Момичето стоеше отвъд оградата. Нямаше съмнение в намерението ѝ да скочи от моста…
Още в началото на нощната смяна „бърза помощ“ докара млад мъж. Колата му се блъсна в джип на кръстовището. След часове операция пациентът бе откаран в реанимация, а хирургът Елица Георгиева записваше в картата подробностите от операцията.
„Кафе, Елица Георгиева.“ Опитната медицинска сестра Радка Иванова постави чашата на ръба на масата.
„Благодаря. Ако пациентът се съвземе, викни ме“, отвърна Елица, без да вдига поглед от документите.
„Почини малко, докато има време. Засега е спокойно.“
„Сама знаеш, такова начало на смяна не обещава нищо добро“, възрази Елица.
И сякаш беше пророкувала. Не беше изпила още кафето, когато докараха нов пациент. Към разсъмване Елица бе изтощена и заспа на масата, склонена над документите. Изведнъж я събуди Радка, съобщавайки, че мъжът след катастрофата е дошъл на себе си.
Елица можеше да каже, че нейвата смяна е свършила, че друг лекар ще го прегледа, но тя стана и тръгна към реанимацията. Не беше в нейте правила да си тръгне, без да разбере как се чувства оперираният от нея пациент.
Под флуоресцентните лампи линолеумът в коридора блестеше като водна повърхност. Елица влезе тихо в стаята. Вчера не го беше разгледала добре, а сега видя доста привлекателен мъж, оплетен в кабели и сензори. Провери показанията на мониторите и когато пак го погледна, забеляза, че той я изучава.
Дори легнал на болничното легло, мъжът излъчваше самоувереност и я гледаше надменно. Само малко от тази увереност да имаше тя! Едва успя да не отклони поглед.
„Как се чувствате, Александър Стоянов? Трябваше да ви извадим далака. Загубихте много кръв. Счупихте си две ребра, но белите дробове не са засегнати. Животът ви не е застрашен. Отървахте се леко. Полицията вече се обади – искат да ви разпитат. Помолих ги да дойдат по-късно, за да ви дам време да се съвземете.“
„Благодаря“, прошепна той.
„Моята смяна свърши, ще се видим утре.“ Елица излезе.
„Бързата помощ“, която докара следващия пациент, я закара до вкъщи. В коридора я посрещна рижият й котка. Тя се огърна около краката й, вдигна опашка и побърза към кухнята. Ужасно й се искаше да спи, но първо трябваше да нахрани Княза – иначе нямаше да й даде мир. Елица заспа, преди даже да допре главата си към възглавницата.
На следващия ден пациентът изглеждаше много по-добре, дори се усмихна, когато Елица Георгиева влезе в стаята.
„Здравейте. Виждам, че сте по-добре. Днес ще ви пренесат в обикновена стая, ще ви върнат телефона и ще можете да се обадите на близките.“
„Нямам никой в този град. Прекарах ли ви много вчера?“ Погледът му пак бе надменен. Как успяваше така?
„Кога ще ме изпишете?“ попита той.
„Току-що ви оперирах, ребрата ви са счупени… Поне седмица ще прекарате в отделението, а там ще видим. Извинете, имам други пациенти.“ Елица излезе.
Преди да си тръгне, отново провери състоянието му – показанията на монитора, инфузията. Когато накрая го погледна, забеляза заинтересования му поглед. Той се усмихна.
По гръбнака й пробягна тръпка. Ели вече бе виждала тази усмивка. Имаше добра памет за лица – не го бе виждала преди, но усмивката йТя осъзна, че животът винаги дава шанс за изкупление, а срещите никога не са случайни.