Как “да отблъснеш” тъщата от дома, без да кажеш нито дума

Как “изгоних” свекървата от вкъщи, без да кажа нито дума срещу нея

Когато се ожених за Росица, мислех, че с тъщата съм ударил джакпота. Тя не се бъркаше в работите ни, не ме поучаваше как да живея, не раздаваше съвети на всяка стъпка, както правят много „майки на съпруги“. Освен това готвеше неописуемо вкусно, винаги бе учтива и дори забавна със старомодните си възгледи. Идеална свекърва, казано накратко. Но, както се казва, и в рая има змии…

Първо всичко беше прекрасно. Живеехме отделно, посещавахме я през уикендите, пиехме билков чай с баници, слушахме истории от миналото. И докато не се роди синът ни — Тодор. Тогава започнаха „визитите“. Първо бабата идваше веднъж седмично. После — всеки втори ден. А накрая остана при нас за постоянно.

Естествено, от учтивост нито аз, нито Росица казахме нещо. В края на краищата помощта й беше безценна, особено с малко дете вкъщи. Съпругата ми се върна на работа, а свекървата беше винаги наблизо — чорба на котлона, подовете лъскави, пералнята пълна, детето нахранено и щастливо. Идилия, нали? Само че тази идилия се превърна в кошмар. Защото тъщата, без да пита, започна да остава за седмица, после за две. После отиде у дома си „само да си вземе нещата“ — и пак се завърна при нас.

Тя се държеше като стопанка: преместваше мебели, криеше любимите ми чаши, печеше мекици, когато исках просто яйченa пръжка. Вече не се чувствахме като у дома си. Опитах се да намекна на Росица: „Може би майка ти да почине малко у дома?“ Но тя махна с ръка: „Не можеш ли да търпиш малко? Самотна е, нали разбираш?“

И търпях. Доволен или не. Докато случайността не ми поднесе брилянтно решение.

Тодор тогава беше на две години. Една вечер се примълчи до мен преди сън и прошепна, че се страхува от тъщината. „Татко, в тъмното има Караконджул…“, каза той с трепет. Опитах се да го успокоя. „Синко, ако те е страх — просто се смей. Смяхът прогонва всички Караконджули. Смееш се, а те бягат!“ Мухнах го, без да мисля много. Тодор кимна и тръгна да си ляга.

И ето го — след няколко нощи, в три през нощта, чух как синът ми върви по коридора… и се смее. Гласовито. Зловещо. Искрено. Смехът ехтеше из целия апартамент. Почти паднах от леглото, но осъзнах — отива до тоалетната, „прогонва“ Караконджула. На следващата вечер — същото. И така всяка нощ. За нас, възрастните, беше дори забавно. Но не и за свекървата.

След няколко дни тя дойде при мен напрегната и обяви:
— Не мога да спя вече в тази къща! Тук има някаква мрачна сила, някакви същества! Детето се смее през нощта, сякаш нещо говори през него! Не мога да понасям! Отивам си у дома. Ако идвам — само през деня. И само ако очистите мястото.

Думите „екзорсист“ или „баячка“ не използва, но смисълът беше ясен. Кимнах съгласно. Росица сви рамене — „ами какво да направиш, майка си е“. А аз, грижейки се да не издавам триумфа, отидох да си запаря еспресо. Само. В своята кухня. С любимата си чаша.

Оттогава минаха почти две години. Свекървата идва само през деня — да донесе банички, да погледа Тодор, да си поговори с Росица. Но до вечерта си отива. Точно. Без намеци да остане. Понякога, разбира се, жалее, че е сама. Но аз веднага си спомням за „

Rate article
Как “да отблъснеш” тъщата от дома, без да кажеш нито дума