Раздяла, която разби сърцето: трагедия на едно семейство
Живехме като в сън, или поне така ми се струваше. Уютна къща в тихо предградие на Варна, обичащо семейство, стабилна работа. Нито аз, нито роднините на жена ми Веска някога се бяхме намесвали в живота ни, а и не давахме повод. Дъщеря ни Рада, нашето малко ангелче, напълваше всеки ден с радост. Всичко беше идеално… до онази зловеща вечер.
Бързах към вкъщи след работа, прекосявайки заснежения парк, който отделяше нашия квартал от шумния център. Вятърът пищи, фенерите бледо осветяваха пътеките, и изведнъж от тъмнината се чу женски вик: „Пуснете ме, моля ви!“ Беше толкова пронизителен, че замръзнах на място, втренчвайки се в мрака. Викът се повтори, по-близко този път, и аз, без да се замислям, хукнах към него.
Сред виелицата разгледах силуети: крехко момиче, което се опитваше да се измъкне от хватката на една плещеща прасета, което я влачеше към изоставена строежа. В ръцете си държеше треперещо куче – малък дворски кученцето. Схванах нападателя за якето. Той се обърна с дива ярост и замахна. Ударът изгори бузата ми, но се отдръпнах от следващия и, събрал всички сили, ритнах го в ребрата. Той се заклати, спъна се в бордюра и падна, ударил си главата в замръзналата снежна преспа. Момичето, без да се обърне, изчезна в нощта, носейки си кученцето.
Дишах тежко, опитвайки се да се стъправя. Нападателят лежеше неподвижен. Под фенера забелязах тъмно петно, което се разливаше около главата му. Студът ми прониза до костите. Извиках линейка, но вече знаех – нямаше надежда. Лекарите потвърдиха най-лошото – смърт. Полицаите дойдоха след тях, и вместо вкъщи се озовах в участъка, под порой от въпроси.
С Веска се видях едва в залата на съда. Следователят не разреши срещи, отмахваше молбите ми. Разказах всичко както беше: викът, боят, случайният удар. Момичето, което спасих, дори дойде да свидетелства, но разследването упорито ме гледаше като престъпник. Самозащита? Не, превишаване на мерките. Съдията прочете присъдата: три години затвор. Веска, седнала в залата, закри лицето с ръце, раменете й трепереха от плач. Три години раздяла – приличаше на цяла вечност. Адвокатът успя да намали присъдата, прокурорът не обжалва, и аз, с тежко сърце, приех съдбата си. В килията шепнеха за „пет“, така че три години изглеждаха почти чудо.
Затворът ме посрещна с влага и сивота. След карантината чаках срещи, но Веска не идваше. В писмата си писаше за грижите, за Рада, но винаги имаше причина да не може да дойде. Копнеех за дъщеря си, мечтаех да я прегърна, но без майка детето няма как да влезе в затвора. Писмата от Веска ставаха все по-редки, а моите, изпращани всеки ден, като че ли се топиха в нищото.
И тогава дойде денят, който разби сърцето ми. В ръцете ми беше дебел плик. Усмихнах се, познах аккуратния й почерк, но с всеки ред усмивката ми изчезваше. Веска пишеше за развода. „Уморена съм, Любо. Не съм могла сама. Появи се човек, на когото мога да се опра. Рада расте, а какво ще стане след три години? Прости ми.“ Думите ме изгориха като нажежено желязо. Смачках писмото, усещайки как светът ми се руши. Съкилийникът, забелязал лицето ми, ме потупа по рамото: „Дръж се, братко. Като излезеш, ще се оправиш. Хайде, да си направим едно кафе.“
Пред чашата горчиво кафе, сред хора като мен, едва сдържах яда. Блоковият, свивайки очи, хвърли: „Стига си хленчил, я се залавяй за работа. Взимай двойни норми, копай за условно. Времето само ще подреди всичко.“ Думите му засядаха в главата ми. Захванах се с работа като луд: вършех двойно, мълчах, търпях. Началникът на отряда, виждайки старанието ми, подаде молба за условно освобождаване. Сега чакам съдебното решение, надявайки се на свобода.
Какво след това? Не знам. Но едно е ясно: ще направя всичко, за да си взема Рада. Новият ѝ „баща“ и Веска, която така леко предаде любовта ни, няма да ми отнемат дъщеря. Нека животът ме бие, ще издържа. За нея…