Възстановлението при свекървата свърши с малка революция
Казвам се Ваня. На тридесет и пет съм, омъжена за Димитър, имаме две деца. Винаги съм била енергична и неспокойна — още от детската градина се опитвах да организирам зарядка за всички, в училище бях председател на класа, а в университета — душата на всяко мероприятие. Тази моя жилка, явно, ми е завещана от баба ми, при която прекарвах всяко лято в село. Обичах селския живот и никога не се страхувах от труд.
Така и се запознах с Димитър: реших да организирам почистване на градинката пред блока, а той се оказа един от малцината, дошли да помогнат. Заедно събрахме боклука, разговорихме се, после отидохме на кино. И така започна всичко. След година той ми предложи брак, и аз с радост приех.
Първо живехме при моите родители, после спестихме за първия ни ипотечен кредит. Роди се синът — копие на баща си, а две години по-късно и дъщеря. Димитър работеше без прекъсване, но винаги намираше време да помогне вкъщи, нито веднъж не каза, че е уморен. Аз обаче започнах да изгарям. Майчинството не е само радост — това са и безсънни нощи, хронична умора, безкрайни тревоги. Мъжът забеляза изтощението ми и предложи да отида с децата при неговата майка в селото. Аз, наивна, се зарадвах: спомних си колко хубаво беше при баба ми. Надявах се да си почина малко.
Димитър ни закара, свекървата ни посрещна с хляб и сол, дори сложи трапеза. Децата заспяха на верандата, а на мене ми постла в стаята на сина й. Изглеждаше като перфектната вечер. Но на сутринта, още преди да се съмне, гласът й ме събуди:
— Спим, госпожо? Ставай! Кравата няма сама да се издои!
Погледнах телефона — 5 часа сутринта. С мъка станах. Исках да мия лицето, но тя изсъска:
— После ще се миеш, пак ще си мръсна!
Млъкнах, премених се и тръгнах към оборот. Тя мърмореше по пътя — „градска“, „не свикнала“, но когато уверено хванах кофата и я издойих по-добре от нея — замлъкна. После нахраних всички животни, измих ръцете и й казах:
— Не отказвам да помагам. Но позволете ми да го правя по своему.
— Прави, ако знаеш как — прорева тя.
И аз се залових. Оправих градината, прекопаах лехите, боядисах оградата, уредих продажбите на мляко и зеленчуци на съседите, дори направих компостна яма и започнах да полагам тръби — местната тоалетна отдавна беше за смяна. Когато изкопахме ямата, свекървата вдигна ръце:
— И това какво е?!
— Майко, вие сами се оплаквахте, че водата едва тече. Сега ще имаме канализация.
Тогава тя не издържа и тайно се обади на сина си:
— Мито, ела да си вземеш жената. Нямам мир от нея!
— Какво става?
— Ще видиш, като дойдеш.
Когато влязох, тя бързо скри телефона и промърмори:
— Моля се, дъщерко…
— Добре. Но после ще стерилизирате бурканите. Събрах краставици, ще ги консервираме. Утре ще берим череши, после ябълки. Вече се уговорих със съседа.
Свекървата само въздъхна. А аз с нова енергия продължих да подобрявам домакинството.
В края на седмицата дойде Димитър. Майка му се втурна към него:
— Вземи я! Не издържам повече! Като перпетум мобиле е — от сутрин до вечер върти се! Вече не си почивам, а сама искам помощ!
Димитър само разкрачи ръце:
— Майко, ти искаше помощница. Ето ти я.
Когато си тръгвахме, свекървата дори просълзи — не от тъга, а по-скоро от изтощение. Обещах да се отбия следващата събота.
— Не бързай — прогърмя тя, затваряйки вратата на колата.
И после, мислейки си, че никой не чува, обърна се към къщата и прошепна:
— По-добре да си гледаше телевизията, както всяка нормална снаха…
Но въпреки всичко знаех: сега тя ме уважаваше. И може би дори малко ме се страхуваше.