Свекървата идва, поиграе си с детето – и си тръгва доволна. А аз – готви, чисти, усмихвай се…
Когато прочетох статията „Не искам да гледам внуците си през уикендите“, си помислих: това е буквално моят живот. Темата се оказа болно позната – особено за тези, които са в ролята на „домакиня с малко дете и свекърва на гърба“.
Синът ми още не е навършил година. Има една баба – майката на съпруга ми, Венета Димитрова. Бивша театрална актриса, но с артистизъм и драма в гласа и до днес. На всяка възможна възможност ми повтаря колко обича внука си. „Винаги съм наблизо, винаги готова да помогна!“ – звучи хубаво, но реалността… е съвсем друга.
След пенсионирането ѝ й оставаха много свободно време и празни дни. Ето защо идва. Не за да помага, не за да ме смени дори ден – а „на гости“. При това винаги през уикенда, когато мъжът е вкъщи. Обича „всички да са заедно“. Понякога води и тъста си, но той е отделен човек, живее си живота, дори спят в различни стаи.
Представете си: бебето реве, зъбите му растат, коремчето го боли, аз съм на ръба от нерви, не съм спала вече втора нощ, изглеждам като сянка. А на мен ми казват: „Помощта идва!“ – и тази „помощ“ се оказва накичената Венета Димитрова, с играчки и торбичка мармелади. Сяда в любимото си кресло, взема внука на ръце, снима се, целува го, смее се. Всичко би било наред, но аз трябва да съм не просто любезна домакиня – трябва да я посрещам с топъл обяд, чист и перфектен дом.
Отначало почиствах пода пред пристигането ѝ, печех кремска торта, готвех супа и салата. После осъзнах: не издържам. Започнах да прехвърлям част от задълженията на съпруга си. А той, бедничък, след работната седмица мечтае само за покой. Но „мама идва“ – и това е. Спря почивката, лъскай ваната, избърши праха, изтрий носа на детето.
Свекървата никога не е дошла, за да каже: „Отпочини, ще посидя аз с малкото, легни си“. Не. Тя идва да се зановява. Поиграе си – и си отива. Ако й доскучае – взима чантата и излиза. Понякога не остава и половин час. А на мен ми остава купчина чинии, уморено дете и никаква подкрепа. А съседите после хвалят: „Ето я тази баба! Винаги наблизо, толкова грижовна.“ Да-да… наблизо – но не на правилното място.
Даваха ми съвети: „Не готви. Не чисти. Нека види как е наистина.“ Но опитайте вие – когато тя гледа осъждащо всяка прашинка, неизмитият чайник. Мъжът също пита: „Абе, не може ли шумно да посрещнем майка ми веднъж седмично?“
А аз чувствам вина. Сякаш съм егоистка. Сякаш не искам детето ми да има баба. Но това помощ ли е? Това е демонстрация на любов – за публиката. Внуче, синко, семейство! После – вкъщи, към сериалите. Аз оставам с мръсните чинии, с безсънните нощи и изтощени нерви.
Истинската помощ е когато бабата вземе внука у тях. Когато наистина ти осигури свобода през уикенда. А не организира театър в кухнята ти. Да, не е длъжна. Но и аз не съм прислужница, за да уреждам прием всеки неделен обяд. Аз съм майка. Уморена, неспала и вече едва стоя на крака. И докато всички около мен повтарят колко е чудесна баба, аз просто мечтая един уикенд никой да не звъни на вратата с кутия бонбони и фразата: „Е, как е тук у вас?“
Благодаря, че ме изслушахте…