Постижения на мама

Мамините постижения

– Чу ли, в автобуса подслушах един разговор. Едно момиче казваше на някого: „Баща ми е успешен човек, а майка ми не е постигнала нищо, скучна кокошка.“ И си помислих – това за мен ли е?

Радка седеше на кухнята при Гергана и дори не се опитваше да спира сълзите. Седмица по-рано съпругът я беше напуснал, а тя имаше нужда да изплаче болката си пред някого.

Не бяха близки приятелки, просто съседки. Някога, когато се бяха преместили в нов квартал, жените се бяха запознали по време на разходки с колички – децата им бяха на една възраст, а апартаментите – в съседни блокове.

Гергана, за разлика от Радка, беше започнала работа, когато сина ѝ беше на шест месеца. Сега, след 18 години, двете си спомняха онзи съдбоносен разговор в парка.

– Наистина ли ще започнеш работа? А кой ще се грижи за детето? – в гласа на Радка тревогата се смеси с любопитство.

– Ще ходи бавачка за половин ден – отговори Гергана. – Законите се променят твърде бързо. Ако изпадна от процеса, шефът ще вземе друг счетоводител. Освен това не искам да загубя това място – после може и да не намериш адекватен началник.

– Моят Иво казва, че трябва да съм с Борис. Че кариерата може да почака…

– Кариерата няма да чака никого, Радке. И моят мъж искаше жена му да стои вкъщи. Но аз познавам професията си: ако пропуснеш три години, ще е трудно да наваксаш, а ако пет – считай, че си останала завинаги назад.

– Но те са още толкова малки… – въздъхна Радка. – Жалко е да оставяш детето на чужда жена, до три години на детето му трябва майка като въздух, навсякъде пише за това.

– Не мисля, че е толкова критично. По-важно е майката да живее с интерес. А детето, ако вижда, че майка му се справя добре с живота, и то ще се чувства добре. Останалото – подробности.

– Не знам, реших да стоя с Борис поне до детската градина, Иво печели достатъчно…

– Това е чудесно, Радке, само че мъжете много бързо свикват с пълно обслужване, после няма да се отървеш. Моята майка така прекара живота си и винаги казваше, че не трябва да се разтваряш изцяло в семейството.

– Аз няма да стоя на врата на Иво, Борис ще порасне и ще започна работа.

Однако отпускът за отглеждане на дете се проточи. След четири години на Радка ѝ се роди дъщеря, грижите се увеличиха. Съпругът не помагаше, защото свято вярваше, че възпитанието е женска работа, а неговата – да печели достойни пари.

А когато чуваше от жена си „ще започна на половин ставка“, махваше с ръка:

– Налудна ли си? Имаш къща, деца. Защо ми трябва вечно уморена и изтощена жена? Не те ли издържам добре?

Когато по-малкото дете отиде на училище, Радка най-сетне се опита да се върне в професията си. Но се оказа, че в архитектурата вече работят с 3D-програми, които тя не познаваше, бившите ѝ колеги бяха напреднали далеч, мнозина заемаха ръководни длъжности, а нейният опит беше остарял. Освен това на интервютата ѝ казваха директно: „Вие не сте работили 10 години…“

Никого не интересуваше, че Радка някога завърши с отличие Архитектурния институт, до 28-годишна възраст работеше в престижна фирма и участваше в големи проекти. Всичко това беше минало. А в настоящето тя виждаше, че децата приемат грижите ѝ за нещо естествено и не оценяват труда ѝ. Съпругът явно водеше връзка настрана и знаеше, че може да ѝ лъже безнаказано – накъде ще тръгне жена-домоИ докато Радка си изпиваше кафето, внезапно усети, че за първи път от години гледа напред, а не назад.

Rate article
Постижения на мама