Моят съпруг помага на света, но забравя дома

Казвам се Виолета и съм омъжена вече шест години. Съпругът ми Борис е отзивчив, трудолюбив човек със златни ръце и добро сърце. Всичко би било чудесно, ако само това злато не се раздаваше на парчета на всички роднини, освен на собственото ни семейство.

Борис има голям род. Майка му, брат му, две лели, братовчедки и дори далечни роднини — всеки от тях има някакъв проблем, който уж само моят мъж може да реши. При това не утре или през уикенда, а спешно. През нощта. В деня, когато е нашата годишнина или синът ми е с температура.

Преди брака знаех, че той е близък със семейството си, но истинският мащаб на “родовата преданост” ми се разкри едва след като се оженихме и се преместихме в родния му град. Наследихме апартамент от баба му — скромен, но наш. Роднините му обещаха да му помогнат с работата, и аз, без да се замислям, се съгласих на преместването. След два месеца се венчахме.

Отначало приписвах вечните му “помогни там, закарай онова” на подготовката за сватбата и настаняването. Но после всичко се влоши. Борис можеше да прекара половин ден в двора на майка си, после да кара до Костинброд да помага на брат си с покрива, а след това — през нощта — да закарва чичо в аптеката. Сутрин падаше изтощен, мърмореше, че е уморен, а аз се опитвах да го поглезя — закуска в легло, тишина, уют. Но щом починеше малко — пак звънеше телефонът. И той пак изчезваше.

Мълчах. Търпях. Надявах се, че това ще мине. Ще разбере, че сега има свое семейство — мен, дома, където също има работа и грижи. Но не. Цялата му енергия отиваше натам. А аз се справях сама с чистичките, с ремонта, с избора на мебели, с ежедневните проблеми. Тапетите лепих сама. Мебелите местях сама. Съдомиялната я монтира майстор, когото аз повиках. Защото Борис нямаше време.

Не крещях. Говорех спокойно. Напомнях му, че съм негова съпруга, а не съквартирантка. Той кимна, целуваше ми ръцете, молеше ме да го разбера и дори сълзи пускаше — казваше, че не му е удобно да откаже на роднините.

Когато забременях, си мислех — ето, сега ще се промени всичко. Станах важна за него. Грижеше се, носеше чантите, готвеше, закарваше ме на лекар. Станахме наистина близки. Но след месец — всичко се върна на старо. Щом мина токсикозата — пак леля, пак брат му, пак майка му с течащ кран, и само Борис може да спаси ситуацията.

— Сега аз им помагам — оправдаваше се той. — А когато ни потрябва, те ще ни помогнат.

Но през всички тези години никой от тях не ни помогна. Синът се роди — първия месец Борис се опитваше. После пак изчезна. Събуждах се сама, заспивах сама. Разхождах количката сама. Той беше на строежа на чичо му, в магазина за леля му, при сестра си, която искаше да премести гардероба. Обаждаха му се по всяко време, и той тръгваше. Нашият пералня се счупи — роднината “не намери време” да я оправи, трябваше да викам майстор.

И знаете ли кое е най-обидно? Когато цялата им рода се събира, Борис получава похвали: какъв мъж! златен човек! всичко може, всеки измъква! А аз седя до него и се усмихвам напълно изкуствено. Защото разбирам: те виждат герой, а аз живея с човек, който няма време и сили за мен.

Опитвах се да говоря с него. Той само махаше с ръцете:

— Всичките ти проблеми са в главата ти. Имаш всичко. Какво още искаш?

А аз исках нещо просто: съпругът ми да е вкъщи. Да вижда как расте синът му. Да имаме и ние “спешни работи”, за които той не може да каже “после”. Да не се чувствам излишна в собствения си брак.

Понякога ми се струва, че съм просто сянка. Жена, която му носи вечерята и мълчаливо го изпраща към следващия му “подвиг”. И явно това го устройва.

А мен — вече не….

Rate article
Моят съпруг помага на света, но забравя дома