**Дневник на Лиля**
Днес майка ми отново ми звънна. Гласът й беше твърд, като че ли не искаше просто да поиска нещо, а да удари с юмрук по масата. Държах телефона с рамо, с едната ръка държах тенджерата, а с другата размесвах овесените зърна.
“Майко, но ние вече уговорихме. В събота сме с Любомир при неговите,” — опитах да звуча спокойно, въпреки напрежението, което ме стягаше.
“А тук нещата сами ли ще се подредят?” — отвърна тя иронично. “Шофьорът пак се е подмял. Трябва да преместим кутиите. Помогни. Дойдете сутринта — до обяд ще свършим. Тогава може да отидете на вашата градина.”
Седнах на стол, усещайки как сърцето ми заби по-бързо. Тези разговори винаги бяха еднакви. Майка ми никога не молеше. Тя изискваше. Аргументите й бяха тежки, като камъни, напоени с усещане за дълг. Дори дългове.
“Вече обещахме. Те и така рядко ни виждат. Не мога просто да откажа,” — повторих, знаейки, че е безсмислено.
“Е, така ли?” — тя повиши тона. “Значи аз дадох всичко за дъщеря си, а тя пак гледа настрана?”
Затворих очи. Ето го… Сега ще започне.
“Сватбата ви помните ли? Кой ви даде пари за апартамента? Свекърът? Те дори за себе си не могат да спестят за ремонт, живеят в развалина. Ако не беше аз, щяхте да скачате по наеми.”
Любомир чу всичко от съседната стая. Почти всичко. Останалото беше ясно по реакцията ми. Той вече стоеше на прага на кухнята, кръстосал ръце. Усещах погледа му върху мен. Прекъснах звънене рязко и го погледнах.
“Чу ли всичко?” — попитах предпазливо.
“Достатъчно,” — отговори кратко. “Нека повече не звъни. Мисли ли, че ни е купила?”
Исках да възразя, но думите заседнаха в гърлото. Разбрах Любомир. Всеки път, когато майка ми “напомняше” за помощта си, ме срамнеше. Сякаш не живеех в своя апартамент, а в наем. А наемодателката беше самата тя.
Любомир излезе на балкона, вадейки цигара от джоба. Вратата затрещя толкова силно, че се сепнах.
Седях, обхванала главата си. В началото мислех, че майка ми просто се притеснява, иска да живея добре. Но сега в бъчвата с мед изплуваше катран.
На сватбата майка ми беше на висота. Облечена в пламтящо червена рокля, все едно не дъщеря си омъжва, а самата тя ще венчава. Луксозното тържество, музикантите, двама водещи… Благодарение на нея.
Когато стигна редът за подаръците, тя стана, вдигна плика високо и каза:
“Скъпи деца, това е вашият старт в живота. Да ви е щастлив. Ето… от мен.”
И изрече сумата. Не тихо, не на ухо, а така, че всички да чуят, включително свекъра и свекърва.
Усетих как Любомир стиска дланта ми под масата. Родителите му — Милка и Борис — подариха своя конверт по-късно, скромно, без суми, но с топлина в очите.
“Не сме богати, но даряваме от сърце,” — каза Борис, червейки се. “Щастие и търпение ви желаем. Най-важното — да се чувате друг друга.”
Майка ми в този момент се беше отвлекла от разговор. Думите не я докоснаха. За нея бяха важни цифрите.
Погледнах към бледите стени на кухнята, към мултикухнята, към чайния сервиз. Всичко в този апартамент започна от този плик. Ремонтът, техниката, мебелите.
Винаги мислех, че тя просто помага. Но сега осъзнах: това не беше подарък. Беше инвестиция. И с всяка молба тя сякаш теглеше лихви.
МиИ докато огънят под мангала крещяше, а ароматът на месото се разнасяше из двора, осъзнах, че истинското богатство не се измерва в левове, а в спокойствието на сърцето.