Той ме кани в родителския си дом — а аз не искам да бъда прислужница на неговото семейство
Казвам се Елица, на двадесет и шест години съм. Със съпруга ми — Илия — сме женени близо две години. Живеем в София, в уютен двустаен апартамент, който наследих от баба си. Отначало всичко беше спокойно, Илия не възразяваше срещу живота в моя апартамент, тук всичко му подхождаше. Но неотдавна, като гръм от ясно небе, той заяви: „Време е да се преместим в родния ми дом, там е просторно, деца ще имаме някой ден — ще има къде да си играят.“
Но аз не искам да „си играя“ под един покрив с неговото шумно семейство. Не искам да сменям собствения си дом за място, където цари тотален патриархат и сляпо подчинение. Там, където аз не съм съпруга, а безплатна работна ръка.
Ясно си спомням първото си посещение в техния дом. Огромна къща в покрайнините — поне 300 квадрата. В нея живеят свекъра и свекървата, по-малкият брат на Илия — Георги, неговата жена Ралица и техни три деца. Пълен комплект. Щом стъпих на прага, веднага ми направиха ясно къде е мястото ми. Жените — при печката, мъжете — пред телевизора. Още опитвах да разопаковам чантата си, когато свекървата ми подаде нож и заповяда да режа салата. Нито „моля“, нито „ако не ти е трудно“. Просто заповед.
На вечерята гледах как Ралица безропотно тича напред-назад, без да смее да възрази на свекървата си с думичка. На всеки нейн въпрос — виновна усмивка и кимане. Тогава това ме шокира до крайност. Знаех със сигурност: такъв съдба не искам. При никакви обстоятелства. Аз не съм безгласната Ралица и няма да се превивам.
Когато с Илия решихме да си тръгнем, свекървата гръмко крикна: „А чиниите кой ще измие?“ Обърнах се и, гледайки й право в очите, казах: „След гостите почистват домакините. Ние сме гости, а не работници.“
След това следваха вълни от възмущение. Нарекоха ме неблагодарна, нахална, разглезена софиянка. А аз само гледах и разбирах: тук никога няма да има място за мен.
Тогава Илия ме подкрепи. Тръгнахме си. Половина година всичко беше тихо. Той общуваше сам със семейството си — аз се държах настрани. Но после започнаха разговорите за преместване. Първо с намеци, после все по-настойчиво.
„Там е мястото, там е семейството,“ повтаряше той. „Майка ми ще ти помага с децата, ще си починеш. А твоя апартамент ще дадем под наем — ще имаме допълнителни приходи.“
„А работата?“ попитах аз. „Няма да изоставя всичко, за да отида в село на 40 километра от града. Какво ще правя там?“
„Няма да ти се налага да работиш,“ сви рамене той. „Ще родиш дете, ще се грижиш за дома, както всички. Жената трябва да е вкъщи.“
Това беше последната капка. Аз съм образована жена, с кариера, собствени цели. Работя като редактор, обичам професията си, постигнах всичко сама. А на мен ми се казва, че мястото ми е при печката и с пелени? В къща, където ще ми се вика за неизмит тенджера и ще ме учат как да раждам и да варя чорба?
Разбирам, че съпругът ми е продукт на средата си. Там синовете са продължаващи рода, а снахите са чужди, които трябва да мълчат и да благодарят, че са допуснати до масата. Но аз не съм от онези, които преглъщат обиди. Млъквах, когато свекървата ме унижаваше. Млъквах, когато деверят ми се усмихваше и казваше: „Нашата Ралица поне не възразява!“ Но вече няма да мълча.
Казах ясно на Илия: „Или живеем отделно и зачитаме личните граници, или се връщаш в родовото си гнездо без мен.“ Той се обиди. Каза, че ще разбия семейството. Че в рода му не е прието синовете да живеят „на чужда територия“. А на мен не ми пука. Моят апартамент не е чужд. И моето мнение не е празен звук.
Не искам да се развеждам. Но и да живея с неговия клан — също няма да го правя. Ако не изостави идеята да ме настани до майка си, аз ще събера куфара първа. Защото по-добре да бъда сама, отколкото втора след неговото семейство.