“Нека живее сама — да види какво е загубила. А ти, сине, не се притеснявай, мама няма да те остави.
— Е, Гергана, твоят Борис от жена си се раздели, нали?
— Раздели се. И какво от това? Ще разнасяш клюки из двора? — отвърна рязко Гергана, подправяйки кърпата на избелялата си коса.
Борис и Вела бяха заедно малко повече от три години. Наскоро им се роди дългочаканото момиченце — внучката, за която Гергана мечтаеше с години. Но изникна проблем — Борис си остана маминото детенце. Винаги живееше в облаците, леко незрял, разглезен от нейната грижа и вечное опрощение.
— Защо ми трябва жена? — мислеше си той още преди години. — Само нерви ще ми разваля. Жените са всички еднакви — ще се качат на врата и искай това, искай онова.
Тогава Гергана махна с ръка — нека, стига синът ѝ да е до нея. Не беше влекчен да работи, но за нея беше достатъчно — беше вкъщи, под крилото ѝ. Каква разлика, че наближаваше трийсетте — той си беше роден.
Но един ден като че ли се освести и заяви: жених се. Доведе Велка — скромна, тиха, с очи, изпълнени повече с надежда, отколкото с увереност. Гергана одобри избора — не дръзна, не леконравна, домакря. За този повод дори им купи малка къща в съседното село.
Първоначално всичко изглеждаше добре. Само че Борис беше тотално неподготвен за семейния живот. Работа му беше каквато се падне, най-често пазач, а после започна да подработи в гробищата — “там поне никой не ми се кара”.
— Не мога, майко, тя ме изнервя! — оплакваше се той на Гергана. — Ще ѝ не харесва къмде работя, ще парите не стигат, ще иска нова баня.
— Ох, Борисоне, — кимваше тя. — Ех, каква жена ти падна… Не е жена, а пиявица. Остани у мен, нека помисли какво е да бъдеш сама.
Оттогава Борис започна да тича — понякога при Вела, понякога при майка си. Връщаваше се с оплаквания и упреци. А Велка… онази кротка и мълчалива Вела — започна да отвръща, да крещи, да плаче. И в един такъв момент Борис, затръшнал вратата, си тръгна “завинаги”.
— Докара ме дотам! — викаше той, сядайки при майка си. — Представи си, ми каза, че не съм мъж, щом не мога да ги издържам! Нека сега сама си плаща и бебето да превързва. Нямам никакви задължения към нея!
— Така е, сине, точно така. Намерила се е, нали разбираш! Хайде, яж леща — с варен лук, както обичаш.
За дъщерята той мислеше все по-рядко. Казваше, че не е толкова трудно — да се храни, да спи, да се разхожда. А Вела междувременно се върна при родителите си. Гергана вече беше успяла да ѝ каже някоя остра дума:
— Какво се завърна, като не може да се оправиш? Къща ти дадохме, мъж ти дадохме, пак не ти е добре. Търпи, както ние търпяхме!
Съседките си шепнеха — Борис има дъщеря, а той сякаш нищо не му се е случило, седи си вкъщи, гледа телевизия.
— Гергана, поне внучката си посети, — каза ѝ съседката. — Вела сама е с детето, родителите ѝ помагат, а вие сякаш сте забравили, че имате роднина.
— Измислила си го, явно! — махна ръка Гергана. — Не могла да живее с мъж — сега нека страда. А внучката… ще си я взема. Тя е мойта кръв!
— Сериозно ли? Да отнемеш дете от майка му? Борис даже работа няма, единственото, което може, е да си лежи на печката!
— Не говориш вярно! Той просто… си почива. Ще се освести и ще се оправи.
Но годините минаваха, а Борис продължаваше да лежи. Нито работа, нито планове. Само оплаквания от “досадните жени” и мрънкане, че всички са му́ виновни.
— Борис, поне отиди да видиш Вела,