В уютно градче край брега на Дунава, където времето тече бавно, а съседите си знаят имената до петото поколение, нашето семейство се изправи пред изпитание, което завинаги промени живота ни. Когато аз и мъжът ми, Венцислав, взехме ипотека за апартамента, всичко изглеждаше стабилно. Но животът обича да подхвърля изненади: Венцислав изведнъж остана без работа. Аз работех от вкъщи като счетоводител, но заплатата ми стигаше само за храна за нас и двете ни дечица. Спестяванията се топиха, а вноските за ипотеката и детската градина ставаха все по-тежки. Тогава свекърва ми, Петранка, предложи да се нанесем при нея в просторния тристаен апартамент, а нашето жилище да дадем под наем. С тежка душа се съгласихме.
Свекърва не живееше сама: една стая беше заета от сестрата на Венцислав, Ралица, и нейния «приятел», а третата стана наша. Стаята ни беше толкова малка, че с мъка наблъскахме легло, детски диванче и един миниатюрен шкаф. Първите дни минаха спокойно, но щом Венцислав тръгна да търси работа, започна истинска травля срещу мен. Петранка и Ралица не си спестяваха думите: «нахлебница», «паразитка», «безделник» — тези дули ме засипваха като градушка. Стисках зъби, но болката от думите им разяждаше душата.
Аз — паразитка? Въпреки че, когато родителите ми продадоха апартамента си, аз получих своя дял, и тези пари станаха първоначалната вноска за ипотеката. Словесните унижения бяха само началото. Петранка и Ралица можеха да изсипят моя крем, да изхвърлят шампоана ми или «случайно» да похапят дрехите ми в калта. Пералнята беше забранена – трябваше да пера на ръка, за да не «разхищавам тока». Сушенето на дрехи ставаше на радиатора в стаята ни, защото балконът беше в «царството» на свекървата. Храната беше още по-зле: парите за храна се даваха на Петранка, но щом Венцислав тръгнеше на работа, всеки къс хляб ми беше упрек. Спасяваха ме яслите, където децата бяха нахранени. Опитвах се да не излизам от стаята, докато мъжът ми не се върне.
Работата от вкъщи беше истинско мъчение. Ралица и нейният «шеф» пускаха музика на пълна мощ, явно за да ме дразнят. Седях с слушалки, опитвайки се да се концентрирам, но техният смях и викове пробиваха дори през шумоподавянето. Умолявах Венцислав да говори с тях, но той само ме молеше да понасям: «На изпитателния срок плащат малко, но скоро ще се оправи». Той не виждаше как майка му и сестра му превръщат живота ми в ад, защото пред него те бяха сладки като мед – целуваха децата и се правеха на мили.
Но един ден истината излезе наяве. Венцислав се разболя и остана вкъщи, без да каже на никого. Заведох децата в яслата и се върнах, за да се изправя пред ново унижение. На прага ме срещна «шефът» на Ралица, едър плещещ тип на име Гоцо. «Хей, бързо ми донеси една бира!» – изрева той. Отказах, и той, без да си мисли, почна да крещи, че съм нищо и мястото ми е на сметището. Когато се опитах да мина към стаята, той ме хвана за ръката и заплаши: «Ако не направиш каквото казах, ще седиш на стълбището като кучето до вечерта!» В този момент от кухнята излезе Петранка. С отровна усмивка добави: «И изнеси боклука, щом толкова си безполезна!»
Тогава вратата на стаята ни се отвори с трясък. Лицето на Венцислав беше червено от ярост. Петранка мигновено се прибра в кухнята, а Гоцо пребледня и се опита да се слее със стената. Венцислав го хвана за яката и го изхвърли на стълбището като чувал. «Още една дума към семейството ми – и вече няма да ме виждате. Никога!» – изрече той, затваряйки вратата. Петранка, преструвайки се на разтревожена, се хвана за сърцето, но Венцислав само я огледа с ледени погледи.
Същия ден той се обади на нашите наематели и им каза да освободят апартамента до края на месеца. Щом те си тръгнаха, ние с облекчение се върнахме у дома. Но Венцислав реши, че това не е достатъчно. За да се откъсне окончателно от роднините, той продаде своя дял в тристайния апартамент на семейство от друга област. Животът в тази «комуналка» стана непоносим за Петранка и Ралица. В крайна сметка те размениха частта си за едностаен апаратамент в най-западната част на града.
Проклинайки ни, Петранка изтри Венцислав от живота си. Вече не звъни, не пише, сякаш никога не е имала син. Но, за моя изненада, Венцислав само въздъхна с облекчение. «Теровеха ни живота – каза той. – Сега най-накрая сме свободни.» И видях, че е прав: домът ни отново стана наша крепост, а сенките от миналото вече не висят над нас.