Когато се омъжихме с Иван, веднага започнахме да си мечтаем за собствен дом. Живеехме в малък град близо до Пловдив и разчитахме само на себе си. Моите родители не можеха да ни помогнат, а Иван беше израснал с бабушката си, Мария Стоянова, и не искаше да се връща в нейния дом. С майка си почти не общуваше – тя се появяваше рядко, само да навести баба. За нея той беше вече чужд – тя имаше нов мъж и малка дъщеря, а синът ѝ изглеждаше отдавна забравен.
Взехме ипотека и работихме като роби. Искахме да изплатим част от кредита, за да може спокойно да планираме деца. Иван взе малко пари назаем от майка си, но ги върнахме бързо. Пет години спестявахме всяко левче, докато накрая ипотеката почти беше изчистена. Почувствахме облекчение – дори ако остана в отпуск по майчинство, щяхме да се справим. И ето, решихме да опитаме за бебе – и разбрахме, че ще ставаме родители. В същия ден, когато се приготвяхме да празнуваме, звъннаха на вратата – беше свекървата ми, Лиляна. Нейната поява беше като гръм от ясно небе.
– Какво празнувате? – попита тя с насмешка, оглеждайки ни.
Споделихме радостта си, но тя дори не промръдна. Вместо поздравления, изсипа:
– Не съм дошли за това. Иван, сестра ти, Снежана, се омъжва. Няма къде да живее. Баба ще се мести при вас, така че пригответе й място.
– Защо при нас? – изненадано попита Иван.
– Тя те е отгледала, така че бъди благодарен и й помогни, – отсече Лиляна.
– Майко, тя си има апартамент! Защо Снежана трябва да живее там?
Разговорът завърши с потоп от обвинения. Свекървата хлопна вратата и си тръгна. А на следващия ден дойде баба. Стоеше на прага, свивайки кърпата в ръцете си, и плачеше. „Само преча, никой не ме иска“, – шепнеше тя, и сърцето ми се трошеше. Иван я прегърна: „Не плачи, бабо, всичко ще е наред.“ Но аз усещах, че животът ни ще се превърне в ада.
С идването на Мария Стоянова започна кошмарът. Свекървата започна да идва при нас по всяко време, без предупреждение. Твърдеше, че има право да посещава майка си. След нейните идвания започнаха да изчезват вещи. Дреболии, но все пак дразнещи: едната ваза, която толкова хвалеше, статуетка от рафта. Мълчах, но в мен вряшеше. После Снежана отне телевизора на баба – същият, който ние бяхме купили, за да гледа любимите си сериали. Баба разказа, че внучката просто го опакова и си тръгна, без дори обяснение. Най-лошото беше, че Снежана й взимаше цялата пенсия, оставяйки я без нищо.
Един ден Мария Стоянова не издържа и каза на дъщеря си:
– Ако толкова много ме посещаваш и ти липсвам, мога да се върна обратно у дома. Снежана няма деца, а Иван скоро ще стане баща.
След това Лиляна започна да идва по-рядко. Явно се уплаши, че майка ѝ наистина ще си вземе апартамента. След година, когато се роди синът ни, аз се върнах на работа – баба с радост пое грижата за правнука. Започнахме да мечтаем за по-голям апартамент – двустайната вече беше тясна. Един ден Мария, сияейки, каза:
– Снежана забременя и иска да й помагам с детето. Но аз вече съм си тук, не искам да се местя. Купуваме тристаен и чакаме нашето принцеско момиченце!
Вярвам, че ще бъде така. Но всеки път, когато си спомня сълзите на баба и наглостта на свекървата, чувствам как гневът кипи в мен. Нашето семейство заслужава мир, и ще направя всичко, за да го защитя от онези, които виждат в нас само полза.
Животът научава, че семейството не се мери с кръв, а с грижата, която отделяме един за друг.