Всичко правя за теб, а защо ми отвръщаш с омраза?

Животът ми в малкото село близо до Плевен се превърна в безкраен кошмар. Аз, Елка, вече години живея под един покрив със свекърва ми, Гинка Димитрова, която направи всичко, за да превърне дните ми в ад. Днес търпението ми се изчерпа – зададох ѝ въпроса, който ме мъчеше с години: „Защо ме мразиш толкова много?“ Отговор нямаше, само студено мълчание и презрителен поглед. Душата ми се късаше от болка, а сърцето ми викаше от несправедливост.

В онзи ден, както обикновено, чистех в къщи. Изсмуках праха, започнах да мия подовете, стараеки се всичко да заблести. И тогава Гинка Димитрова, седнала в креслото си, с явно удоволствие разпръсна трошки от сладкиша върху току-що измития под. Застанах като вкопчена, не вярвайки на очите си. Нарочно го направи и дори не се постара да скрие злобата си.

„Леля Гинко, защо правиш това? Видях, че нарочно!“ — извиках, едва сдържайки сълзите.

Тя ме погледна с презрение и хвърли:

„Нищо, пак ще почистиш! Няма да умреш!“

С доволна усмивка се върна към стария си вестник, който четеше от десетки пъти. Аз, преглътнала обидата, взех метлата и започнах да смитам. Но вътре всичко кипеше. Отидох в другата стая, за да не избухна, после излязох в градината – работата на открито поне малко ме успокояваше. Но болката от думите и постъпките ѝ ме разяждаха като отрова.

„Защо ме мразиш толкова много?“ — не издържах по-късно, стоейки пред нея. „С какво съм заслужила такова отношение? Готвя ти, пера, чистя, обличам те! Дъщеря ми, Ралица, винаги ти помага! Защо ме мразиш?“

Тя дори не се обърна. Нито дума, нито поглед — само ледено безразличие. Разплаках се, неспособна повече да се сдържам. Приключих с почистването и се захванах с прането, но сълзите продължаваха да текат. Животът ми се превърна в безкраен кръг от унижения, и не знаех как да изляза от него.

Мъжът ми, бащата на Ралица, почина преди много години. Тогава дъщеря ми беше само на осем. Веднага след погребението Гинка Димитрова заяви:

„Ще останеш при мен! И да не си мислиш да се местиш. Не искам в село да се говори, че съм те изгонила.“

Съгласих се, защото нямах къде да отида. Вкъщи у родителите ми живееше сестра ми с две деца, и за нас с Ралица нямаше място. Наивно си мислех, че с времето ще намерим общ език със свекърва ми. Но нямаше чудо. Пред хората тя се държеше прилично, но вкъщи, сама, ме тормозеше. Постоянно повтаряше, че трябва да ѝ се подчинявам.

„Каква нищожна си! Кой ще те погледне? Никой мъж няма да те иска, още повече с дете! Ще живееш при мен с Ралица, и щом умра, ще вземеш къщата. Но ако не правиш всичко, което ти кажа, ще я дам на племенниците си, и ще останеш на улицата!“

Страхувах се от заплахите ѝ и търпях. Правех всичко, за да не липсва нищо на Ралица. А Гинка Димитрова, вече над деветдесет, живееше и се радваше. Здравието ѝ беше здраво, цялата пенсия си я харчеше за себе си, изисквайки да ѝ купувам скъпи храни и деликатеси. Отдавна разбрах, че сгреших, като се съгласих да живея с нея. Тези години на унижение ме счупиха.

Ралица завършва университет и скоро ще се омъжи за един прекрасен младеж. Ще живеят при него, и аз искрено се надявам животът ѝ да е щастлив. Но на мен ми е толкова болно за себе си, за пропиляния си живот. Дадох всичко за дъщеря си и свекърва ми, а в замяна получих само омраза и самота. Откъде да намеря силите да избягам от този ад?

Животът ни учи, че понякога трябва да поставиш граници, дори и на семейството, за да запазиш себе си. Никога не е късно да започнеш отново.

Rate article
Всичко правя за теб, а защо ми отвръщаш с омраза?