Магазинът на чудесата

Ех, колко често си спомням детството и винаги пред очите ми изпъква онзи комисионен магазин – истинско светилище на чудесата, където с приятелките бягахме след училище. Бях на единадесет, в пети клас, и светът ми се струваше изпълнен с тайни. Заедно с Ралица и Деси превръщахме обикновените дни в приключения, а онзи магазин бе нашата съкровищница, мястото, където всеки предмет криеше своя история. Дори сега, след толкова години, свивам очи и виждах тези рафтове, усещам миризмата на старите книги и онова детско въодушевление, което вече не може да се върне.

Онзи година бяхме неразделни с момичетата. Ралица, с нейните вечно заплетени плетеници, мечтаеше да стане археолог, а Деси, най-сериозната от нас, носеше в чантата си тетрадка, в която записваше „важни мисли“. Аз, Милена, бях някъде по средата – обичах да си фантазирам, представяйки си как съм то героиня от книга, то пътешественичка. След училище не бързахме да се прибираме, а тичахме към комисионния магазин на ъгъла. Беше стар, с изтъркана табелка и скърцаща врата, но за нас това бе пещерата на Али Баба, пълна с чудеса.

Магазинът бе малък, но вътре изглеждаше безкраен. Рафтовете преливат от всякакви неща: старинни свещници, изтъркани книги, рокли с дантели, часовници, които отдавна са спрели. Продавачката, леля Мария, винаги седеше зад гишето с плетиво и мърмореше: „Момичета, без лудории, гледайте да не счупите нещо!“ Но ние не правехме лудории – бяхме изследователки, търсачки на съкровища. Ралица веднъж откри медна брошка с формата на бръмбар и твърдеше, че е амулет на египетска принцеса. Деси разглеждаше жълтите списания за мода, мечтаейки да шие такива рокли. А аз обичах книгите – особено една, с износена корица, за пирати. Представях си, че между страниците ще открия карта на съкровището.

Един ноемврийски ден, когато навън валеше и чак калта плещяше под ботушите ни, отново се запънахме в магазина. Вътре бе топло и миришеше на прах и лавандула. Аз веднага хукнах към любимия си рафт с книги, а Ралица дръпна Деси към кутията с бижута. „Миленке, ела виж! – извика тя. – Гледай какъв пръстен!“ На дланта й лежеше тънко пръстенче със зелен камък, мътничък, но все пак магичен. „Това сигурно е от някой замък!“ – заяви тя. Деси, присвивайки очи, допълни: „Или от сандъка на някаква баронеса.“ Смеехме се, пробвахме пръстена на всички поред и аз се чувствах като героиня от приказка.

Леля Мария, забелязала възбудата ни, се приближи и се усмихна: „Харесва ли ви? Само пет лева, момиченца. Вземайте, докато не го грабнали.“ Пет лева! В джобовете ни имахме само за бухалка в училищната столова, но не се отчайхме. „Да съберем!“ – предложих аз. Изтърсихме всички монети: аз имах два лева, Ралица – лев и стотинки, Деси – лев и петдесет. Не стигаше, но не се предадохме. „Лельо Марийке, – измоли се Ралица, – може ли назаем? Утре ще донесем!“ Леля Мария поклати глава, но очите й се смееха: „Добре, вземете го, но утре ми донесете дълга!“

Излязохме от магазина, като че ли бяхме свършили подвиг. Пръстенът бе в джоба на Деси и го пипахме на всички поред, сякаш наистина беше вълшебен. У дома не можех да заспя, представяйки си, че е принадлежал на някоя пътешественичка, прекосвяла океаните. На следващия ден върнахме дълга – дори се отказах от бухалката, за да събера петдесет стотинки. И макар че после пръстенът се изгуби (Ралица се кълнеше, че го е оставила в раницата), тези емоции останаха завинаги в мен.

Този магазин не бе просто лавка за стари неща. Той ни научи да мечтаем, да вярваме в магията да виждаме необикновеното в обикновените неща. С Ралица и Деси порастнахме, разотидохме се. Ралица стана геоложка, Деси – дизайнерка, а аз – учителка по литература. Но всеки път, когато се обаждаме, някой неСмеем се сякаш отново сме единадесетгодишни, а пред нас стоят рафтовете, пълни със спомени.

Rate article
Магазинът на чудесата