Моя скъпа душа

Моята кръв
Цветана обичаше сина си безкрайно и беше горда от него. Понякога се учудваше как този красив мъж на двадесет и четири години е нейният син. Колко бързо мина времето… Беше ли толкова отдавна, когато беше малък? А сега е вече възрастен, има си приятелка, може би скоро ще се жени, ще има свое семейство… Тя си мислеше, че е готова за това, че ще приеме всякъв негов избор, стига той да е щастлив.

И колко прилича на нея…

***

Омъжи се още в университета, по голяма любов. Майка ѝ я разубеждаваше.

—Нямаш ли търпение? На стипендия ли ще живеете? Не можеш ли да почакаш още година? Да завършите първо. Ами ако имате деца? Цвето, съвземи се, любовта няма да избяга от теб. А и твоят Борис не е чак такова съкровище…

Цветана не слушаше и се ядосваше на майка си. Как не разбира, че не може да живее без любимия си. Разбира се, настоя и се омъжи. Колега на майка ѝ предложи на младите малък апартамент, останал от починалата ѝ майка преди година. Няма да им взема пари, стига да си плащат сметките. Какви пари имат студенти?

Апартаментът, разбира се, беше стар, десетилетия без ремонт. Но почти безплатно. Цветана го смяташе за късмет. Изми го, окачи чистите завеси, които майка ѝ даде, покри протрития диван с своя юрган. Животът беше възможен.

Само че разочарованието от семейния живот и от съпруга дойде твърде бързо. И колко трудно беше да си признае, че майка ѝ, както винаги, беше права. След три месеца Цветана се чудеше как е могла да сбърка толкова за Борис? Беше ли сляпа?

Парите при него не оставаха. Веднага си купуваше някакви дрехи или нови маратонки. Излизаше с приятели до късно, а сутринта не можеше да стане на лекции. Изобщо не го притесняваше с какво ще се хранят с жена си? С какви пари ще купува храна?

Цветана търпеше, не казваше нищо на майка си. Но тя и без това усещаше и виждаше всичко. Опитваше се да помогне на дъщеря си, даваше ѝ пари, носеше храна.

Напоследък Борис все по-често канеше приятели у тях. Все пак имаше свой апартамент! Вечно гладните студенти изпразваха хладилника, изяждаха всичко, което майка ѝ донесе.

Един ден Борис стана сутринта, отвори хладилника и се изненада, че е празен.

—Къде е всичко?

—Твоите приятели изядоха вчера, не си ли спомняш? — каза язвително Цветана.

—И палачинките? — попита съпругът.

Малко вероятно беше да ги изядат под ракия.

—И кюфтенцата, и палачинките, и спагетите, дори кетчупа и лимона. Всичко. — Цветана разправи ръце.

Съпругът затвори хладилника. Закуси с чай и изсъхнала филия хляб, случайно останала в хлебницата.

Цветана не издържа и му изказа всичко, което мисли. Ако не го е грижа за нея, за собствената си жена, която всеки път мие купища чинии и под, поне да уважава майка ѝ. Тя купува храна, носи готова ястия, а той ги дава на приятелите си. Дали поне един от тях даде пари? Донесе ли поне хляб? В крайна сметка повечето от тях получаваха пари и провизии от родителите си…

Съпругът се извиняваше, обещаваше, че няма да се повтори. Но минаваше седмица, настъпваше петък, и приятелите на Борис пак се нахвърляха у тях, изпразвайки хладилника като ненаситна саранча.

—Стига, не мога повече, — каза Цветана, осъзнавайки, че поставя край на семейния си живот.

Приятелите вече не идваха. Но сега и Борис изчезваше някъде с тях. А напоследък все по-често не се връщаше вкъщи. След още една кавга, чувайки от съпруга си, че е скучна и отегчителна със своите закани, Цветана събра вещите си и се върна при майка си.

—Как така? Къде отиде любовта? — плачеше тя на рамото на майка си.

—Просто побързахте, твоят Борис не беше”А с вдовеца от парка се запознаха по-добре, и сърцето ѝ, което толкова години беше заключено, най-после откри ново щастие до него.”

Rate article
Моя скъпа душа