Преотстъпих дома си и започнах нов живот на село: съживяване в стария дом

Днес в дневника ми:

Отдадох апартамента си на децата и се преместих в село – сега живея в стар къщичка и започвам всичко отначало.

— Мамо, защо реши така? Ние сега живеем в топлина и уют, а ти сама, в забутаното, в тази стара къща? — гласът на Ралица звучеше с упрек, почти със сълзи.

— Не се притеснявай, щерко. Аз вече се почувствах тук като у дома. Душата ми отдавна копнееше за тишина, — спокойно отговори Радка Иванова, нареждайки последните си неща в куфара.

Решението й беше съзнателно, без съжаление. Градският й апартамент, в който бяха набутани четирима – тя, дъщеря й, зет й и внукът – вече се струваше прекалено тесен. Постоянните кавги между Ралица и Борис, раздразнените тонове, плясващите врати – всичко това я притискаше повече от стените. А Марчо вече беше пораснал, и Радка разбра: вече нямаше нужда от баба гледачка. Грижите й сега бяха в повече.

Наследството от баба й – дървена къщица в село близо до Троян – в началото и се стори като шега на съдбата. Но после, гледайки снимките, запушената ябълкова градина, тавана със запазените играчки от детството й, тя внезапно осъзна: точно там трябва да бъде. Там имаше покой, спомени, тишина и… може би нещо ново. Сърцето й подсказваше – време е.

Организира преместването за един ден. Дъщеря й я молеше да не си тръгва, умоляваше я, сълзи се лееха, но Радка само се усмихваше и милваше Ралица по косата. Не я обземаше гняв. Разбираше: младите си имат свой живот. А тя – своя път.

Къщата я посрещна с бурени и счупен плет. Таванът леко беше провиснал, подът скърцаше, а въздухът ухаеше на влага и запустялост. Но вместо страх или объркване, Радка усети решителност. Свали палтото, нави ръкавите и тръгна да подрежда. До вечерта в къщата вече светеха лампите, миришеше на преснота и за̀парен чай, а до печката бяха наредени книгите й от града и плетеното ѝ юрганче.

На следващия ден отиде до селската бакалия – да купи боя, парцали и дреболии за дома. По пътя забеляза как отсреща някакъв мъж копае в градината си. Висок, с избелени следи по темплата, но с топла усмивка.

— Добър ден, — поздрави той първа.

— Добър ден. Вие към кого сте тук? Или се нанесохте? – попита той с интерес, изтривайки ръцете си в кърпа.

— Завинаги. Аз съм Радка. Преместих се от София. Къщата е на баба ми.

— Иван Стоянов съм. Живя отсреща. Ако ви трябва помощ – винаги съм на лице. Съседите тук са дружелюбни, няма да ви оставят самотна.

— Благодаря. А може ли веднага да минете на чай? Да отбележим настаняването. Така и ще се запознаем по-добре.

И така всичко започна. Седяха дълго на прага, пиеха чай с боровинково сладко и говореха за живота. Оказа се, че Иван е вдовец. Синът му отдавна беше заминал за чужбина, обаждаше се рядко и почти не го посещаваше. А Иван, като Радка, отдавна не се чувстваше нужен.

От този ден той стана чест гост. Донесе дъски, поправи плета, помогна да се оправи покривът. Донесе сено за печката. А вечер седяха под фенерчето, бъбряха, си спомняха за младостта, четяха книги на глас.

Малко по малко животът на Радка се изправи. Направи цветна леха, засади ябълки, почна да пече сладкиши, за които се събираха съседите. Ралица звънеше често, молеше я да се върне, казваше колко й липсва. А Радка само се усмихваше и отговаряше: «Щерко, аз тук не съм сама. У дома съм. И за пръв път от много години се чувствам наистина щастлива.»

И така се срещнаха две самотни сърца. Между стари стени, сред тихи улички и трева по кръста. Срещнаха се, за да докажат: никога не е късно да започнеш отначало. И че в стара къща може да започне нов живот.

Rate article
Преотстъпих дома си и започнах нов живот на село: съживяване в стария дом