Изписаха ме от болницата, като казаха на децата ми, че не мога да живея сама – очакваше ме свирепият урок.
В тихо село в подножието на Родопите, където старите дървени къщи пазят топлината на спомените, животът ми, изпълнен с жертви за децата, се превърна в предателство. Аз, Ружена, дадох всичко за децата си – сина и дъщеря си, но когато попаднах на болнично легло, разбрах горчивата истина: тези, за които живеех, се обърнаха срещу мен. Този урок сри сърцето ми, но ми показа кой наистина ме цени.
Обръщам се към миналото и се питам – добра майка ли бях? Неужели грешките ми направиха децата толкова бездушни? Възпитавах ги сама след смъртта на съпруга ми. На сина ми, Георги, беше само три месеца, а на дъщеря ми, Весела – пет години. Работех до изтощение, вързах се за всяка допълнителна работа, за да ги изхраня. Никога не допуснах да се предам – знаех, че никой друг няма да се погрижи за моето семейство.
Дадох им всичко, което можех. Весела и Георги завършиха образование, следваха в университети, намериха добри работи. Докато здравето ми позволяваше, гледах внуците си – Светлин, синът на Весела, и Боян, синът на Георги. Купувах им подаръци, давах пари, взимах ги от училище, през лятото ги вземах при себе си, за да могат родителите им да си починат. Правех го с радост, вярвайки, че любовта ми ще ми се върне.
Но един ден всичко се промени. Заболях и отидох в болницата. Весела ме посети само веднъж, Георги ми се обаждаше на телефон. След две седмици ме изписаха, като ме предупредиха да избягвам стрес и преумора. Но на следващия ден децата ми докараха внуците. Светлин и Боян, пълни с энергия, изискваха постоянно внимание. Аз, все още слаба, се опитвах да се справям, но след два месеца здравето ми се влоши. Краката ми изтръпнаха, едва ставах от леглото.
Обадих се на Георги, умолявайки го да ме закара в болницата. Той, както винаги, беше зает. Весела също не дойде. В отчаяние извиках такси. Лекарите се стреснаха – тялото ми не издържаше натоварването. Казаха ми да си почина, но на сутринта не можех да стана – краката ми отказаха. В паника се обадих на Весела, но тя студено отвърна: „Извикай линейка“. Пак ме откараха в болницата.
Лекарите казаха на децата ми, че в това състояние не мога да живея сама – имам нужда от грижи. Весела и Георги започнаха да се карат кой ще ме вземе при себе си. Беше унизително, сякаш аз бях тежест, от която трябва да се оттърват. Весела се оплака, че живее в двустаен апартамент и няма място. Георги крещяше, че жена му очаква бебе и няма да търпи тъща вкъщи. Думите им ме режеха като нож.
Не издържах. „Махайте се и двамата!“ – изкрещях, задушавайки сълзите. Те си тръгнаха, оставяйки ме сама в болничната стая. Лежах и плачех, не разбирайки защо децата ми, за които живеех, са толкова безсърдечни. Неужели аз ги възпитах такива егоисти? През цялата нощ не затворих очи, измъчвана от болка и самота.
На сутринта дойде съседката ми, Милена, млада жена, която сама отглежда дъщеря си. Тя винаги се тревожеше за мен, носеше домашна храна, питаше за здравето ми. Не устоях и изсипах душата си. Милена, без да се замисли, предложи помощ. „Ако децата ви са ви изоставили, аз ще се грижа за вас“, каза тя. Приготви ми обед, завари ми чай, и усетих топлина, която родните ми никога не ми дадоха.
Сега Милена се грижи за мен. Давам й половината от пенсията си – тя купува храна и готви. Останалото отива за сметки и дребни разходи. Завися от чужди хора, и това ме срива. Децата ми почти не се обаждат, особено след като разбраха, че Милена ме е приютила. Безразличието им е като нож в гърба.
Никога не си мислех, че на старост ще остана сама и ненужна. Дадох на децата си цялата си любов, всичките си сили, а те израИ до ден днешен тази рана не спира да кърви, но научих една жестока истина – понякога сърцето намери топлина дори в най-неочакваните гърди.