Стефан Димитров беше стар ерген. Живееше си и живееше, самотата не го тежеше. Работеше като впрегатен вол. Обичаше работата си. Свикнал беше всичко да върши перфектно, за да е редът навсякъде. А колкото жени срещаше, идеалната така и не намери. През тази година в края на юли, Стефан тръгна на почивка, на юг. Уморен бе много, и му се прииска малко да избяга от цивилизацията. Влезе в интернет и даде обява.
Отговори жена с две деца, жителка на южно село. До морето пеш за около 20 минути, но мястото далеч от курорти и градове, отделна стая, и по уговорка, ще му готвят безплатно домашно храна. Накратко, изкуши се. Стигна без приключения, навигатор не го излъга. Къщата бе стара, но чиста, стаята уютна, а стопанката любезна. По двора тичаше малко куче, джудже. В градината узряваха плодове, а двете деца, момче и момиче, на 9-10 години, си вършеха работата. Стопанката не го безпокоеше, питаше какво да сготви, щедро го угощаваше с ягоди и се усмихваше мило. Стефан прекарваше цели дни на морето, плуваше, катереше се по скали, снимаше и пишеше на стар приятел във Фейсбук. Понякога се чудеше откъде на 50-годишната жена такива малки деца. Замисли се, замисли, после попита:
“Весела Иванова, това вашите внуци ли са?”
“Не,” отговори Весела, “мият син и дъщеря, просто късни. Семейство не се получи, не се омъжих, и реших поне деца да имам. И не съм чак толкова стара, на 48 съм.”
Докато говореха, Стефан я погледна по-внимателно — приятна, мека, усмихната. И името й му харесваше. Весела, Веси. Майка му така се казваше. А от нея миришеше на ягоди и на краве масло. Младото гроздово вино беше вкусно, вечерите леко хладни, а небето — звездно. Нито един от двамата не се излъгваха, възрастни бяха вече. Денем се държаха както си трябва, а нощем Стефан тихо преминаваше в стаята на Веси. После се промъкваше обратно. Децата не трябваше да се събуждат. Дребното куче дори не лаеше на Стефан, гледаше го хитро, сякаш разбираше. Добро кученце, икономично. Изяждаше по две-три лъжици, но пазеше двора съвестно. Калинка се казваше. И започна Калинка да ходи със Стефана на морето, дори плуваше, после излизаше, стряскаше се, изсъхваше на слънце и тичаше в къщи преди него. А той — след нея. Но един ден Кали не дойде. И Стефан тръгна да я търси, викаше, крещеше, написа дузина обяви, започна да ги лепи. Къде изчезна кучето? Неясно. Една възрастна съседка му каза, че може би чужденците я откраднали — онези, които наемат в другия край на селото. Стефан отиде там. Стигна, а му казаха, че са тръгнали, с малко куче, преди час, по пътя. Стефан се върна, качи се в колата и потегли. Настигна ги след около 80 километра и им препречи пътя. От джипа излязоха две момичета, млади, нахални.
“Ей, махни колата! Не можеш да караш! Сега ще викнем полицията!”
“Викайте,” отвърна Стефан, “но първо върнете кучето.”
“Ей, как си прост!” засмя се по-високата. “То е бездомно, ние го спасяваме.”
“Не е бездомно,” отвърна Стефан. “Има си семейство. Не е ваше.”
“Махай се!” изпищи втората. “Ако не махнеш колата, ще ти счупим стъклата.”
Стефан ги заобиколи и повика: “Кали, Калинка!” Кученцето залае и започна да тича из седалките, опитваше се да се провре през леко отворения прозорец. Момичетата го хващаха за ръце, ругаеха се и се опитваха да се бият. Стефан не знаеше какво да прави, обърка се, не можеше да бие жени.
Помогна пристигналият полицай, дебел, изпотен, пъшкещ. Периодично си затваряше уши от виковете на момичетата, сержантът взе Калинка на ръце. “Тихо всички. Към кого кучето отиде, такова ще е. Никой няма документи за него.”
“Пати, Пупи,” започнаха момичетата, вадейки наденица, “ела при нас, в колата.”
“Хайде, Кали, у дома,” каза Стефан.
Полицаят сложи кучето на земята. Калинка се втурна към Стефана, размахвайки опашка и силно лаеше.
“Ето, изглежда се оправихме,” прогърмя сержантът.
“Не, кучето е наше!” изкрещяха момичетата. “Нямате право да ни го вземате! Ще се оплачем на вашите шефове! Ние го спасихме от самоти!”
Полицаят сеСтефан се усмихна, погледна Калинка, прегърна я и тръгна към колата, мислейки за утрешния ден, когато ще заведе кучето и Веси при себе си, за да бъдат заедно завинаги.