„Пускам сина си със семейството му да живее в дома ми, а сега аз съм на квартира, докато бившата ми снаха живее с друг мъж в моята къща…“

«Пуснах сина ми да живее в моя апартамент със семейството си. Сега аз живея под наем, докато бившата ми снаха остана с друг мъж в моя дом…»

На последното събрание директорът дори не се преструваше: «Съветите ми са два – или търси работа, или се моли за чудо», разказа Венета, изтощено пускайки чантата до бюрото си. «Разбирам всичко… но къде ще намеря тази работа сега?»

Влезе в кабинета с каменен поглед. Вътре всичко се свиваше от тревога. Фирмата потъваше – очевидно беше, но все пак се надяваше, че някак ще се издърпат. А сега – присъда. Венета имаше нужда от работа като от въздух – две деца, алименти нула, родители – възрастни, които вече имат нужда от помощ, отколкото могат да дадат.

Резюмета изпращаше безспирно, обаждаше се на познати, претърсваше интернет ден и нощ. Понякога се смееше с колегите: «Единственото, за което мислим на работа, е къде другаде да работим.» Някои вече са се наредили, други изчезнаха в нищото.

«Ако те стиснат наистина, ела при нас в хипермаркета», кимна ѝ позната от съседния отдел. «Заплатата е добра, графикът гъвкав. Ще те препоръчам.»

Преди подобни предложения я плашеха. Сега – поне някакъв вариант. Поне нещо.

Тежките мисли прекъсна хлипане. Венета се обърна – до прозореца стоеше Тодорка Илиева – счетоводителка с огромен стаж, тиха, сдържана, никога не оплакваща се.

«Тодорка Илиева, какво става?» Венета скочи. «Заради съкращенията ли? Вие сте на пенсия, не трябва да се притеснявате. Ще сложа чай, останали са ми палачинки. Да посидим, да поговорим.»

«Явно ще си почина под моста», горко издохна старицата.

«Как под моста? Вие имате апартамент, синът ви е възрастен, не живеете заедно…»

«Апартамент има, само че не за мен. Сега живея под наем. Три хиляди лева на месец – и това е късмет.»

Оказа се, че Тодорка Илиева наистина имаше двустаен апартамент, който приватизира с сина си преди двадесет години. След женитбата му ги покани да живеят заедно, но после всичко се обърка. Снахата беше бременна, регистрираха я, после и детето. Тодорка търпеше – скандали, викове, синът ѝ често нощуваше при приятели. Оправдаваха се с хормоните на снахата, с „преходна възраст“.

А след година – втора бременност.

«Не издържах. Наех си жилище», въздъхна Тодорка Илиева. «Мислех, че е временно.»

Но „временното“ се проточи с години. На Коледа дойде с подаръци – а на входа висяха длъжници. За нейния апартамент. Дълг – над триста хиляди лева.

«Защо ние да плащаме?» изненада се снахата. «Апартаментът е ваш, вие плащайте!»

Синът само разпростря ръце. «Нямам пари», каза. Всичките спестени средства Тодорка отдаде, подписа споразумение – ще изплати дълга за четири години.

«Дори не се оплаквах…» промълви тя трудно, обръщайки се към прозореца. «Само звънях понякога. Питах за децата. Той отговаряше – всичко е наред. После случайно срещнах съседка. Тя ми разказа – синът се разведе. Преди година. А в апартамента живее снахата с нов мъж. И отново е бременна.»

«И той какво?»

«Каза: „Имам ново семейство. А там – деца. Не мога да ги изгоним.“ Да. Не може. А мен изгони – лесно.»

Сега Тодорка Илиева плаща сметките за апартамент, в който вече не живее. Бившата ѝ снаха с непознат мъж се настаниха там като у дома си, а тя – лута се между работа и евтина квартира. Пенсията ѝ стига едва за лекарства и наем. Спестявания – нула. Помощ – няма.

«Разбирам, че няма къде да отиде… но защо аз трябва да бъда на улицата, докато тя с любовника си живее в моя дом?» гласът ѝ трепереше. «Защо собственият ми син не застана на моя страна?»

Венета слушаше и не знаеше какво да каже. Има ли правилен отговор, когато майка стане излишна в живота на собственото си дете?

«Обрахте ли се… към адвокат?» попита я предпазливо.

«Има ли смисъл? Тя е регистрирана там. А децата? Съдът ще изгони ли майка с деца? А дългът – върху мен. Това не е престъпление. Всичко е по закона.»

И в тези думи – цялата трагедия. Всичко „по закона“, но нищо по съвест.

Онази вечер Венета дълго не можеше да заспие. Пред очите ѝ стоеше прегърбената фигура на Тодорка Илиева и думите ѝ: «Само веднъж да живея като човек.»

Къде е границата, където семейството свършва и започва предателството? Кога синът решава, че майка му е просто възрастна жена, която «всичко ще търпи»?

Може би когато спираме да се обаждаме? Да не питаме, да не се интересуваме? Или когато е удобно да се преструваме, че при родителите ни «всичко е наред», докато ни е удобно?

Сега Тодорка Илиева плаща не само за апартамента. Тя си плаща за доверието, за добротата, за желанието да помогне. И остава въпросът:

Какво правиш, когато майка е дала всичко – и остана с нищо?

Rate article
„Пускам сина си със семейството му да живее в дома ми, а сега аз съм на квартира, докато бившата ми снаха живее с друг мъж в моята къща…“