Рожденият ми тази година остави едно странно усещане в мен. Обикновено този празник го свързвам с топлина, радост и усещането, че най-близките хора са около мен. Винаги го очаквам с нетърпение, представяйки си уютни моменти, смях и добри пожелания. Но този път една фраза, хвърлена от свекърва ми Веселина Димитрова, ме накара да се почувствам неудобно и да се замисля как думите могат да наранят, дори и да са казани с добри намерения.
Веселина дойде при нас, както винаги, с усмивка и искрени поздравления. Прегърна ме, подари ми нещо малко и започна да разказва колко е щастлива да ни види всички заедно. Но после, поглеждайки децата ми – Ралица и Борис, с лек усмив добави: “Е, деца, както винаги, дошли сте с празни ръце. Но както казвам, важното е здраве, а всичко друго вече го имате.” Тези думи, казани по шеговит начин, някак ме засегнаха. Усещането беше, сякаш децата ми, които съм отгледала с грижа и любов, са представени в някаква грешна светлина. Сякаш фактът, че са дошли без подарък, е нещо, за което трябва да се извиняват.
Ралица и Борис, разбира се, не бяха равнодушни към празника. Дойдоха сутринта, помогнаха да сложа масата, а Борис настоя да не се занимавам с чисти след вечерята – той ще се погрижи. Ралица, както винаги, беше душата на компанията – разправяше забавни истории, шегува се и създаваше онази атмосфера, заради която обичам семейните празници. Присъствието им беше най-добрият подарък за мен и не разбирам защо Веселина акцентира върху това, че “нищо не донесоха”. Дали всичко се свежда до материални неща? Не е ли по-важно, че бяхме заедно, смеехме се и споделяхме топлина?
Опитах се да не мисля за тези думи, но пак заседнаха в главата ми. В един момент дори се улових да оправдавам децата пред себе си. Ралица наскоро се премести в нов апартамент и сега се занимава с ремонт. Разправяше ми как спестява, за да го довърши по-бързо. Борис, от друга страна, е потънал в работата – наскоро получи повишение и буквално живее в офиса, за да оправдае доверието на шефа си. И двамата имат свои животи, свои грижи и аз съм горда, колко са самостоятелни и упорити. Тогава защо фразата на свекърва ме нарази толкова?
Мисля, че не става дума само за думите, а и за това как аз възприемам ролята си на майка. Винаги съм се стремила да ги науча, че човек се ценява не по това какво може да подари, а по отношението си към другите. И все пак, когато някой, дори и шегувайки се, намекне, че децата ми не отговарят на някакви очаквания, неволно започвам да се съмнявам. Може би съм пропуснала нещо? Може би трябваше повече да говоря с тях за традиции или подаръци? Но после си спомням как Ралица ме прегърна преди да си тръгне и каза: “Мамо, ти си най-добрата”, и как Борис обеща да дойде през уикенда да ми помогне в градината. И всички съмнения изчезват.
Между другото, в понеделник Ралица ми се отби. Донесе няколко дреболии за дома, които, по нейни думи, “просто трябваше да ми покаже”. Пияхме чай, говорехме за плановете ѝ и как иска да организира парти, когато ремонтът приключи. Тези моменти – толкова прости, но толкова ценни – ми напомниха, че семейството не е за скъпи подаръци или грандиозни жестове. То е за подкрепа, за искреност, за това, че сме един за друг.
Веселина, разбира се, не възнамеряваше да ме нарани. Тя е от друго поколение, където подаръците вероятно са имали по-силно символично значение. Знам, че думите й бяха по-скоро навик, отколкото истински упрек. И все пак реших, че следващия път ще поговоря с нея за това – внимателно, за да не я нараня, но искрено. Защото за мен децата ми са гордост и искам всички около мен да ги виждат такива, каквито ги виждам аз – грижовни, искрени и обични.
Този рожден ден беше за мен не само повод за радост, но и момент за размисъл. Разбрах, че понякога дори най-близките хора могат неволно да наранят, но това не е причина да затваряме обидата в себе си. Важно е да говорим, да споделяме чувствата си и да намираме общ език. И още веднъж се убедих, че семейството ми е най-голямото ми богатство. И никакви подаръци не могат да се сравнят с топлината, която си подаряваме всеки ден.