Свекъра ми се засегна, че отказахме да приютим сина й – студента.
Със съпруга ми сме заедно вече единадесет години. Живеем в собствен двустаен апартамент в София, който не без мъка изплатихме чрез ипотека. Отглеждаме осемгодишния си син, и сякаш всичко в живота ни върви по план. Докато не дойде тази “блестяща” идея на свекърва ми, която отново разтърси нашия мир.
Съпругът ми има по-малък брат – Иван. На седемнадесет е и, признавам си, през годините почти не сме общували с него. Мъжът ми рядко се свързва с него – твърде голяма разлика във възраста. Освен това винаги го е дразнило как родителите му глезят по-малкия синак – оправят му всичко, извиняват му всякакви постъпки и му позволяват да не прави нищо.
Иван учи изключително слабо, на косъм да го изключат от гимназията. И все пак за всяка измъкната тройка получава подарък – то нов лаптоп, то скъпи мартеници. Съпругът ми неведнъж е казвал: “На мене за двойка ме караха да уча денонощно, а той получава техника!”
Напълно го подкрепям. Колко пъти сме го виждали да седи при масата и да чака майка му и баща му да му сложат храна, да го нахранят, да съберат след него. След яденето – нито “благодаря”, нито “довиждане”. Просто става и си отива в стаята. Не знае къде са му чорапите, не може да си завари чай, бърка си дрехите. Всичко му е на “ръчно управление”. Мъжът ми се опитваше да говори с майка си, казвайки, че ще го направи инвалид, но тя отвръщаше: “Той не е като теб. Нуждае се от повече грижа.”
Скандали, обиди, седмици мълчание – това бяха резултатите от тези разговори. Държахме се настрана от цялата драма. Докато не дойде моментът, когато Иван внезапно реши да кандидатства за университет в София. Тогава започна истинската каша.
Свекърва ми, без да се срами, предложи да го настаним при нас. Молейки се – в общежитие няма да го вземат (няма постоянна регистрация), наем е прекалено скъп, а сам няма да се справи. “Вие сте семейство! Имате двустаен, място има за всички!” – убеждаваше ни със замах на неоспоримост.
Опитах се да обясня кротко: в едната стая спим ние с мъжа ми, във втората – детето ни. Къде, извинете, да сложим още един възрастен човек? Тогава свекърва ми блесна с идея: “Слагаме второ легло на внука ми, и ще живеят заедно!” Като че ли няма лошо, момчетата ще се сприятелят.
Но тогава мъжът ми избухна. Рязко я прекъсна:
– Аз не съм бавачка, майко! Искаш да ни изхвърлиш “детето” си? Не! Това е твой син – ти си го разглезила, ти си го отглеждай! Аз на седемнадесет вече живеех сам и нищо – оцелях!
Свекърва ми пламна, избухна в плач, нарече нас безсърдечни и изхвърли вратата. Същата вечер се обади свекър ми, започна да ни упреква:
– Това не е по нашиму! Изоставяш брат си!
Но мъжът ми остана непоклатим. Каза, че ще посещава Ивана, ако му наемат жилище. Но с нас няма да живее. “Стига вече да го правите на безпомощно бебе. Време е да порасне.”
– Той е само на седемнадесет! – опита се баща му да възрази.
– И аз бях на седемнадесет, когато излязох сам на своя път! Никой не ме държеше под крилото си! – гръмна мъжът ми и затвори телефона.
След това свекърва ми звъня още два пъти – той не вдигна. После дойде съобщение: “На наследство да не разчиташ”. Честно? Ако това “наследство” е условие да поемем отговорност за един глезен младенец, благодаря, не ни трябва. Ние си направихме всичко сами – с труд, със семейството си, със спокойствието си.
Всеки сам трябва да носи тежестта на изборите си. И ако някой е избрал пътя на разглезването и вседозволеността – нека сега сам да си оправя грешките. Ние никому нищо не дължим.