Живот с чувство на недоизказаност
— Мамо, къде са меките ми играчки? — Николета прегледа стаята, която за едно утро се превърна от уютно гнездо в стерилна болнична стая. — И на рафта бяха играчките ми от Киндер, тях също не ги виждам!
— Николи, дадох ги на леля Ваня. Нейната внучка е толкова сладур, истинска радост. Леля Ваня каза, че нейната Марийка не се откъсва от чантата с твоите играчки — гласът на майката дойде от другата стая.
— Как така? Шега ли е? Мамо, това са моите неща! Играчките ми! — със сълзи в очите Николета влезе при майка си и почти изкрещя.
— Боже, голямо момиче, а плаче за някакви дреболии. Дадох ги на леля Ваня, тя има внучка, нека поне някой да си играе. А твоите просто стояха и събираха прах. Или на седемнайсет ще играеш като малко детенце? Спрете да ревеш, все едно съм ти подарила цялата стая!
— Не бих се изненадала, ако следващия път стане така! Ще се прибера, а някоя внучка или дъщеря на твоята приятелка ще ме е изхвърлила! — в гняв изкрещя Николета и се втурна към входната врата.
И така винаги. Николета започна да работи от петнайсетгодишна, за да не моли майка си за допълнителни пари за дрехи и козметика. И щом с първата си заплата купи пуловер и дънки, майка ѝ веднага претърси шкафа ѝ и изнесе цяла торба „ненужни“ неща.
— Сега ти печелиш, а на съседа от третия етаж дъщерята расте. Сама видя колко бедно живеят. На теб ли ти жал? — с укор каза майка ѝ, след като Николета прекара час в търсене на любимата си тениска.
— Мамо, така не може! Това са мои неща! Трябваше поне да ме попиташ първо!
— Аз нищо не съм ти длъжна, а ти, неблагодарнико, нямаш право да ми се караш! Аз ти купувах всичко с кръвта си — отвърна майка ѝ.
„Неужели не разбира?“ — възмущаваше се Николета, седейки до шкафа, който беше значително по-празен. — Как може просто така да даваш нещата ми на непознати?“
Следващия път, когато се върна от училище, Николета видя празен книжен шкаф. Цялата колекция книги, която беше събирала от четвърти клас, изчезна.
— Мамо, баба ми ги даде. Не ти ги купи! Защо правиш така? — в сълзи попита момичето.
— Та ти ги не четеш, каква е разликата. Само прах събират. Да и детски са, ти вече си голяма, за какво ти са? Та и без това щяха да ги изгорим на село за печка — майка ѝ пак не разбра какъв е проблемът.
— Каква е разликата дали ги чета или не? Това са мои неща! Обади се на твоята приятелка и я накарай да ги върне.
— Ти луда ли си? Срам ме е. Няма да звъня на никого. Не разбирам как така те отгледах. Стисната и дребнава, като баща ти. Той винаги ме смъмреше за всеки чорап, и ти същата.
Този ден майка ѝ не ѝ каза на кого даде книгите. Оттогава Николета започна да купува само необходимите неща, отказваше подаръци от майка си, за да няма упреци. Част от списанията и книгите, които още не бяха раздадени, занесе на баба си да ги пази, а купените вещи слагаше само на своя рафт, като винаги напомняше на майка си, че тези неща не трябва да се пипат. Майка ѝ се обиждаше и дълго не говореше с дъщеря си. — „Долу ли паднахме, вече тряпките си ги броим и делим. Скоро храната ли ще си купуваме поотделно?“ — майка ѝ хвърляше думи и след това се затваряше в себе си.
Последната капка беше изчезването на любимите ѝ играчки. Когато се върна вкъщи и разбра, че майка ѝ ги е дала на леля Ваня, Николета не успя да се сдържи. Знаеше къде живее майчината ѝ приятелка и, въпреки „срама“, тръгна да си взима вещите. — „Нека си мислят каквото си искат. Няма да позволя да раздават моите неща!“ — Николета беше готова да се скара с целия свят, но да отстоява правата си.
— Николи! Къде отиваш? — извика майка ѝ. — Не се осмелявай да ходиш при Ваня и да ме срамиш!
Но момичето вече не я чуваше. Щом за някои това бяха просто играчки, за нея те бяха важни.
Почука на вратата. Отвори ѝ жена на шестдесет. Леля Ваня беше стара позната на семейството. Когато преди години родителите ѝ се разведоха, тя помогна на майка ѝ да си намери работа, а понякога гледаше малката Николета вечер.
— Николета, здравей! Какво става? — притеснено попита Ваня.
— Здравейте. Не, всичко е наред… Или по-скоро не — момичето се забави на прага, препокривайки се от срам и вина, че ще трябва да поиска играчките обратно. Решителността ѝ изчезна, а в сърцето се завъртя съмнение — дали правилно постъпва или трябва просто да се примири?
— Не стой на прага. Влез, спокойно ще разговорим — леля Ваня я покани вътре.
Николета влезе в апартамента и, без да си съблиНиколета се обърна към леля Ваня и с мъчително облекчение прошепна: “Благодаря, че ме разбра…”.