Децата ми ме забравиха: помогнете или ще продам всичко и ще поема към старчески дом

Сърцето ми се скъсва от болка и самота. Уморена съм да се боря сама, докато възрастните ми деца, за които пожертвах всичко, дори не си спомнят за мен. Поставих им ултиматум: или ще започнат да ми помагат, или ще продам всичко и ще се преместя в дом за възрастни, където ще се грижат за мен.

Със съпруга ми, Костадин, посветихме живота си на децата ни – сина Георги и дъщеря Мария. Те бяха нашето щастие, дългочакани, за които се отказвахме от всичко. Шпедехме за тях, за да имат най-добрите играчки, дрехи и образование. Може би ги разглезвахме твърде много, но това беше от безкрайна любов, от желание да им дадем всичко, което ние нямахме в младостта си.

Най-добри частни учители, престижни университети в София, пътувания в чужбина – ние с Костадин плащахме за всичко. Гордеех се с нашето семейство, мислех, че е пример за всички. Работехме без почивка, за да не липсва нищо на децата и животът им да е по-добър от нашия. Тогава вярвах, че ще са ни благодарни.

Когато Мария се омъжи и забременее, светът ми се срина – Костадин внезапно почина от инфаркт. Едва издържах тази загуба – той беше моята опора, моята половинка. Но се държах здрава заради дъщеря си, знаех, че има нужда от мен. Дадох на Мария апартамента в центъра на Пловдив, който получих от родителите си. Когато Георги се ожени, прехвърлих на него двустаен апартамент, останал от свекърва ми. Децата получиха покрив над главата, но не бързах да прехвърлям имотите официално.

Миналата година излязох на пенсия. Отдавна беше време, но проточих до последно. На 74 години работех по-добре от много млади, но здравето започна да ме изоставя. Силите ми намаляваха, а болките в ставите и сърцето ставаха непоносими. Усещах как животът ми се изплъзва от ръцете.

Внукът ми, Явор, вече отиде на училище, а на Георги скоро се родил второ дете. Помагах с Явор, когато можех, но вече нямах сили за второто. И никой не ме помоли за помощ. А и аз вече не се справях сама. Когато им звънех и исках малко подкрепа – да ми донесат храна, да ми помогнат с домакинството – намираха хиляди извинения: работа, ангажименти, умора.

Срещахме се само на празници. Останалото време бях сама, борейки се с ежедневието, въпреки слабостта и болката. Един път паднах в кухнята и не можех да стана. Ако не бях съседката Радка, която извика линейка, щях да умра там, на студения под. В болницата чаках децата, но те само ми казаха: „Мамо, на работа сме, не можем.“ Когато дойде времето за изписване, помолих Мария да ме вземе, а тя хладно отвърна: „Вземи си такси, не си дете.“

Веднага щом ме изписаха, се свързах с местен социален център. Помолих да ми намерят добър дом за възрастни и да разберат колко струва престоя. Уморена бях да бремена тежка, уморена от безразличието. Исках да живея някъде, където ще се грижат за мен.

Когато децата най-после дойдоха, събрах цялата си решимост и им казах: „Или ще започнете да ми помагате, или ще продам апартаментите и ще се преместя. Парите ще ми стигнат.“ Мария пламна: „Шантажираш ли ни? Искаш да ни оставиш без жилище? Имаме кредити, деца, проблеми, а ти мислиш само за себе си!“ Думите й ме раниха като нож. Дадох им всичко, а те не могат да ми донесат дори чаша вода?

Бях разбита от реакцията им, но тяхното равнодушие само укрепи решението ми. Не исках много – само малко грижа, която заслужавам. Но те не си направиха изводи. Не исках да доживявам самотни дни в четири стени, чувствайки се ненужна. Не знам какво ще стане, но не виждам друг изход. Може да звучи като заплаха, но това е последният ми шанс за достойна старост.

Rate article
Децата ми ме забравиха: помогнете или ще продам всичко и ще поема към старчески дом