Дъщеря за себе си
Вяра влезе в апартамента и се заслуша. Бързо свали палтото и обувките, след което веднага отиде в стаята на майка си.
Тя лежеше на леглото, върху одеялото. Очите затворени, ръце скупчени на гърдите.
— Мамо! — извика уплашено Вяра.
— Защо крещиш? — Майка ѝ бавно отвори очи.
— Изплаши ме. Лежиш като… — Вяра премълча.
— Само смъртта ми чакаш. Нищо, не ми остава дълго, — провъртя недоволно жената. — Защо толкова късно?
— Мамо, стига така! Наистина се изплаших. Зависих след работа до магазина. Само петнайсет минути закъснях, — оправдаваше се Вяра. — Искаш ли нещо? Ще приготвя вечеря.
Майка ѝ беше болна откакто се помнеше. В поликлиниката ходеше като на работа. Идваше и се оплакваше, че лекарите са безделници, за нищо им плащат заплата. Не знаят да лекуват, не могат да поставят диагноза.
Родила я беше късно, на четиридесет. „За себе си“, както се казва. Баща на Вяра нямаше. Майка ѝ пресичаше всякакъв разговор за него. Когато Вяра порасна, претърси всички албуми — бяха само два — но не откри нито една снимка на мъж в тях.
— Изгорих всички. Защо да пазя снимки на предател? — отговори майка ѝ на въпроса. — Ти, щерко, не вярвай на мъжете. Дръж се далеч от тях.
В излети или пътувания с класа, по-дълги от ден, майка ѝ не я пускаше.
— Пари нямаме. Ще пораснеш, ще пътуваш навсякъде. А на мен ако ми стане лошо, а теб те няма? Ще умра, ще останеш сама на тоя свят, — говореше майка ѝ.
При най-малко нещо, майка ѝ сграбчваше сърцето си. Вяра всеки път се плашеше и от пристъпите ѝ, и от разговорите за смъртта, тичаше за лекарства. Отдавна беше научила къде стоят, кое е за сърцето, кое за нервите. Затова още от дете мечтаеше да стане лекар и да лекува майка си.
Но в техния град нямаше медицински институт. Да отиде да учи в друг град — нямаше и дума. С кого ще остане майка ѝ? Винаги са живели скромно, а сега, когато майка ѝ беше на пенсия, трудно свързваха двата края. И след училище Вяра започна работа.
Недалеч от дома им имаше малка нотариална кантора. На вратата нямаше обяви. Вяра влезе просто така, да попита дали няма работа. Оказа се, че се е появила точно навреме.
В кантората работеха само няколко души. На входа седеше бременна млада жена. Записваше клиентите, отговаряше на телефона, изпълняваше малки поръчки. В края на работния ден трябваше да почисти офиса и да изхвърли боклука, тоест беше и чистачка.
Отдавна казваше на шефицата, че не може повече да мие подовете и да носи кофи с вода, трябва да наемат чистачка. Но шефицата бавеше. Ще си отиде в отпуск по майчинство, ще намерят някой на нейно място. Защо да наемат още човек? Вяра се появи точно навреме. Скромното и възпитано момиче внушаваше доверие, я наеха.
Да мие подовете се налагаше не само вечер, но и през деня, ако навън беше дъждовно и мокро. През останалото време Вяра нямаше какво да прави и с удоволствие изпълняваше малките поръчки на секретарката: подреждаше документи, канеше клиенти в кабинети, копираше. Младата жена я научи да работи с компютър.
Когато си отиде в отпуск, търсене на заместник не правеха. Бързата Вяра вече беше влязла в работата и се справяше добре. Сега получаваше двойна заплата, от което беше безкрайно щастлива.
Още в училище на Вяра ѝ беше харесвал момче от съседната къща. Вървяха заедно от училище, няколко пъти я покани на кино. Тогава майка ѝ предупреди дъщеря си, че с момчетата трябва да е нащрек. На всички им трябва едно и също от едно момиче. Ще се възползва от доверчивостта ѝ, ще получи каквото иска — и готово. И тя ще отглежда дете сама, както майка ѝ отгледа нея.
— Тате също ли те излъга? Затова изгори всичките му снимки? — досети се Вяра.
Майка ѝ се смути, но бързо се стегна.
— Не, с твоя баща беше друго. Имахме любов, оженихме се, после се роди ти. Но пак ме изостави, намери си по-млада и по-хубава. Всички мъже са предатели и гледат настрани. Не вярвай на никой, — повтори майка ѝ.
Че е родила дъщеря без мъж и „за себе си“, майка ѝ, разбира се, промълча.
След училище момчето отиде в университет. Вече се срещаха рядко и случайно. Скоро тя го видя с друго момиче. Той отдръпна поглед и се престори, че не я познава. „Всички те са предатели“, — спомни си Вяра думите на майка си.
Младите клиенти на кантората се опитваха да ухажват симпатичното момиче. Но тя на всички отказваше. Освен това майка ѝ постоянно боледуваше, изискваше внимание. Понякога ѝ се вдигаше кръвното, понякога я прихващаше кръста, ставите ѝ изболяваха. Напоследък все по-често я прихващаше и сърцето. След работа Вяра бързаше вкъщи.
Щом се появи някой ухажор на хоризонта, майка ѝ веднага се обаждаше и молеше Вяра да дойде, пак я прихванало сърцето. Сякаш усещаше. Вяра тичаше, викаше „линейка“. Всъщност нищоТези години на оков и съмнение бяха зад гърба ѝ, а пред нея се простираше нов живот — със слънце, свобода и щастие, което щяха да споделят тя, Михаил и малката им Бояна.