В уютния град на брега на Дунав Таня Георгиева години наред се опитваше да бъде идеална майка и свекърва. Жертваше време, сили и пари за щастието на сина си и неговата съпруга. Но тяхното равнодушие и неблагодарност разбиха сърцето ѝ. Когато снахата в отчаяние помоли за помощ, Таня за първи път отказа, решавайки, че е време да върне с монетата. Сега тя се пита: справедлива ли е нейната отмъщение, или това е само началото на края на семейните узи?
Скоро телефонът звънна. Гласът на снахата, Ивана, трепереше от слабост: “Таньо, моля те, ела! Имам висока температура, гърлото ме боли от ангина. Толкова ми е зле! Бъди със Стефка, помогни ми!” Таня, седейки в своя апартамент в София, отговори студено: “Съжалявам, Иване, но не мога. На село съм и няма да се връщам.” Сложи тръбата, усещайки как вътре в нея клокочи обида, смесена с горчиво удовлетворение.
Когато Таня разказа това на съседката си Пенка, тя хлопна с ръце: “Таньо, какво правиш? Ти си в града, не на село! Ивана наистина е в тежко положение с бебето – то е само на три месеца! Как може да постъпиш така?” Таня намръщи чело: “Внучката ми, да, на три месеца. Но Ивана си го заслужи. Пет години се опитвах да стана нейна приятелка. На сватбата им дадох куп пари, помогнах с ремонта, обзавеждах квартирата им. А те казаха ли някога ‘благодаря’? Не! Само харчат за модни дрехи, нови телефони и пътувания!”
Гласът ѝ затрепера от болка: “Когато Ивана беше бременна, водих я при най-добрите лекари, носих анализите ѝ в поликлиниката. Носих домашна храна в родилния дом, а преди изписването изчистих квартирата им до блясък. И какво? Нито една благодарност! Приемаха всичко като задължение, сякаш съм им длъжна.” Пенка въздъхна: “Таньо, децата често така правят – мислят, че родителите трябва да помагат.” Но Таня поклати глава: “Трябва? А когато аз поисках помощ, те се обърнаха гръб!”
Единственият път, когато Таня помоли сина си, Борис, за помощ, беше, когато се връщаше от Пловдив, където беше гостенала при сестра си, с тежки чанти. “Боби, посрещни ме на гарата, моля те”, помоли тя. Борис се съгласи, но час по-късно Ивана се обади: “Таньо, вземи си такси. Боби ще трябва да си вземе отпуск от работа, а това е неудобно. Влакът е рано сутринта, няма да се наспи и ще бъде уморен.” Таня захласна от обида. “Намериха време, когато Ивана с бебето трябваше да ги закарат до болницата! А за мен не можаха?” – възмущаваше се тя пред Пенка.
“Ивана е права, няма защо да се пропуска от работа”, опита се да я успокои съседката. “Борис изхранва семейството, не може да рискува.” Но Таня не се съгласи: “Можеше! Рядко питам нещо, а те дори не се обадиха, за да разберат дали съм пристигнала. Чантите бяха неподемни, не можех да ги издърпам сама. Късмет, че пътници ми помогнаха да ги извадя от вагона, после наех носач. Шофьорът на таксито, непознат човек, ги донесе до вкъщи! А родният ми син и снаха ме изоставиха!” Очите ѝ се напълниха със сълзи, но гласът стана твърд: “Тогава решавах – стига. Няма да им помагам повече.”
Пенка поклати глава: “Таньо, но бебето не е виновно.” Таня замълча, усети убождането на съвестта, но обидата беше по-силна. “Станаха нагли, Пенке. Аз трябва да бъда на тяхна разписка, а те за мен – нищо? Не е честно! Нека сега усетят както е, когато те пренебрегват.” Тя си спомняше как гордееше се с Борис, как мечтаеше за сплотено семейство със снаха си. Но всяка нейна постъпка беше посрещана с хладина, а добротата ѝ – приемана като нещо задължително. Сега тя беше решила: щом не я ценят, ще отвърне със същото.
Всяка нощ Таня лежеше без сън, разкъсвана между гняв и копнеж. Представяше си малката Стефка, плачеща в леглото, и Ивана, метеща се в треска. Сърцето ѝ се свиваше, но споменът за предателството на Борис и Ивана заглушаваше съжалението. “Те сами си избраха този път”, шепнеше тя в тъмното, но сълзите продължаваха да текат. Тя знаеше, че решението ѝ може да прекъсне връзката със сина и внучката завинаги, но вече беше късно да отстъпи. “Справедливостта трябва да възтържествува”, повтаряше тя, макар дълбоко в душата си да се страхува, че тази справедливост ще я остави сама.
Таня гледаше през прозореца към заснежените софийски улици и се чудеше: дали постъпи правилно? Сърцето ѝ се разкъсваше между желанието да накаже неблагодарните си близки и страха да не ги загуби завинаги. Спомняше си как се радваше на раждането на Стефка, как мечтаеше да гушка внучката си. Но равнодушието на сина и снахата уби тази радост. Сега тя чакаше те да направят първата крачка, но телефонът мълчеше. “Съгласни ли сте с мен?” – питаше тя себе си, и отговор не намираше.