Ароматът на прясно сваренето кафе и топли кифлички се носеше по кухнята, като заклинание за спокойствие. Десет години с Георги. Десет години тиха пристанище и щастие. Радослава се радваше на новото утро – слънчеви зайци по масата, сънно сопене на дъщеря й Милена в спалнята. Мир и благодат.
Звънецът на вратата прозвуча твърде рязко. На прага стоеше Борис, синът на Георги от първия му брак. Очите му гореха от необичайно вълнение, бузите му пламтяха.
“Татко!” — издиша той, едва престъпил прага. — “Тя се завърна! Мама! Вчера! Нае апартамент в центъра… Казва, че й липсваме!”
Името “Снежана” увисна във въздуха тежко и неканено, като почукване на врата посред нощ. Същата. Която преди петнайсет години се изпари в “щастливо бъдеще” с испанец, оставяйки шестгодишния Борис в ръцете на объркания баща и възрастните си баба и дядо. “Завинаги!” — пишеше в онова последно сбогомно писмо. Сега тя се завърна. С празни ръце, но не и с празни надежди, помисли Радослава с ледена тежест в сърцето.
Срещата в луксозния ресторант беше спектакъл в едно действие. Снежана нахлу като розово облаче от шифон и тежък, притъркан парфюм.
Тя разсипа бисерените изповеди: “Ужасен брак!”, “Той се оказа чудовище!”, “Толкова ми липсваше синчето!”
Пръстите й, оковани в пръстени, непрекъснато се протягаха към ръката на Георги. “Гошо, помниш ли как ние…?” Той се отдръпна едва забележимо, лицето му — учтива маска, но Радослава усети как се напрегна. Борис пък гледаше майка си като зачарован, улавяйки всяка дума, всяка сълза, заседнала по издълбаните й ресници.
Първата атака на бившата дойде през нощта. Телефонното повикване разкъса съня. Снежана плачеше, заглушавана от шума на водата:
“Гошо! Помогни! Кранът се счупи! Водата блика! Сама съм… Не знам какво да правя!”
Георги мълча стана, облече се. Радослава лежеше, гледайки в тъмнината, слушайки стъпките му. Той се завърна след два часа, миришещ на студ и влага.
“Оправи ли го?” — тихо попита Радослава.
“Гумена тапа. Дреболия.” — Свали яке, седна на ръба на леглото. — “Тя… ме посрещна само с хавлиенца. Казва, че водата заля цялата й дрехи.” — В гласа му нямаше нито вълнение, нито смущение. Само уморено дразнене. — “Позната техника.”
После дойде “мрака”. Обаждането през деня, тонкият и уплашен глас на Снежана:
“Гошо, входа… светлините мигат! Като от филм на ужасите! Страх ме е да изляза! Борис е на лекции… Даже хляб не мога да купя!”
Той отиде. Купи хляб. Лампата наистина мигаше. Смени я. Вратата на апартамента й се отвори. Тя стоеше в полупрозрачна нощница, лениво облегната на вратата.
“Мой спасител!” — прошепна тя с меден глас. — “Няма ли да влезеш? Ще направим кафе… Да побъбрим… Както по-рано?”
Георги учтиво, но твърдо се поклати:
“Късно е. Рада ме чака. И без кафеин съм достатъчно буден.”
Той си тръгна, оставяйки я на прага. Лицето й за момент се изкриви в злобна гримаса, бързо заменена от познатата маска на безпомощност.
Кулминацията беше обаждането на Борис, прекъсвано от паника:
“Татко! Спешно! На майка й е зле! Паднала е… Казва, че й потъмнява пред очите! Диша тежко!”
Георги скочи, но в движенията му нямаше предишната тревога. Отиде. Снежана лежеше на дивана в поза на Рафаелова Мадона, едната ръка драматично покриваше челото й, другата — небрежно отхвърляше края на копринения халат.
“Гошо…” — прошепна тя, отваряйки очи. — “Толкова се уплаших… Сама…”
Той не й се приближи. Погледна празната бутилка на пода. Извика линейка. Докато чакаха, попита Борис спокойно, като за времето:
“Какво яде? Пий?”
“Майка каза, че е от стреса…” — смутено пробърмоти синът.
Докторите констатираха обикновено леко отравяне. Снежана се опита да хване ръкава на Георги, когато той си тръгваше:
“Не ме изоставяй… Толкова е страшно…”
Той внимателно се освободи.
В очите му, когато се срещна с Радослава у дома, тя прочете не състрадание, а уморено, горчиво презрение към този евтин водевил. “Позната пиеса, — каза той по-късно, седейки на кухнята. — Само декорите са различни. Винаги е играла на безпомощност, когато й трябваше нещо. Помниш ли, разказвах ти как преди заминаването й при този испанец изведнъж ‘се разболя’ и ‘не можеше без подкрепата ми’? После — бум, писмо. Бях патерица. Счупи се патерицата — намери нова. Но аз не съм патерица, Рада. Не искам и няма да бъда. Особенно за нея.”
След провала с Георги, Снежана насочи цялото си внимание към Борис.
Нейните оплаквания станаха по-гласни, сълзите — по-обилни, особено когато синът й беше наблизо. “Баща ти ме изхвърли като парцал!”, “Тя го научи против нас!”, “Ние сме родни хора! Тя тук е чужда!” Думите, като отровни тръни, се забиваха в съзнанието на младежа. Борис започна да се държи остро с Радослава, посеСлед всичко, тези зимен вечер, когато огънят трептеше в камината и смяхта на Милена пълнеше дома, бяха им напомняли, че семеен щастлив край не е случайност, а избор — всеки ден, всеки миг.