История за момиче, върнато в дом за сираци, но спасено от доброто сърце на непозната жена

В България думата „върнат“ обикновено се свързва с пазаруването — не става, не харесва, купуваш друго. Хората свикнали, че ако нещо не отговаря на очакванията, може просто да го върнеш. Но когато става въпрос за живо човешко същество — дете — всичко се превръща в безсърдечна трагедия, от която кръвта замръзва в жилите.

Радка никога не е познавала истинско семейство. От първия си ден — държавна легла, бели стени на сиропотребилището, медицински сестри с уморени очи. Но един ден в сивия й свят проникна светлина. Дойдоха нови родители, взеха я в дома си, обещаха, че сега всичко ще бъде различно. Момичето беше тихо, затворено, но с всички сили се опитваше да бъде добра. Научи къде какво стои, казваше „благодаря“ и „моля“, почистваше, седеше тихо, не пречеше. Не знаеше какво точно очакват от нея, но се страхуваше да не сгреши. Страхуваше се да не се върне обратно.

Но и това не беше достатъчно. Новите й родители скоро разбрали, че детето не е „такова“. Не се смееше, не прегръщаше, не прилипаше. Не беше играчка. Радка случайно чу разговора: „Какво да правим с нея? Каменен поглед, никаква радост. Не усещаме, че е наше. Ще я върнем.“ Думата „върнем“ я удари като шамар.

Така момичето, като дефектна кукла, отново се озова зад вратите на сиропиталището. Никой не й обясни защо. Просто я закараха и я оставиха. Ако беше само втори път в живота й, може би щеше да разбере — такава е съдбата. Но това беше втори отказ в един кратък детски живот.

Радка не обвиняваше никого. Реши, че грешката е в нея. Не в хората, които й обещаха семейство, а след това се отказаха, а в нея. Значи, не била достатъчно добра. Не отговаряла.

А онова жена, която някога я взе, преживяваше лична трагедия. Цветана и мъжът й решили да станат приемна фамилия. Той първо я подкрепяше, но после всички неща се променили. След развода всичко се срина — нямаше дори пари за храна. Сълзи, безсънни нощи, разговори със социалните служби, отчаяние. Без сили и средства, Цветана върна Радка обратно. Сърцето й се късаше, но нямаше избор.

Постоянно съществуваше, но не живееше. Душата й остана там, в ония коридори на сиропиталището, където със стиснати зъби остави момичето, което вече беше започнала да обича. И ето, когато всичко изглеждаше загубено, тя отиде на заложна къща. Злато, техника, дори фамилното си пръстче — всичко даде за пари. Наеде евтин наем, започна тежката, но добре платена работа и… хукна към сиропиталището.

Цветана трепереше от страх. „Ще ме намрази. Ще ме види и ще се обърне“, мислеше. Но когато Радка я видя на прага — избухна в плач и се хвърли в прегръдките й. „Чаках те. Знаех, че ще дойдеш“, прошепна момичето.

Оттогава те отново са заедно. Беше трудно. Цветана работеше по цели дни, в къщата беше скромно, понякога трябваше да избират между храна и сметки. Но всяка сутрин започваше с това, че момичето, още с недоверие, поглеждаше в стаята, за да провери: мама тук ли е?

Цветана плачеше през нощите множество пъти. Не от умора, а от срам. Още не можеше да си прости онзи ден, когато затвори вратата зад Радка. Знаеше, че никога повече няма да го направи. Дори ако остане без стотинка. Защото Радка не беше вещ. Не беше дефектен продукт. Тя беше човек. Малка, крехка, преживяла твърде много. И нека светът да е жесток, нека да има такива, които връщат деца като износени обувки — тя, Цветана, няма да допусне това да се повтори.

Сега живеят скромно, но щастливо. Радка вече се усмихва. Понякога се смее силно. Започна да рисува. Мечтае да стане художничка. А Цветана отново се учи да мечтае. За малка къщичка. За нова работа. И — за това, че никой никога повече няма да се чувства като изхвърлена вещ.

Rate article
История за момиче, върнато в дом за сираци, но спасено от доброто сърце на непозната жена