Защо твоята майка живее при нас, а моя не може?!

Защо твоята майка живее у нас, а моята не може?!

Дойдох у дома след дълъг ден, а в хола — свекървата, Елена Димитрова, разопакова багажа си. Застанах като вкопчена. Ако беше комедия, щях да се смея, но това беше моят живот и нямаше място за шеги. Оказа се, че е решила да “прекара няколко седмици” при нас, за да “помогне” с детето и домакинството. Според нея, явно аз не се справям.

Свекървата ми беше жена с характер, но бях свикнала да пренебрегвам нейните капризи. Обаче съпругът ми, Георги, ме удиви. Дойде с тежък поглед и запита: “Защо твоята майка може да стои при нас с седмици, а моята не?” Задъхнах се от яд. Моята майка живееше в друг град, на стотици километри от Пловдив, и идваше на гости веднъж на шест месеца. А неговата? В съседния квартал, на десет минути пеша, и се навърташе когато ѝ скимне!

Елена Димитрова никога не е работила. Имаше диплома, но нейният мъж, свекъра, беше убеден — мястото на жената е вкъщи, при котлона и децата. Тя не му противоречи. Животът ѝ се въртеше около семейството, или по-точно — около Георги, единственият им син. Мечтаеше за голямо семейство, но след тежки раждания повече не можеше да забременее. Цялата си любов изсипа върху сина. Как не се удави в тази задушаваща грижа — загадка. Но дори сега, когато по главата му вече имаше сивини, тя го гледаше като бебето от някога.

Заради нейната натрапчивост, ние с Георги се карахме постоянно. Тя смяташе, че водим дома “неправилно”, че работата ми пречи на семейството, че не обръщам достатъчно внимание на сина и съпруга ми. Аз отказах да търпя нейните непрестанни съвети и опити да преустрои всичко по нейно. Добре, че имахме собствен апартамент — благодарение на родителите ми, които ни помогнаха финансово. Наредихме го по нашия вкус, направихме ремонт без ипотека. Но, за нещастие, жилището се оказа на две крачки от свекървата. Случайност? По-скоро проклятие.

В началото идваше всеки ден. Георги се умори от нейните посещения колкото и аз, а свекърът мрънкаше, че го чака студена вечеря. Тогава тя се ограничи само до уикендите. Но след раждането на сина ни, Борис, всичко започна наново. От сутрин до вечер беше при нас — переше пелени, вареше каша, ме учеше как да “правилно” прегръщам бебето. Бях на ръба. Веднъж не ѝ отворих — направи скандал и заплаши да викне полиция! Георги опита да говори с нея, но издържаше седмица, след което отново натягаше своите “експертни” мнения.

Моята майка, Румяна Стефанова, живееше далеч, във Враца, и все още работеше. Идваше веднъж на половин година и, разбира се, оставаше при нас — нямаше смисъл да ходи в хотел! Тогава свекървата полудяваше от ревност. “Ти с майка си си като приятелки, а с моята — като на сила!” — ме упрекваше Георги, подтикван от нейните оплаквания. Опитах се да обясня: “Моята майка я виждам два пъти в годината, а твоята — всеки ден! И тя не се меси в нашия живот, за разлика от твоята!” Но той само се обиждаше.

Последната постъпка на свекървата ме шокира. Върнах се у дома, а тя, все едно нищо не е, си разхвърля дрехите в шкафа. Оказа се, че свекъра беше отишъл на риболов и тя решила да “възползва от момента”, за да “спаси” нашето семейство от моя “хаос”. Почти избухнах. На кухнята, свивайки юмруци, се нахвърлих върху Георги: “Наясно ли си? Какво е това самоуправство?”

Той кръсти рамене: “Майка ми иска да помогне. Какво лошо има в това?”

“Не искам помощта ѝ! Намесва се във всичко, премества вещи, ми казва как да живея!” — прошепнах, стискайки зъби.

“Твоята майка стои при нас, а аз мълча! Защо моята не може?” — отреагира той.

Не издържах: “Ако утре сутрин тя още е тук, вземам Борис и отивам при майка ми. После ще пода**”После ще подадим документи за развод — реших, че по-добре да бъда сама, отколкото да живея като в твоята сянка.”**

Rate article
Защо твоята майка живее при нас, а моя не може?!