Всичко можеше да бъде хубаво. Мъжът ми, Борис, е мъжът, за когото винаги съм мечтала – добър, надежден, винаги до мен. Очакваме дете, което е истинско чудо, защото и двамата вече сме над четиридесет. Но над нашето щастие се извисява тъмна съмнителна сянка – болестта на майка ми.
В началото на годината ѝ поставиха ужасен диагноза – Алцхаймер. Майка ми, Мария Стефанова, ме отгледа сама, без баща, който изчезна от живота ни още преди да се родя. Не можех да я оставя сама. След дълги разговори с Борис, решихме да я вземем при нас в апартамента в Пловдив. Той ме подкрепи:
*”Имаме място, Ники. Тя е твоя майка, и вече е възрастна – какво може да направи?”*
Обустроихме ѝ хубава стая, водим я редовно на лекари, следим за лекарствата. Но бременността ми, която аз приех като благословия, майка ми някак не я зарадва. Очаквах да е във възторг от бъдещата си внучка, след като толкова мечтаеше за продължение на рода. Но вместо радост, поведението ѝ ставаше все по-странно.
Понякога ме гледа с празни очи и изведнъж крещи:
*”Кой си ти? Махай се от къщата ми!”*
Когато се опитваме да я успокояваме, тя започва да вика:
*”Не ми се казвайте! Аз съм стопанката тук, а вие сте никой!”*
Премества мебели, крие моите неща, а понякога дори ме избутва навън, сякаш съм непозната. Търпях, но когато започна да иска да вдигам тежки чанти или да местя шкафове, търпението ми свърши. Опитвах се да обясня, че не бива да вдигам тежести заради бременността, но тя само отвръщаше:
*”Неблагодарна! Целият си живот за теб дадох, а ти дори не можеш да помогнеш!”*
Повтарях ѝ, че очаквам дете, че трябва да се пазя, но очите ѝ оставаха празни. Тя не помни. Не разбира. От тази безвыходност плача през нощите, и всеки мой сълзлив въздишка, струва ми се, отзвучава с болка в още нероденото ми бебе.
Борис също е на ръба. Майка ми го бърка с някакви измислени хора – нарича го Георги, Тодор, или пък някакви странни имена. Разказва му за моето детство, сякаш той е случайно запознанство, а не съпругът ми. Скоро ми призна, стиснал зъби:
*”Ники, не издържам. Още малко и ще избухна. Тя ме дразни до крайност и се страхувам, че един ден няма да се сдържа и… ще направя нещо ужасно.”*
И аз съм на ръба. Но най-много ме мъчи страхът за детето. На двадесет и втората седмица съм, а в главата ми се въртят кошмарни сценарии. Ако майка ми реши, че бебето ми е чуждо? Ако пожелае да се отърве от него? Да го изостави в дом, да го изхвърли на улицата, или… дори да не мисля какво още може да ѝ дойде на ум. Тези мисли ме удушават, отнемат ми съня, отравят радостта от предстоящото майчинство.
Приятелката ми, виждайки сълзите ми, предложи:
*”Ники, занеси я в дом за възрастни хора. Там ще се грижат за нея професионалисти, и всички ще дишате спокойно.”*
Стръвнах се от тези думи. Как може да постъпя така с майка си? Тя отдаде целия си живот за мен, жертваше всичко, за да съм щастлива. Да я изоставя сега – това е предателство, черна неблагодарност. Но дълбоко в сърцето си си задавам въпроса: ами ако това е единственият изход? Ако е по-добре за всички? За нея, за бебето, за семейството ни, което вече се пука по шевовете?
Разкъсана съм между дълга и страха за бъдещето. Как да постъпя? Да я заведа в специализирана институция, където може би ще ѝ бъде по-добре, или да продължа да живея в този ад, рискувайки здравето на детето и разсъдъка си? Не знам. И от това неведение сърцето ми се разпада на парчета.