Трагедията на наследство: Майка ми се завърна след 20 години и иска всичко да продадем
Аз съм Бояна. Историята на моята фамилия е преплетена с болка и загуби. Когато бях на пет, родителите ми се разведоха. Майка подала за развод, влюбила се в друг мъж. Скоро се омъжи отново. Баща ми обаче никога не ме забрави – плащаше алименти, взимаше ме през уикендите в къщата си в покрайнините на Пловдив. Неговата любов беше моето спасение през онези мрачни години.
По-късно баща се ожени за жена на име Румяна, вдовица с две деца от първия си брак – Георги и Мария. С тях бързо се сприятелих. Уикендите при баща станаха празник – чувствах се желана, част от техния топъл свят. Да се връщам при майка си не ми се искаше – там всичко беше различно.
Майка роди две деца с новия си съпруг – момче и момиче. Заедно с доведения баща опитаха да започнат бизнес, но се провалиха. Дълговете се натрупаха като снежна топка. Трябваше да продадат просторния апартамент в центъра на Пловдив и да се преместят в тясна двустайна на окраината. Пет човека в две стаи – животът стана непоносим.
Доведеният баща започна да пие. Майка отиде на работа, а аз, още тийнейджърка, останах да гледам малките брат и сестра. Това ме срина. Един ден събрах багажа си и отидох при баща си. Оттогава не съм виждала майка си. Знам само, че брат ми и сестра ми бяха взети в дом за деца, а тя беше лишена от родителски права. Доведеният баща изчезна от живота им.
При баща оживях. Румяна и нейната майка, баба Цвета, ме приеха като тяхна. Годините минаха и ето, вече съм на 34. Омъжена съм, имам две деца. Георги и Мария също създадоха семейства. Станахме истинско семейство, свързани не само с кръв, но и с топлина.
Когато баба Милка, майчината ми баба, почина, тя ми остави къщата си в тихо село близо до Пловдив. След година си отиде и баща ми. Той завеща апартамента си в града на Георги и Мария, а на мен – колата. Имаше и една недовършена къща за гости. Решихме да не я продаваме, а да я довършим, за да се събираме там цялото семейство.
И ето, когато най-малко го очаквах, тя се появи – майка ми. Минаха 20 години от последния ни срещ. Намери адреса ми и се яви, сякаш не бяха изминали тези дълги години мълчание.
“Чух, че баба ти остави къщата на теб,” започна тя без предисловия. “А какво получи от баща ти? Ти имаш брат и сестра! Къде е справедливостта? Това не е твоето наследство, а нашето общо. Продай всичко и ще разделим парите на три.”
Замръзнах, не можех да повярвам на ушите си. Тази жена, която ме изостави, сега иска да дели всичко, което ми е скъпо?
“Няма да споделям нищо,” отвърнах рязко. “Махай се.”
Може би е жестоко, но не чувствам вина. Тя е чужда за мен. Децата ѝ от втория брак – също. Моето истинско семейство са Георги, Мария, Румяна. Те бяха с мен през всички тези години, споделяха радости и скърби.
Довършихме къщата за гости. Сега тя е нашето кътче щастие, където се събирам с децата си, Георги, Мария и Румяна. Там се смеем, спомняме си баща, баба, правим планове. А майка? Тя остана в миналото, заедно с исканията си и обидите. Не ѝ дължа нищо и сърцето ми е спокойно.