За шестдесетия си юбилей се подготвих с особено внимание. Цяла седмица мислех за всяка детайл: сготвих меню, купих продуктите, направих любимите ястия на семейството – зелник, печено агнешко, няколко вида салати, мезета и, разбира се, домашна торта. Исках всичко да е перфектно, децата, внуците, роднините да се съберат на една маса и да отпразнуваме заедно.
Живея в София с младата си дъщеря Десислава, която е на трийсет, но за съжаление още не е срещнала своя човек. По-големият ми син Борис е на четиридесет, вече е женен за Радослава и имат прекрасно момиченце – внучка ми Стефка.
Навреме ги предупредих, че празникът ще е в събота. Избрах специално уикенда, за да не преча на ничии планове. Всички обещаха да дойдат. Мечтаех как ще седим около масата, ще се смеем, ще си припомняме стари истории.
Но в този ден никой не дойде.
Набирах Борис отново и отново – без отговор. Телефонът мълчеше. С всяка минута сърцето ми се свиваше все по-силно. Вместо радост и поздравления прекарах вечерта в сълзи. Не можех да гледам празничната маса, тортата, която с толкова грижа украсих. Всичко ми се струваше безсмислено.
Десислава цялата вечер беше до мен, опитваше се да ме утеши. Благодарение на нея не се сринах напълно.
На следващия ден не издържах. Събрах останалата храна и отидох при сина сам. В главата ми се въртя само една мисъл: дали не се е случило нещо сериозно?
Когата звъннах, вратата ми отвори Радослава. Беше в домашни дрехи, заспала, и по лицето ѝ не се четеше и капка радост.
— Защо дойдещ? — попита тя без дори здрасти.
Влязох в апартамента. Борис все още спеше. След няколко минути той се появи на кухнята, намръщен, безмълвно сложи чайника.
Не обикалях извън темата:
— Защо не дойдохте вчера? Защо дори не вдигнахте телефона?
Синът мълчеше. Вместо него проговори Радослава. И думите ѝ бяха вторият удар за мен.
Тя заяви, че всички тези години е пазела обида: че съм им дала малко едностайно жилище, а за себе си запазила просторно тристайно. Че, видиш ли, нямали достатъчно място и затова не могат да имат второ дете.
Стоях и слушах, не вярвах на ушите си.
Спомените изплуваха пред мен. След като мъжът ми изчезна, останах сама с две деца. Родителите ми помогнаха да купя тристайния апартамент. Издържах всичко сама – училищата им, заниманията, болестите, тийнейджърските кризи. Когато Борис доведе Радослава вкъщи, не ги изхвърлих, а направих всичко за тяхно удобство: дадох им една стая, на Десислава другата, а аз се нанесох в проходната.
Когато се роди Стефка, почти аз сама й бях бавачка – хранех я, ходех на разходки, ставах през нощта.
После почина свекървата ми, с която рядко общувахме. Неочаквано ми остави в наследство износено едностайно жилище. Направих ремонт със спестените си пари – и го подарих на сина и снахата, за да имат свой дом.
Мислех, че постъпвам правилно. Че, като им дадох апартамента, им подарих свобода.
А се оказа, че не съм направила достатъчно.
Напуснах техния дом без сбогом. Вървях към вкъщи с кълбо в гърлото. В ушите ми звъняха думите на Радослава. В сърцето пулсираше болка.
Как така? Защо доброто се приема за даденост? Защо най-близките хора могат да те предадат и да обезценят всичко, което си направил за тях?
Сега разбрах много неща.
Не можеш цял живот само да даваш, жертвайки себе си в надежда за благодарност. Тя може и да не дойде.
Хората лесно свикват с доброто и започват да искат още. А когато не получат желаното – обвиняват.
Вечерта седнах до масата, където още вчера чаках гости. Сипнах си чаша чай и погледнах през прозореца към тихата есенна София.
Изведнъж усетих странно облекчение.
Вече не дължа нищо на никого.
Нито да се оправдавам.
Нито да доказвам любовта си.
Нито да давам последните си сили в замяна на мълчание и обида.
Сега е време да мисля за себе си.
И ще го направя.