Когато дъщеря ми завърши училище, аз избягах от мъжа си.
— Безсрамница!
— Горкият човек, как можа!
— Взела си и дъщерята, змия!
Цялото село Ябланско жалееше изоставения Тодор. Роднини, съседи, приятели – всички мислеха, че жена му е живеела като в крепост, но коварно избягала, чакайки дъщеря им да завърши. Бедният мъж на 55 останал сам, изоставен от всички! Така говореха хората, но никой не знаеше истината. Зад тази история се криеха години болка, предателство и борба за оцеляване.
Росица се омъжи за Тодор от голяма любов. Той беше по-стар с петнадесет години, но заради нея напусна първата си жена и син, отказвайки се от имуществото си. В началото на брака им Тодор изглеждаше идеален: грижовен, силен, готов на всичко за любимата. Но след раждането на дъщеря им Мими всичко се промени. Росица, затънала в грижите за детето, не забеляза как мъжът ѝ се отдалечава. Той прехвърли всички домакински задължения върху нея, а скоро и спря да носи пари вкъщи.
Когато Мими отиде в детската градина, Росица се върна на работа, за да изхрани семейството. Тодор вместо да помага, превърна апартамента им в Плевен в притон. Водяше приятели, пиянствуваше, докато тя работеше. Вече мислеше за развод, но съдбата ѝ нанесе нов удар. Един от приятелите на Тодор заспал с цигара и апартаментът им изгоря до основи.
За щастие, съседите не пострадаха, но Росица загуби всичко: дом, вещи, чувството за сигурност. В онзи ден тя стоеше сред пепелището с малката Мими в ръце, без да знае къде да отиде. Искаше да избяга, но заради дъщеря си се въздържа. Заела пари от съседката, наела стая в хотел. За мъжа си не се притесняваше – знаеше, че той ще се оправи.
На сутринта Тодор я намери. С усмивка заяви, че е „решил проблема“: ще се местят при майка му в село Ябланско. На Росица този план ѝ се стори кошмар. Щеше да изгуби работата, да изведе Мими от градинката, да започне от нулата. Но нямаше избор: без дом, без пари, с дете в ръце тя се съгласи. Сълзи я глътнаха, но стисна зъби, надявайки се, че в селото Тодор ще се промени, ще се захване за работа, ще спре да пие. Колко се е заблуждавала.
В селото всичко стана още по-зле. Свекърва ѝ, добра, но сляпо обичаща сина си, не смееше да го упрекне дори с дума. Тодор пиеше повече, изчезваше с приятели, а Росица теглеше всичко сама. Взела се за всякаква работа: шиеше, чистеше, продаваше на пазара, спестяваше всяко стотинка. Изгореният апартамент го продадоха за безценица, а парите отидоха за сметки и дрехи. Росица търпеше униженията, мълчеше, но в душата ѝ живееше една мисъл: да изчака Мими да завърши и да избяга.
Годините в селото бяха ад. Тодор не работеше, живееше на гърба на майка си и жена си, а Росица се чувстваше като затворник. Криеше плановете си, знаеше, че мъжът ѝ няма да я пусне. Когато Мими получи дипломата, Росица събра багажа си и тихо замина с дъщеря си за града. Тодор забеляза отсъствието им чак след два дни – пак беше пиян.
В селото започнаха клюки. Тодор разправяше на всички, че Росица го е предала, избягала е с любовник, оставила го „горкия“ в труден момент. Съседите и роднините я клеймеха, наричаха я змия, жалеха „нещастния“ Тодор. За тях тя беше злото, разрушителят на семейството. Но на Росица не ѝ пукаше. Твърде дълго се преструваше, поддържайки илюзията за щастлив брак заради дъщеря си.
Мими не осъждаше майка си. Тя знаеше през какво е преминала. Срещаше се с баща си, но когато той спря да ѝ дава пари, общуването затихна. Сега тя дори не си спомня пътя към селото. Подкрепя майка си, разбирайки, че тя е спасила и двете им от живот в ада.
Росица започва от нулата. Наела си малък апартамент, започнала работа, прави планове. За първи път от години се чувства свободна. Нека селото си шепне, нека Тодор разпространява лъжи – на нея ѝ е все едно. Тя издържа, заради дъщеря си и заради себе си. Но в сърцето ѝ все още тлее болката: как човекът, когото е обичала, успя да превърне живота ѝ в кошмар? Не съжалява за бягството, но понякога се пита: можеше ли всичко да се промени?