Дъщеря за себе си

Дъщеря за себе си

Снежана влезе в апартамента и се заслуша. Бързо свали палтото и обувките, после веднага отиде в стаята на майка си.

Жената лежеше на леглото, отгоре на завивката. Очи затворени, ръце кръстени на гърдите.

— Мамо! — извика уплашено Снежана.

— Какво крещиш? — майката бавно отвори очи.

— Изплаши ме. Лежиш като… — Снежана си прикуца.

— Само смъртта ми чакаш. Нищо, малко остана, — промърмори недоволно жената. — Защо толкова късно?

— Мам, защо така? Наистина се уплаших. Завлякох се в магазина след работа. Само петнадесет минути, — оправдаваше се Снежана. — Искаш ли нещо? Ще отида да приготвя вечеря.

Майка й беше болна винаги, откакто Снежана се помнеше. В поликлиниката ходеше като на работа. Прибираше се и се оплакваше, че лекарите са безделници, че заплащат им парите за нищо. Не знаят да лекуват, не могат да поставят диагноза.

Родила я беше късно, на четиридесет. «За себе си», както се казва. Баща на Снежана нямаше. Майка й пресичаше всички разговори за него. Когато Снежана порасна, претърси всички албуми — бяха само два — но не откри нито една снимка с мъж.

— Изгорих ги. Защо да пазя снимки на предател? — отговори майка й. — Не вярвай на мъжете, щерко. Дръж се далеч от тях.

В пътешествия или екскурзии с класа, по-дълги от един ден, майка й не я пускаше.

— Пари нямаме. Като пораснеш, ще пътуваш. Ако ми стане лошо, а теб няма до мен? Ще умра, ще останеш сама на тоя свят, — казваше тя.

При малко напрежение майка й хващаше се за сърцето. Снежана се плашеше и от пристъпите й, и от разговорите за смърт, тичаше за лекарства. Отдавна знаеше къде се пазят, кое за сърцето, кое за нервите. Затова от малка мечтаеше да стане лекар и да лекува майка си.

Но в техния град нямаше медицински университет. За да отиде да учи в друг град, дори не можеше да си помисли. На кого ще остави майка си? Винаги живееха скромно, а сега, когато майка й беше на пенсия, едва свързваха двата края. След училище Снежана започна работа.

До тяхната къща имаше малка нотариална кантора. Обявление на вратата не беше. Снежана влече просто така, да попита дали няма работа. Оказа се, че е дошла точно навреме.

В кантората работеха само няколко души. На входа седеше бременна млада жена. Записваше клиентите, отговаряше на телефона, подреждаше документи. В края на работния ден трябваше да почисти офиСлед години в Израил, Снежана осъзна, че майка й, въпреки грижите си, й е отнела свободата, но животът й накрая започна наново, в объятията на любовта и с топлината на дъщеря си.

Rate article
Дъщеря за себе си