназистите учеха английски с по-опитна преподавателка. На Райна ѝ се падна основното училище. Отначало, разбира се, ѝ правеха проблеми, но после свикнаха и се влюбиха в младата учителка. Обличаше се строго, но под маската на сериозността често личеше добрата ѝ усмивка и искорките в очите ѝ.
Момичетата имитираха манърите ѝ, а момчетата криеха влюбеността си зад грубостта. Тази година Райна Георгиева пое класното на седми „б“.
— Райна Георгиева, вчера баща му пак се напи и преби майка му. Крещението цялата къща чу. През нощта „спешна“ я откара в болницата. Кольо викна, щом баща му заспа. Те вече извикаха и полицията. Взеха баща му, и Кольо също, докато не намерят роднини.
— Как?! — възкликна Райна Георгиева и отново прегледа класа. Учениците, примълчали се, чакаха някакво обяснение. Какво да каже?
— Добре, след часове ще отида в участъка и ще разбера всичко.
Класът промърмори с облекчение.
Пред очите на Райна изплува лицето на тринайсетгодишния Кольо. Колко пъти го питаше дали има нужда? Но той уплашено клещеше с глава. По време на уроците често усещаше пронизителния му поглед, от който се изчервяваше и объркваше.
Класът затихна в очакване.
— Добре, да започваме… — каза тя умишлено оживено.
На междучасието Райна влезе при директора.
— Иван Петров, Тодоров…
— Знам, Райна Георгиева. Вече ми се обадиха от участъка. Докато търсят роднини. Ако не намерят, ще го пратят в приют. На баща му грозят присъда, а майка му… Дано оцелее. Сами знаете, приютът също не е захар. Не се знае кое е по-лошо — звяр баща или озлобени, ненагледани тийнейджъри.
— Искам да отида в участъка, да го подкрепя и да разбера повече.
— Като класен ръководител имате право. Опитайте. Но не ви препоръчвам да се замесвате. В моята практика е имало всякакви. — Той уморено спусна очи, показвайки, че разговорът е приключен.
Срещата с Кольо беше разрешена. Срещнаха се в стая с токсично зелени стени и неудобни мебели.
— Как е майка ми? — попита веднага Кольо.
Райна се обърка. Изобщо не беше помислила да се информира за състоянието ѝ.
— В реанимация е. Не пускат при нея. Не се тревожи, всичко ще е наред. — Опита се да звучи убедително.
— На баща ми ще дадат ли присъда? Дано го вкарат. — Кольо искрИ когато Кольо я прегърна с цялата сила на своята младежка обич, Райна осъзна, че сърцето й вече никога няма да бъде само негово, а ще принадлежи завинаги и на дъщеря им, която ще се роди след девет месеца.