У мъжа ми и неговата майка имат огромен четиристаен апартамент в стар къщовен дом в историческия център на Пловдив. Заедно с майка му живее и нейната по-голяма сестра, и двете са вдовици отдавна. Апартаментът е просторен, с високи тавани, големи прозорци и дървен паркет, който скърца под краката. Къщата е построена още в началото на миналия век и в нея е запазена онази специална атмосфера на стария Пловдив: гипсова орнаментика по таваните, масивни врати, чугунени радиатори. Но въпреки красотата, апартаментът се нуждае от ремонт – водопроводът е остарял, електрическата инсталация понякога предава, а през зимата в стаите е студено, защото отоплението не винаги свършава работа.
Ние с мъжа си живеем отделно, в собствено двустайно жилище на левия бряг. Имаме своя живот, работа, планове, но майка му често ни кани у тях, особено по семейни празници. Тя е много гостоприемна, обича да готви и да нарежда масата: таратор, баници, кюфтета, шопска салата – всичко по най-добрите традиции. Сестра ѝ, леля Цветана, повече мълчи, но винаги помага в кухнята. Те двете се допълват – майката на мъжа ми е душата на компанията, а леля Цветана е тиха и разсъдлива.
Обаче има един проблем, който ме притеснява. Майката на мъжа ми и леля Цветана вече не са млади, над седемдесет са. Засега се справят, но виждам, че им става все по-трудно. Да почистват толкова голям апартамент е истинско изпитание, а ходенето до магазина за провизии се превръща в приключение. Мъжът ми понякога им помага с поправки или ги вози до градината, но не винаги имаме време да сме до тях. Предлагах да наемем помощничка, но майка му категорично отказа: «Ще се справим сами, не ни трябват непознати в къщи!»
Наскоро разбрах, че в сградата им ще правят основен ремонт. Това е и добре, и зле. Добре – защото къщата наистина се нуждае от обновяване: асансьорът се счупва всеки месец, покривът тече, а фасадата изглежда очукана. Зле – защото по време на ремонта жителите може да трябва да се изнесат временно. И тук възниква въпросът – къде? Майката на мъжа ми и леля Цветана нямат друг дом, а при нас в двустайния апартамент едва ли ще се настанят. Мъжът ми казва, че може да наемем жилище наблизо, но виждам как майка му се нервничи при самата мисъл за преместване. За нея тази къща не са просто стени, а спомени, история, целият ѝ живот.
Опитвам се да намеря решение. Може би трябва да ги убедим да продадат апартамента и да си купят нещо по-малко, в модерна сграда, където няма да се тревожат за стари тръби или студени зими? Но знам, че майка му никога няма да се съгласи. Тя казва: «Този апартамент ни е оставили родителите ни, тук са израстнали децата ни, и искам да остана тук до края.» Леля Цветана мълчаливо кима, подкрепяйки сестра си.
Понякога си мисля, че може би ние с мъжа ми трябва да се преместим при тях. Апартаментът е голям, ще се поберем всички. Но тогава ще трябва напълно да променим начина си на живот – аз съм свикнала на своята независимост, на своето уютно гнезде, където всичко е подредено така, както ни е удобно. Освен това не съм сигурна как ще се разбираме всички – различни поколения, различни навици. Мъжът ми засега се шегува, казва: «Да не бързаме, ще се оправим.» Но усещам, че този въпрос рано или късно ще се наложи да бъде решен.
Засега просто се опитваме да ги посещаваме по-често, да помагаме с дребните неща. Донесох на майка му нов електрически чайник, за да не се занимава с газта, а на леля Цветана подарих топло одеяло – тя обича да седи до прозореца и да чете. Но разбирам, че това са временни решения. Трябва да се вземе някакво решение за жилището, за техния комфорт и сигурност. Може би читателите ще дадат съвет – как да намерим баланс между уважение към техните желания и грижа за здравето им? Ако сте преживявали нещо подобно, споделете как сте постъпили.