В тихия град по брега на Янтра, където времето тече бавно, а съседите си знаят имената, семейството ни премина през изпитание, което завинаги промени живота ни. Когато аз и мъжът ми, Иван, взехме ипотека за апартамента, всичко изглеждаше стабилно. Но животът обича да подхвърля изненади: Иван изневиделица загуби работата си. Аз работех от вкъщи като счетоводител, но доходите ми стигаха едва за храна за нас и двете ни деца. Спестяванията се стопяваха, а плащането по ипотеката и детската градина ставаше все по-непосилно. Тогава свекърва ми, Мария Петрова, предложи да се нанесем при нея в просторния тристаен апартамент, а нашето жилище да отдадем под наем. С болка в сърцето се съгласихме.
Свекървата не живееше сама: едната стая беше заета от сестрата на Иван, Елица, и нейният съжител, а третата ни беше отделена за нас. Стаята ни беше мизерна — едва наблъскахме легло, детско дървено креватче и малко килерче. Първите дни минаха спокойно, но щом Иван тръгна да търси работа, срещу мен започна истинско мъчение. Свекървата и дъщеря ѝ не се стесняваха в изразите: «паразитка», «нахлебница», «безделница» — думите падаха върху мен като градушка. Стисках зъби, но болката от техните думи разяждаше душата ми.
Аз — безделница? При положение, че когато родителите ми продадоха апартамента си, аз получих своя дял, и тези пари станаха основа за първата вноска по ипотеката. Душевните издевателства бяха само началото. Мария и Елица можеха да развалят козметиката ми, да изсипят шампоана или «случайно» да хвърлят дрехите ми в калта. Пералнята ми беше забранена — трябваше да пера на ръка, за да «не изразходвам тока». Дрехите сушех на радиатора в стаята ни, защото балконът беше в територията на свекървата. С храната беше още по-зле: парите за храна се даваха на Мария, но щом Иван тръгнеше на работа, ме гневяха за всяка хапка. Спасяваше ме детската градина, където децата бяха нахранени. Опитвах се да не излизам в кухнята, докато Иван не се върне.
Работата от вкъщи беше мъчение. Елица и нейният съжител пускаха музика на пълен звук, явно нарочно. Седих със слушалки, опитвайки се да се концентрирам, но техният смях и викове пробиваха дори през шумодавчещите технологии. Умолявах Иван да говори с тях, но той ме молеше да понасям: «На изпитателния срок плащат малко, но скоро ще се оправим.» Той не виждаше как майка му и сестра му превръщат живота ми в ад, защото пред него те бяха сладки и мили, гукаещи с децата.
Но един ден истината излезе наяве. Иван се разболя и остана вкъщи, без да каже на никого. Заведох децата в градината и се върнах, за да се сблъскам с още едно унижение. На прага ме спря съжителят на Елица, едър мъжур на име Красимир. «Хей, бързо ми донеси бира!» — изрева той. Отказах, и той, без да се колебае, започна да крещи, че съм нищо и мястото ми е на сметището. Когато се опитах да мина в стаята, той ме хвана за ръката и заплаши: «Ако не направиш както ти казвам, ще седиш на стълбите до вечерта като кучето!» В този момент от кухнята излезе свекървата. С отровна усмивка добави: «И изнеси боклука, след като в къщата си за нищо!»
Тогава вратата на стаята ни се отвори с треск. Иван беше червен от ярост. Свекървата мигом се прибра в кухнята, а Красимир избеля, опитвайки се да се слее със стената. Иван го хвана за яката и го изхвърли на стълбището като чувал. «Още една дума към моето семейство — и повече няма да ме виждате. Никога!» — изрече той, затваряйки вратата със сила. Свекървата, преструвайки се на обилна, се хвана за сърцето, но Иван само я погледна с мраз.
Същия ден той се свърза с наемателите и настоя да освободят апартамента до края на месеца. Щом те се изнесоха, ние с облекчение се върнахме у дома. Но Иван реши, че това не е достатъчно. За да се откъсне напълно от роднините, той продаде своя дял в тристайния апартамент на семейство от друга част на страната. Да живеят в такава «комуналка» за Мария и Елица стана непоносимо. В крайна сметка те размениха своята част за малко едностайно жилище в най-западния край на града.
Проклинайки ни, свекървата зачеркна Ивана от живота си. Вече не звъни, не пише, сякаш никога не е имала син. Но, за моя изненада, Иван само въздъхна с облекчение. «Теровеха нашия живот», — каза той. «Сега най-накрая сме свободни.» И виждам, че е прав: домът ни отново е нашата крепост, а сянката от миналото вече не виси над нас.