— И аз не искам да се карам. Но кога ще закрепиш рафта най-после?
В събота след закуска Елица се зае с почистването на апартамента. Борис се настани на кухненската банкетка с лаптопа. Неговата работа беше да изхвърли боклука после. А за момента той прелистваше новинарската страница на една от социалките.
Изневиделица се появи снимка на радостния му приятел Митко, с когото завършиха университета заедно. Под снимката пишеше: «Ура! Най-сетне! Стана! Насочих се! Всички сте поканени да споделите радостта ми за новото жилище. Елате, огледайте се, хапвайте си пръстите!» Борис кликна върху отметката и видя снимки на апартамента, заснет от най-добрите ъгли.
Този апартамент Митко го наследи преди година от починалата си баба. Ремонт не беше правен от поне четиридесет години, мебелите бяха стари, още от социалистическите времена. За да живее там, щеше да трябва да вложи много пари, а той нямаше. Митко реши да не се мъчи и веднага да се отърве от имота. Той и жена му спестяваха за жилище, а с продажбата на наследството покупката можеше да се ускори значително.
Но жена му изведнъж се заяла. Апартаментът беше в лошо състояние, но в историческия център на града. Тя предложи да използват спестените пари за щателен ремонт и да го продадат много по-скъпо. Тогава ще им стигне за двустаен, както си бяха искали.
Почти цяла година отне ремонтът. Но сега апартаментът беше неузнаваем. Както разправяше Митко, се оказа, че има много скрити възможности за творчески подход. Събориха преградата между банята и тоалетната, разрушиха стената между кухнята и една от стаите, получиха просторен хол. Оформиха пространството с уместно подбрана цветова гама на тапети, купиха евтина модерна мебел в минималистичен стил. И се получи не просто апартамент, а бонбонка.
В коментарите хората не пестеха възторжени отзиви. Всички поздравяваха, някои се възхищаваха, други завиждаха. Но почти всички предполагаха, че нещата не са минали без опитен дизайнер.
«Не, разбира се, проучихме въпроса, гледахме в интернет как изглеждат съвременните жилища. Но всичко го направихме сами, освен събарянето на стени и замазката на пода. Ралица измисли обстановката, избра тапетите», — убеждаваше Митко скептиците.
Борис поздрави приятеля си сдържано. Разбира се, позавижда му. Те с Елица живееха в едностаен. Приятел на баща му се премести при сина си в Германия след смъртта на жена си. Не искаше да продава апартамента си засега, ако не му хареса там. И позволи на Борис и Елица да живеят в него без наем, но с условието да не променят нищо. Също не беше зле —