Помолих снаха си да нареже сиренето, но тя остана да разговаря със сина ми. Не знам как да продължа отношенията си с нея.

**Личният ми дневник**

Вече петдесет и пет години вярвах, че конфликтите между свекърва и снаха са избягвани, ако и двете се държат разумно. В края на краищата обединени сме от любовта към един и същи човек — сина ми. Мислех, че дори с различни характери и възгледи, винаги може да се намери общ език. Вярвах… докато не дойде онзи уикенд на вилата, който ще помня дълго — и не с най-добри чувства.

Синът ми скоро ще се жени. С избраницата му — Ралица — доскоро се бях срещала само набързо и не бяхме имали възможност да се опознаем. Затова ги поканих в къщата ни извън града, за да прекараме спокойно време за уикенда. Подготвих се с грижа — наредих меню, направих разнообразни ястия, от мезета до основни. Исках да е уютно, като истинско семейно вечеринка.

В събота пристигнаха. Встрещна ги с усмивка, радвах се. Докато се настаняваха, започнах да сервирам масата и междувременно помолих Ралица да помогне — да нареже хляба и да сложи приборите. Не я карах да обели картофи или да маринова месо — просто елементарни неща. Тя обаче дори не мръдна — продължи да говори със сина ми, сякаш нищо не съм казала. Млъкнах, помислих: може би не ме чу? Донесох всичко сама, наредих масата, не повторих молбата — беше ми неудобно.

Следобед младите си починаха, а ние с мъжа ми измихме съдовете. Вечерта отново сервирах — решихме да пием чай преди да започнем с шашлетота. Тогава отново се обърнах към Ралица:

— Рали, нарежи сиренето, моля.

Отговорът й ме шокира:

— Когато си гост, не е редно да се намесваш. Домакинята ще направи всичко както смята за добре.

Застинах. Дали сиренето може да се нареже «погрешно»? И освен това, откога една вежлива молба се счита за намеса?

Цялата вечер тя се придържаше към този странен начин на мислене. Когато мъжете излязоха да пекат месо, тя не дойде на кухнята, нито предложи да помогне. Стоеше си непринудено, докато аз тичах с чинии и поднасях. Дори не предложи да събера масата или да измия след вечерята. Синът ми забеляза раздразнението ми и сам почна да събира и мие. А тя? Сякаш нищо не се беше случило. Дори едно просто «дай да ти помогна» не изрече.

На следващия ден спаха до обяд. После бавно се приготвиха да си тръгнат. Леглото, на което спяха, остана незаправено — не им хрумна да го оправят. Явно не искаха да се «намесват».

Обичам гости. Често идват приятелки, племенници, дори бивши колеги на мъжа ми. И всеки, дори да е дошъл за първи път, се опитва да помогне по някакъв начин: да събере масата, да нареже зеленчуци, да измие чашите. Сестра ми винаги казва: «Ти готви — сега е мой ред.» Познати носят храна, за да не ме натоварват. Това е уважение. Благодарност за гостоприемството.

Но поведението на Ралица ме обезкуражи. Сякаш аз трябва да върша всичко, защото съм «домакинята», а тя е дошла само да си почине. Без и грам уважение — нито в жеста, нито в думата. Само безразличие и пасивност.

Опитах се да не показвам обидата си. Но вътре всичко кипеше. И сега не знам какво да правя. Сватбата е след няколко месеца. Искаме или не — ще трябва да изграждаме взаимоотношения. Не искам да бъда враг в собственото си семейство. Но не желая и да бъда прислужница на възрастно момиче, което смята, че дори нарязването на сиренето е «извън нейните задължения».

Какво следва? Ще продължи ли така — да се дистанцира, да прави вид, че домът не е нейна грижа? Ако се роди дете, аз ли ще го гледам, докато тя си почива, а после ще слушам, че «бабите трябва да помагат»?

Може би съм остаряла? Може би сега е модерно да си такъв «гост» — да се усмихваш, да приказваш, но да не се ангажираш с нищо? Но за мен семейството е нещо повече — подкрепа, участие, искреност. А не непознати хора за една маса.

Синът ми още не разбира. Обича я — и това е хубаво. Не искам да стоя между тях. Но и да мълча не мога. Защото после ще е късно…

Rate article
Помолих снаха си да нареже сиренето, но тя остана да разговаря със сина ми. Не знам как да продължа отношенията си с нея.