Отдавахме всичко за дъщерите си, но не получихме нито капка признателност.

Със съпруга си се лишавахме от всичко, само за да може дъщерите ни да живеят добре. Неужели заслужих такова безразличие от собствените си деца?

Когато дъщерите ни пораснаха, аз и покойният ми съпруг Борис най-после си поспирахме дъх. Мислехме, че ще ни стане по-лесно, но вместо това просто сменихме една тежест с друга. Цялото им детство мина в безкрайни ограничения. Работехме в местен завод — аз опаковщица, той струговар. Парите стигаха едва за храна и дрехи.

Спомням си как се радвах, когато успявах да им купя нещо хубаво, за да не са по-зле от другите. Не ходехме на почивки, не обновявахме мебелите, носехме износени обувки — само за да имат те всичко. Учеха в обикновено училище, но изглеждаха като принцеси. И ние гордеехме се с това. Мислех, че някой ден ще оценят нашата любов и жертви.

Когато дъщерите постъпиха в университет, разходите само се увеличиха. Трябваше да плащаме общежитие, да им изпращаме храна и дрехи. Отново затегнахме коланите. Събирах лев по лев, за да изпратя следващата пратка. Живеехме само с една мисъл — да им е по-лесно.

И двете дъщери скоро се омъжиха, една след друга. Радостта беше голяма, но краткотрайна — почти веднага и двете обявиха, че ще станат майки. Първо се разплаках от щастие, после — от страх. Кой ще гледа децата, когато те се върнат на работа? Дъщерите казваха еднодушно, че децата са още малки за детска градина. И помолиха мене — баба им — да помогна.

Тогава вече бях на пенсия, но работех като чистачка в аптека. Борис и се посъветвахме — той каза, че ще продължи да работи, а аз да се грижа за внуците. И започна нов период: каши, памперси, безсънни нощи, сополи и детски песнички — всичко отначало.

Минаха години. Зетовете започнаха собствен бизнес и започнаха да печелят добре. Радвахме се за тях — семейството е важно. А че от време на време пак ни се налагаше да им „дадем нещо за храна“ — какво значение имаше, свикнали бяхме.

И тогава дойде най-страшното. Борис отиде на работа и не се върна. Инфаркт. Точно пред портата на завода. Линейката пристигна бързо, но сърцето му не издържа. Моята опора, най-скъпият ми човек — замина завинаги. Живеяхме заедно 42 години. Без него всичко стана сиво и празно.

Дъщерите, разбира се, се разплакаха. Бяха на погребението. После взеха децата и казаха:
— Мамо, вече е време за детска градина, благодаря ти много, сега можеш да си починеш.

А аз останах сама. В апартамента стана зловещо тихо. Нямаше стъпки, глас на Борис, нито детски смях. И стана ясно: с една пенсия няма да мога да живея. Сметки, храна, лекарства — всичко беше непосилно. За таблетките нямаше пари. Млъквах. Търпях. Но един ден, когато дойдоха на гости, споменах. Просто намекнах:
— Момичета, ако можехте малко да помогнете за сметките, щях да си купя лекарствата…

Голямата веднага отговори:
— Мамо, какво говориш? И при нас няма за нищо, цените растат!

Малката мълчеше, втренчена в телефона си. И после просто спряха да идват. Спряха да се обаждат. Сякаш аз бях виновна, че посмях да поискам помощ.

А аз все се чудя — заслужих ли това? Може ли човек да бъде забравен толкова лесно, след като е живял само за теб? Трябва ли старостта ми да е толкова бедна, болна и самотна?

Още вярвам, че ще се сетят, че не всички чувства са умрели. Но всеки ден без тях е като нов удар. За това ли живеехме и се жертвахме с мъжа ми? Това ли остана от любовта и благодарността?

Rate article
Отдавахме всичко за дъщерите си, но не получихме нито капка признателност.